Jump to content

Njega -bračni drugovi


deejay boys

Preporučene objave

Pozdrav, imao bih jedno pitanje i molio bih da mi netko odgovori točno sa pravne strane ili kako je po zakonu u Hrvatskoj to regulirano.

Naime, inozemni sam osiguranik, živim i radim u Italiji, a žena i familija mi žive u Hrvatskoj. Žena je zaposlena u Hrvatskoj na neodređeno vrijeme.

U 8. mjesecu 2018. imao sam nesretni slučaj kod kuće u Hrvatskoj, pao sam na desno rame-pukla mi kost,pokidani ligamenti i tetive. Bio sam odvezen vozilom hitne pomoći, pregledam i sve što ide uz to i pušten kući.

Vratio sam se u Italiju i napravio još neke potrebne preglede za točniju dijagnozu ozljde. Moram na operaciju remena (latar jet) u Italiji.

Moje pitanje je:

Ima li moja supruga pravo na bolovanje i biti sa mnom u Italiji neko vrijeme? (kako sam naveo živim sam!)

Jer nakon operacije sigurno ću neko vrijeme imati velikih poteškoća u svakodnevnom životu, s obzirom da će mi mobilizirat cijelu desnu ruku, bit će fiksirana ortopedskim pojasevima.

Hvala!

uređeno: od deejay boys
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Privremena nesposobnost za rad radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog, životnog partnera i neformalnog životnog partnera)

Pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad radi njege osigurane osobe – supružnika ili životnog partnera odnosno neformalnog životnog partnera s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 dana. Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu. Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna. Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Ovo, mislite? Vi niste zdravstveno osigurana osoba u RH? Čini mi se da onda supruga ne bi imala pravo na bolovanje radi Vaše njege, ali možda griješim, postavite upit prema HZZO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Privremena nesposobnost za rad radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog, životnog partnera i neformalnog životnog partnera)

Pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad radi njege osigurane osobe – supružnika ili životnog partnera odnosno neformalnog životnog partnera s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 dana. Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu. Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna. Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

 

Ovo, mislite? Vi niste zdravstveno osigurana osoba u RH? Čini mi se da onda supruga ne bi imala pravo na bolovanje radi Vaše njege, ali možda griješim, postavite upit prema HZZO-u.

Upravo to,samo prema tome kolko vidim nemogu se nadati baš pozitivnom odgovoru ni od HZZO-a.

Pošto sam inozemni osiguranik,živim i radim u Italiji,kao što sam naveo u opisu mog problema i pitanju!

Znači ako bih bio operiran u Hr imala bi pravo ili ne ,pošto sam inozemni osiguranik?

Sad je i Hrvatska članica EU ,u HR smo bračni drugovi a u izvan nje više nismo, ili?

U svakom slučaju zahvaljujem se na prijašnjem odgovoru,Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija