Jump to content

skrbništvo djeteta mlađeg od tri godine i prijetnje oca djeteta


daria303

Preporučene objave

Slobodno premjestite ako treba, ne znam kuda bi svrstala temu. Moja situacija je sljedeća i molila bih Vas pravni savjet, barem okvirno o tome koji sljedeći korak poduzeti.

S ocem djeteta bila sam u vezi od 2012. godine. U lipnju 2016. sam zatrudnila i od onda su počeli problemi, ukratko nije bilo fizičkog nasilja, ali stalno su bile prijetnje i htio je da dijete abortiram. Nisam pristala na to i kad se dijete rodilo nastavila sam živjeti kod svojih roditelja i tamo je bilo prijavljeno djetetovo prebivalište. On je upisan kao otac djeteta. Budući da sam mislila da je tako najbolje za dijete i nadala da će se on urazumiti ostala sam u zajednici s njim iako na različitim adresama. Kod njega (tj na adresu njegovih roditelja) smo odlazili vikendom u drugo mjesto. Obzirom da sam ja u međuvremenu, tj. prije 2 mjeseca dobila posao, dogovorili smo se da će dijete ići u vrtić u mjestu gdje on živi, iznajmiti stan i u tom stanu živjeti skupa s djetetom. Zbog vrtića da se ne plaća puna cijena pristala sam da se prebivalište djeteta prebaci na adresu njegovih roditelja, a ja sama na toj adresi nisam prijavljena. On se u međuvremenu predomislio, ne želi živjeti s nama u stanu nego želi da dijete bude kod njega i da kod njega spava, a ima 15 mjeseci i još sisa. Kad sam rekla da ne, da slobodno se druži s njom, ali da je to po meni malo dijete da bi ostajalo samo po noći bez mene kaže da slobodno dođem, ali da će mi zvati policiju i da ne mogu ništa jer sam pristala da se prebivalište promijeni na tu njegovu adresu. Što god kažem da ću poduzeti (otići u CZS i sl.) on mi prijeti time da ima više novca i da neću postići ništa te da će 'namjestiti' da mi se uzme dijete,osim toga, sredina u kojoj živimo je mala i osobno poznaje pravnicu u CZS. Napominjem da sporazum o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nismo napravili jer smo sve do sada bili 'zajedno' i dijete je bilo ili samnom ili s nama zajedno tako da nije bilo potrebe (zapravo očito je bilo samo što sam pogriješila što to nisam odmah napravila). Radim, ali moja plaća trenutno nije dovoljna za plaćanje odvjetnika i život tako da Vas molim nekakav savjet koji bi trebao biti moj sljedeći korak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, bez obzira na to što on kaže da ima više novca, slobodno se Vi obratite djelatnicima CZSS koji bi Vas trebali uputiti što dalje, što poduzeti za dobrobit Vašeg djeteta, te bi i oni trebali poduzeti sve potrebite i adekvatne radnje koje im stoje na raspolaganju kako bi se riješilo navedeno, poglavito što se radi o djetetu te dobi, jer dijete i dobrobit djeteta su uvijek prioritetni i na prvom mjestu, bez obzira tko i koliko imao novaca...

Policija tu nema što raditi, to je stvar CZSS i suda..

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Kao što sam spomenula u mjestu prebivališta djeteta (a nadležnost CZS je u ovom slučaju koliko znam prema prebivalištu djeteta) je pravnica njegova obiteljska prijateljica i pošto je tamo radio poznaje djelatnike. Postoji li opcija da se obratim nekom drugom CZS?

 

Poštovana, zakon je jedan i jedinstveni i moraju ga poštivati svi, pa i ta pravnica mora raditi po njemu i nemože, a niti smije, raditi na uštrb djeteta bez obzira na poznanstvo, zakon brani interese djeteta, na kraju tu je i nadležno Ministarstvo kojem se uvijek možete obratiti ako uvidite da ista radi protivno interesu Vašeg djeteta...

 

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bila je neka odredba, ali se ne mogu sjetiti gdje, da roditelji mogu izabrati drugi centar za socijalnu skrb izvan mjesta zadnjeg zajedničkog prebivališta ili boravišta, ako postoji neki od razloga za izuzeće tog centra (primjerice, ako su oba roditelja radila u centru i sl.) pa predlažem da se obratite nekom drugom czss blizu vašeg grada da taj centar provede obvezno savjetovanje o planu zajedničke skrbi za dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru. Zvala sam CZSS u mjestu svog prebivališta, ali kažu da je obvezno prvo pokrenuti postupak Obveznog savjetovanja prije pokretanja drugih sudskih postupaka i da se taj postupak mora voditi u mjestu djetetova prebivališta, što mi ne odgovara. Obzirom da se namjeravam što prije vratiti s djetetom k svojim roditeljima (što je početna adresa na kojoj smo obje živjele) i da znam da će mi praviti cirkuse kad mu ne budem dala dijete da ide za vikend spavati k njemu, zanima me trebam li u slučaju da je želi prisilno odvesti zvati policiju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, daria303 je napisao:

Hvala vam na odgovoru. Zvala sam CZSS u mjestu svog prebivališta, ali kažu da je obvezno prvo pokrenuti postupak Obveznog savjetovanja prije pokretanja drugih sudskih postupaka i da se taj postupak mora voditi u mjestu djetetova prebivališta, što mi ne odgovara. Obzirom da se namjeravam što prije vratiti s djetetom k svojim roditeljima (što je početna adresa na kojoj smo obje živjele) i da znam da će mi praviti cirkuse kad mu ne budem dala dijete da ide za vikend spavati k njemu, zanima me trebam li u slučaju da je želi prisilno odvesti zvati policiju?

Ako dođe do konflikta, u svakom momentu se Vi možete obratiti djelatnicima policije, dapače, no to inače nije stvar policije već CZSS i suda koji će donijeti adekvatnu odluku s kime će dijete živjeti i na koji način će se voditi kontakti između djeteta i roditelja s kojim dijete neće živjeti....

No bilo bi najbolje, ako je to ikako moguće, a poglavito u interesu Vašeg zajedničkog djeteta, da se Vi i otac Vašeg djeteta, na miran način dogovorite oko svega toga dok se takva odluka ne donese, ponavljam, ako je to ikako moguće, jer je to u interesu Vašeg zajedničkog djeteta...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija