Jump to content

Odricanje očinstva i posvajanje?


darkodante

Preporučene objave

lijep pozdrav,

bivša žena i ja smo bili u braku 6 godina. Dobili smo malu curicu. JA sam kratko nakon rođenja otišao u komunu na rehabilitaciju kao registrirani narkoman. Otprije je bivša žena pokrenula rastavu tako da sam se ja odrekao skrbništva i rastavljeni smo sa sudskom presudom da imam pravo viđati dijete 2 puta tjedno po 4 sata u prostorijama kuće bivše žene. To se nikad nije tako odvijalo, dapače otkad sam izašao sa rehabilitacije, dijete jedva viđam 1 mjesečno posvuda. Alimentaciju je rješavao moj pokojni otac dok sam ja bio u komuni, a kad sam izašao ja sam plaćao. S time da je bivša žena uredno skoro 4 godine dobivala naknadu od države jer sam ja službeno bio nezaposlen. Znači dobivala je i punu alimentaciju sa moje strane i 50% od države. Nedavno mi je izletila sa idejom da kćeri želi promijeniti prezime u prezime od novog muža, da se ja odreknem očinstva i da bi njen novi muž posvojio moje dijete. Ja na to ne pristajem nikako, a bivša žena mi tvrdi da ima zakonske osnove i da ona to može sve napraviti i preko suda??! da li je to moguće? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ako se očinstvo prizna, to priznanje je neopozivo, nema odricanja očinstva, poglavito što ste Vi bili njezin suprug, formalno-pravno u braku sa njom, kad se dijete rodilo...

Nema zakonske osnove odricanja od očinstva kad se jednom očinstvo prizna, također se niti skrbništva, plaćanja uzdržavanja djeteta idr., ne može odreći, može, ali nema pravnog učinka, neka malo prouči ObZ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, ako se očinstvo prizna, to priznanje je neopozivo, nema odricanja očinstva, poglavito što ste Vi bili njezin suprug, formalno-pravno u braku sa njom, kad se dijete rodilo...

Nema zakonske osnove odricanja od očinstva kad se jednom očinstvo prizna...neka malo prouči ObZ..

Ne brzati. Što je tužba prema čl.402 Obiteljskog zakona doli odricanje. Dakle, može se no korisniku u ovom slučaju vjerovatno nije ni na kraj pameti da to učini.

prije 4 sati , darkodante je napisao:

Ja na to ne pristajem nikako, a bivša žena mi tvrdi da ima zakonske osnove i da ona to može sve napraviti i preko suda??! da li je to moguće? 

Moguće je, također odredbama čl.382-407 Obiteljskog zakona. Da li bi u tome uspjela, čisto sumnjam. Naime, ona ko majka može može pokrenuti postupak osporavanja tužbom, no za to su joj prošli rokovi. Što god pokušala, ionako je jedan od dokaza medicinsko vještačenje (DNK) tako da, kao što rekoh, čisto sumnjam. Osim (bez uvrede) ako ona sama nema drugačija saznanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Ne brzati. Što je tužba prema čl.402 Obiteljskog zakona doli odricanje. Dakle, može se no korisniku u ovom slučaju vjerovatno nije ni na kraj pameti da to učini.

Poštovani spitfire na to sam i ciljao, jer pokretač teme tvrdi da se ne želi odreći očinstva, onda zasigurno ne želi niti podići tužbu za odricanje očinstva, a i da hoće, ograničen je rokom koji je istekao, a i za pokretanje sudskog postupka od strane majke, opisano u čl. 404. ObZ, iz navoda pokretača teme, smatram da bi, također, bilo zakašnjelo, upravo kako i Vi navodite..., oprostite ako se varam, hvala.

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve 5, samo sam morao reagirati pošto je bilo napisano kao da se uopće i nitko ne može odreći očinstva.

Ono što bi eventualno mogla, uz određenu "umnu, rodjačku i svaku drugu gimnastiku", izmudrovati tužbu prema odredbama čl.400, no opet dolazimo do sumnje u uspjeh poradi dokaza medicinskog vještačenja, pri čemu ponavljam,

Citiraj

Osim (bez uvrede) ako ona sama nema drugačija saznanja. 

tko je otac djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani,

hvala na odgovorima. Zanima me onako laički znači-bivša žena ne može bez mojeg pristanka sudskim putem dobiti ukidanje mog očinstva ni mijenjati dijetetu moje prezime u prezime novog muža? i najvažnije, da li ona ikako ima bez mojeg pristanka mogućnost posvajanja mog djeteta od strane novog muža? Napominjem da ne pristajem ni na jednu od ove 3 stavke, samo me zanima ima li ona zakonske osnove i mogućnosti bilo kaj od ovog dobiti sudskim putem bez mojeg pristanka? Hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija