Jump to content

Ovrha nad autom na koji imam punomoć


disupare

Preporučene objave

Evo pišem već treći upit na ovom forumu. Nikad kraja pravnim problemima ove godine...

U prošlom sam postu pitao kako da prebacim auto na sebe ako na njega imam punomoć. U međuvremenu sam otišao u STP obaviti prijenos, gdje sam saznao da je u sustav unesena zabrana prijenosa. Rečeno mi je da piše Građanski sud u ZG i da se radi o ovrhi (ovrsi?). Zatim sam ja kao opunomoćenik trebao odnijeti prometnu dozvolu u MUP da se ta ista "zabrana otuđenja" unese u prometnu, jer je vlasnik auta u drugoj državi. Ne znam zbog čega je došlo do ovrhe niti ikakve druge detalje slučaja. 

Moje je pitanje što ja uopće mogu u ovoj situaciji? Auto je dogovorno "kupljen" od vlasnika koji piše u prometnoj ali nije obavljen prijenos nego samo napisana punomoć na mene. Auto vlasnik nije koristio ni vidio skoro godinu dana. Može li mi jedan dan netko samo doći i reći daj mi ključeve i pokaži gdje si parkiro i lijepo uzeti auto zbog tog dugovanja vlasnika? Što mi je činiti?

U prometnoj imam broj postupka ovrhe pa mi je vrlo ljubazni gospodin u MUP-u predložio da odem na Građanski sud i pitam mogu li razgovarati sa sucem/sutkinjom zaduženim za tu ovrhu, te da im probam objasniti situaciju, da kažem da sam student bez primanja (što je istina) pa nisam mogao platiti prijenos vozila a za ovrhu nisam znao sve dok nisam probao prenijeti auto (isto istina). Mislite li da je to dobar savjet, i kako da to točno napravim? Hoće li me uopće pustiti da samo tako pričam sa sucem ako nisam direktno povezan sa postupkom?

Također piše da ovrha vrijedi od 26.10.

Unaprijed hvala!

uređeno: od disupare
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, disupare je napisao:

Može li mi jedan dan netko samo doći i reći daj mi ključeve i pokaži gdje si parkiro i lijepo uzeti auto zbog tog dugovanja vlasnika?

Da, može. Ovdje je protiv vlasnika automobila pokrenut ovršni postupak, a predmet tog postupka je baš taj automobil. Na prijedlog ovrhovoditelja sud donosi rješenje o ovrsi na automobilu, i isto to rješenje dostavlja MUP-u radi upisa zabilježbe ovrhe, a sve sukladno odredbama Ovršnog zakona. Nakon ovoga se rješenje o ovrsi dostavlja i vlasniku vozila (onaj koji je upisan kao vlasnik) i uz njega mu se dostavlja zaključak kojim mu se nalaže da u roku 8. dana preda automobil na način kako je već ovrhovoditelj odredio u ovršnom prijedlogu. Ukoliko ovršenik ovako ne postupi, vozilo se oduzima na bilo kojem mjestu na kojem se ono zatekne.

Prije 16 minuta, disupare je napisao:

Mislite li da je to dobar savjet, i kako da to točno napravim? Hoće li me uopće pustiti da samo tako pričam sa sucem ako nisam direktno povezan sa postupkom?

Možete pokušati, jer ionako nemate što izgubiti, bar da vidite stanje spisa i o kolikom se dugovanju radi. Mada Vam sudac ovdje ne može ništa pomoći. Svakako, najbolje bi bilo kontaktirati vlasnika, jer Vam je prodao ˝mačka u vreći˝. Tražite ga da podmiri dug, jer se tek po obustavi postupka briše ta zabilježba. A da će se ovrhovoditelj povući bez podmirenja duga, šanse su jako malene ili gotovo nikakve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, može. Ovdje je protiv vlasnika automobila pokrenut ovršni postupak, a predmet tog postupka je baš taj automobil. Na prijedlog ovrhovoditelja sud donosi rješenje o ovrsi na automobilu, i isto to rješenje dostavlja MUP-u radi upisa zabilježbe ovrhe, a sve sukladno odredbama Ovršnog zakona. Nakon ovoga se rješenje o ovrsi dostavlja i vlasniku vozila (onaj koji je upisan kao vlasnik) i uz njega mu se dostavlja zaključak kojim mu se nalaže da u roku 8. dana preda automobil na način kako je već ovrhovoditelj odredio u ovršnom prijedlogu. Ukoliko ovršenik ovako ne postupi, vozilo se oduzima na bilo kojem mjestu na kojem se ono zatekne.

Možete pokušati, jer ionako nemate što izgubiti, bar da vidite stanje spisa i o kolikom se dugovanju radi. Mada Vam sudac ovdje ne može ništa pomoći. Svakako, najbolje bi bilo kontaktirati vlasnika, jer Vam je prodao ˝mačka u vreći˝. Tražite ga da podmiri dug, jer se tek po obustavi postupka briše ta zabilježba. A da će se ovrhovoditelj povući bez podmirenja duga, šanse su jako malene ili gotovo nikakve.

Ako mi se auto oduzme, imam li ja pravo tužiti vlasnicu za vrijednost auta? Problem je što se to sve dogovaralo verbalno između vlasnice i mojeg oca, koji je vlasnici oprostio neko nepovezano dugovanje prema mom ocu u zamjenu za taj auto, tako da ja osobno ustvari nisam platio ništa za taj auto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje da odete do suda i da tražite da Vam se odobri uvid u spis, jer ste treća osoba u postupku. Moguće da je ovrha pokrenuta zbog nekakvog manjeg duga, jer zakon ne ograničava visinu duga da bi se mogla pokrenuti ovrha na automobilu. Svakako po uvidu u spis ćete biti pametniji. Također, ukoliko budete u mogućnosti, pogledajte je li vlasnica primila rješenje o ovrsi, odnosno je li uopće upoznata da je pokrenuta ovrha na tom automobilu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Najbolje da odete do suda i da tražite da Vam se odobri uvid u spis, jer ste treća osoba u postupku. Moguće da je ovrha pokrenuta zbog nekakvog manjeg duga, jer zakon ne ograničava visinu duga da bi se mogla pokrenuti ovrha na automobilu. Svakako po uvidu u spis ćete biti pametniji. Također, ukoliko budete u mogućnosti, pogledajte je li vlasnica primila rješenje o ovrsi, odnosno je li uopće upoznata da je pokrenuta ovrha na tom automobilu.

Još jedno pitanje, činjenica da se radi o Građanskom sudu trebala bi isključiti mogućnost da je došlo do ovrhe zbog neplaćanja kazni, ili to nema veze? Nije da sam radio neke ludosti ali tko zna, nisam bio u kontaktu s vlasnicom pa ne znam je li dobivala ikakve kazne. Vlasnica je u drugoj državi i trebala bi se navodno vratiti sada tijekom prosinca, ali mislim da je upoznata sa situacijom. 

Što da kažem kad dođem na Građanski sud, kome da se obratim? Trebam li doći u neko specifično vrijeme? Po Vašem savjetu, probat ću ovaj tjedan otići pa vidjeti što se tu može dalje. Hvala Vam puno na pomoći. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, disupare je napisao:

Nije da sam radio neke ludosti ali tko zna, nisam bio u kontaktu s vlasnicom pa ne znam je li dobivala ikakve kazne.

Ovo nikako ne može biti u pitanju Vaš dug, jer sud donosi rješenje o ovrsi na automobilu samo i isključivo samo u odnosu na osobu koja je upisana kao vlasnik.

Prije 2 minuta, disupare je napisao:

Što da kažem kad dođem na Građanski sud, kome da se obratim? Trebam li doći u neko specifično vrijeme?

Tražite uvid u spis pod tim brojem, ako Vam u pisarnici ne budu dali jer niste stranka, tražite da Vas primi sudac jer da ste treća osoba u postupku koja je kupila automobil pod teretom. Pogledajte na stranici suda kada primaju stranke, da ne bi došli u vrijeme ili dan kada se stranke ne primaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovo nikako ne može biti u pitanju Vaš dug, jer sud donosi rješenje o ovrsi na automobilu samo i isključivo samo u odnosu na osobu koja je upisana kao vlasnik.

Tražite uvid u spis pod tim brojem, ako Vam u pisarnici ne budu dali jer niste stranka, tražite da Vas primi sudac jer da ste treća osoba u postupku koja je kupila automobil pod teretom. Pogledajte na stranici suda kada primaju stranke, da ne bi došli u vrijeme ili dan kada se stranke ne primaju.

Hvala još jednom, kada saznam nešto novo obavijestim Vas u ovom threadu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Može ;-) Sretno Vam

Evo me upravo natrag sa suda. Sutkinja me primila i rekla mi je neke detalje, nisam dobio klasičan uvid u spis ali smo kratko popričali. Rekla mi je o kolikom se dugu radi (50ak tisuća kn) i prema kome je (radnički sindikat). Nadam se da smijem iznijeti takve informacije ako su relevantne za temu, ako ne, slobodno ih obrišite. 

Također mi je rekla da čim vlasnica primi rješenje o ovrsi će morati predati auto u nekom roku (na internetu nalazim informaciju da se radi o 8 dana). Auto mogu voziti u međuvremenu ali to svakako neće trajati još dugo. Sada planiram pokušati razgovarati s vlasnicom i njenim roditeljima i nekako ih navesti da me obeštete za vrijednost auta. Smatram da auto vrijedi premalo da pokrećem tužbu protiv vlasnice, tako da mi je jedina opcija igrati na njihovu savjest jer me poznaju od malih nogu. 

Pitao sam sutkinju što se događa ako vlasnica uopće ne dođe iz inozemstva, pa mi je rekla da ne zna, ali da bi vjerojatno u tom slučaju se njoj odredio neki zastupnik pa bi sve išlo dalje po redu, samo bi duže trajalo. Vlasnica bi navodno trebala doći kroz tjedan-dva ali to ne znam za sigurno.

 

Mene zanima što ako ja vlasnici, kada se vrati i dobije rok za predaju auta, kažem da joj auto neću dati dok mi ne isplati njegovu vrijednost. Mogu li ja nekako biti kažnjen ako auto sakrijem dok mi ne isplati novce? Ili je bolje jednostavno igrati na njihovu savjest i nadati se da uopće posjeduju dovoljno novaca da me obeštete. Što mislite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , disupare je napisao:

Mene zanima što ako ja vlasnici, kada se vrati i dobije rok za predaju auta, kažem da joj auto neću dati dok mi ne isplati njegovu vrijednost. Mogu li ja nekako biti kažnjen ako auto sakrijem dok mi ne isplati novce? 

Možete Vi to njoj reći, čisto da vidite njenu reakciju. Ali auto se ne isplati skrivati, jer ćete si samo napraviti probleme, a ona će sudskog ovršitelja ionako uputiti na Vašu adresu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija