Jump to content

Ostavinska rasprava


anonimno

Preporučene objave

Otac i majka su u braku stekli kuću, ja sam se udala i otišla iz kuće prije 17 godina. Otac je nažalost naglo umro, nije sačinio oporuku. Brat živi u kući, na katu od prije 5 godina s obitelji, a sada majka nakon očeve smrti sama živi u prizemlju. Koja su moja prava u ostavinskoj raspravi? Brat gornji dio kuće koristi bez da ona glasi na njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste nasljednica prvog nasljednog reda. Ako sam dobro shvatila iz vašeg pitanja - umro je otac, a iza njega su ostali supruga i dvoje djece. Bitno je znati kada je ostavitelj umro, zbog primjene zakona o nasljeđivanju. Pod pretpostavkom da se primjenjuje novi ZN, vaša majka, brat i vi djelite ostavinsku imovinu na jednake dijelove. To je, naravno, nasljeđivanje po Zakonu i ne priječi vas da postignete drugačiji sporazum o diobi ostavinske imovine.

Sami ste spomenuli da je kuća, koja vas očito najviše i zanima, stečena u braku. Bitno je znati tko je upisan kao vlasnik te nekretnine u zemljišnim knjigama (ili katastru - ako se radi o izvanknjižnom vlasništvu). Ako je vaš otac bio samovlasnik iste, majka ima pravo tražiti izdvajanje 1/2 s temelja bračne stečevine. Na taj način u ostavinsku masu ulazi samo suvlasništvo ostavitelja na predmetnoj nekretnini u 1/2 dijela.

Dakle, vi po novom zakonu imate pravo na 1/3 ostavinske imovine vašeg oca, samo je pitanje što je i u kojem opsegu čini.

s.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema zakonu - ne, nemate manja prava. Ako sam dobro shvatila - vaš brat nije (su)vlasnik kuće u kojoj živi, već su to vaša majka i pok. otac. Dakle, u ostavinsku masu ulazi suvlasništvo kuće u 1/2 dijela, koje se dijeli na 3 jednaka dijela. Opet naglašavam - to je slovo zakona i ne sprječava vas da podijelite ostavinsku imovinu na drukčiji način.

s.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija