Jump to content

Ovrha-nemoralne misli


anonimno

Preporučene objave

Opisite malo detaljnije - kada je nastao dug, da li imate kakvu dokumentaciju o tom dugu ... ?

 

Inace odgovor na prvo pitanje je - ne. Ne mozete pokrenuti ovrhu, samo tek tako, na nacin da trazite istu na racunu ovrsenikove supruge ili na njezinoj imovini.

 

Medjutim, mozda postoji nesto drugo sto bi Vas eventualno moglo dovesti do toga da Vam duznik ipak vrati novac ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

Dug je nastao posudbom novca i duznik se potpisao na jedan obican papiric da je novac primio.E sad, papiric imamo a novca niotkuda.

 

Pozdrav,

 

P.S. Cijenim Vase savjete i drago mi je da mi upravo Vi odgovarate.Ima jedna molba-mozete li se osvrnuti malo nize na temu "bracna stecevina" sa danasnjim datumom

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavimo prvo sa Vasim prvim problemom.

 

Imate papiric. Taj papiric moze itekako biti dokaz na sudu, malo tesko prihvatljiv, ali je Vasem duzniku pametnije da ga prihvati i potvrdi dug prema Vama, nego da ga osporava.

 

Naime, samo usput - ako dodje do toga, ako on misli osporavati sto je na tom papiru napisano, tada imate elemente za tuzbu za KD prijevare. Pretpostavljam da imate i barem nekog svjedoka koji je bio prisutan.

 

Medjutim, niste mi bas na sva pitanja odgovorili. Od kada je taj dug i da li na papiricu pise datum ? Da li je potpis na tom papiru barem citak te da li je tekst napisao sam Vas duznik ... i da li na papiricu imate barem potpis nekog svjedoka ...

 

Medjutim, ono sto prvo morate pokusati ODMAH napraviti jest - pokusati naci miran kompromis sa tim Vasim duznikom. Ocito je da ste bili u dobrim odnosima i prijatelji. Ako se ti odnosi nisu zakomplicirali, bilo bi jako dobro da mu date do znanja da ste mu kao prijatelj pomogli, neka Vam taj novac i vrati kao prijatelj i neka ostane covjek ... pa ako ne moze bas sve odjednom, neka proba barem svaki mjesec dati Vam jedan dio.

 

Morate biti svjesni, ako pokrenete postupak, ni to nece ici brzo. Moze se razvuci ... Vi cete na kraju dobiti svoj novac, ali koliko dugo cete cekati ?

 

Pogledajte malo topic "Ovrha-nekretnine", bit ce Vam jasno na sto sam mislio kada sam rekao da bi se moglo dogoditi da morate cekati ...

 

Zato prvo razgovarajte s njim. Ako ste se i posvadjali ili zavadili, smirite loptu, prije cete doci do novca. Ako to ne ide, onda morate sto prije posegnuti za drugim rjesenjima, poput ovrhe ...

 

Pokusajte mu lagano dati do znanja da Vam se ne hoda po sudovima, da Vam to kao prijateljima nije potrebno, samo se sve komplicira, a cemu sve to ?

 

Mozete slobodno dodati, kad Vam ovo rijesi, ako mu ikada bude trebala opet pomoc, da ce je opet moci dobiti kod Vas ... (druga je stvar kako cete onda Vi reagirati, ako do toga dodje).

 

P.S. Pogledao sam topic koji ste spomenuli.

S obzirom na cinjenicu da taj stan glasi na suprugu koja ga otplacuje, Vi biste trebali dokazivati da je taj stan njihova bracna stecevina, da prema tome polovica te imovine pripada Vasem duzniku, te da se na taj nacin, ovrhom, uknjizite na taj dio imovine.

Tesko ce to ici. Ako ne i nemoguce, barem ne na ovaj nacin. Naime, ako njegova supruga otplacuje taj stan, tada je banka ta koja je vec uknjizena hipotekom na tom stanu, pa isto tako ta banka nece dozvoliti diobu tog stana tek samo tako ...

 

Postoji drugi dio, koji ste postavili, a to je, da li cete Vi zapravo ostati bez svega ako se oni razvedu, ako im banka sjedne na imovinu ...

 

Ako Vas duznik sa svojom suprugom namjerno napravi neku od radnji kojom zeli izbjeci svoju obavezu prema Vama, tada uz angazman odvjetnika treba pobijati sve takove radnje.

 

Kada se Vas duznik zaposli, ovrhom mu mozete "sjesti" na placu ... ali ni to nece biti jednostavno, zbog navedenog papira ...

 

Ako je sve tako komplicirano, ne bi li Vam bilo mnogo jednostavnije i brze da lijepo sjednete svi skupa za stol, njegova obitelj i Vasa (ali ne u njegovoj kuci !!!!!!), i da se dogovorite da Vam to pocnu vracati ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

Hvala Vam na Vasem iscrpmom odgovoru.

Sto se tice topica pod nazivom "bracna stecevina", nije velik novac u pitanju,obitelji se poznaju i zavrsit ce kao sto ste i Vi sugerirali ( svi za jedan stol pa cemo se nekako dogovoriti ).

 

Malo tezi je slucaj ovaj prvi sa papiricem gdje je potpisan samo duznik i svjedok.Probalo se na sve moguce nacine i ovrhom ali nista.Dobio je i uvjetnu kaznu.Duznik to ne misli vratiti bez obzira da i ima novce.Tocno je da su bili dobri prijatelji ( duznik i moj otac ).Otac se po sudovima vuce vec nekoliko godina (mislim tri godine) pa opet nista.

 

Jedno podpitanje:ako je pokretna imovina televizor,kucno kino, perilica, namjestaj da li se i na to moze ici ovrhom ali kako dokazati da su to duznikove pokretnine a ne od clana njegove obitelji ili strica ili da je to dobiveno na poklon ili nsto trece ???

Ako auto ne stoji na duznikovo ime vec na ime bracnog druga da li se moze ici na to ovrhom ?

 

Sve je to jako zakomplicirano.Takodjer suosjecam sa oba dvije strane.Nije lako onome koji potrazuje svoje novce koje je teskom mukom zaradio,vuce se po sudovima ,dokazuje, a jos vise nije lako onome koji je svjestan da mora vratiti novce a trenutno ih nema ili jednostavno zna da je posudio novac a nece ih moci iz nekog zivotno teskog razloga vratiti.Mislim sve razumijem, zivjeti treba a jos kad ti netko prijeti ovrhom na krovom nad glavom.......

 

Mislim neznam,danas zivjeti je umjetnost...

 

Pozdrav gospodine Gaiusl,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svezi papirica ...

 

Znaci, vec se pokusalo ici ovrhama i ostalim ... samo nije nista proslo. Spominjete cak i uvjetnu kaznu ... ocito bi sada trebalo brzo vidjeti sto je sve napravljeno, sa kojim obrazlozenjima, datume, ali i sto je propusteno a sto se moglo napraviti, ali se mozda moze jos ...

 

Ponovno bih Vas podsjetio da jos jednom procitate u Izvanparnicnim, Ovrha-nekretnine ... pogledajte tamo malo pazljivije sto savjetuje, pretpostavljam, po struci odvjetnik (iako je usao pod Anonimno) ... pogledajte malo sto on zapravo govori o nastavku procesa ovrhe (da sada opet ne otvaramo istu temu i ne prepisujemo odgovore ...).

 

Dakle, ukratko, Vas otac mora nastaviti postupak ovrhe ...

 

Ali gledajte ... Vas otac i taj duznik ocito sada nisu bas u najboljim odnosima. Medjutim, isti savjet - svi skupa za stol - primijenite i u njegovom slucaju.

 

Neka se otac i taj duznik pokusaju "pomiriti" (alli nikako u duznikovoj kuci), neka mu pokusa objasniti, na isti nacin - budi covjek, ostani covjek, vrati malo po malo, ja cu odustati od daljnjih koraka ... a gledaj, ako tako ne zelis, ali onda meni stvarno nista drugo ne preostaje nego ici dalje ... a uvijek postoji jos jedan korak koji se moze napraviti.

 

Vas otac mu treba jasno dati do znanja da ce dug rasti zbog kamata i troskova, ali isto tako da je spreman odustati od dijela koji se odnosi na zakonske kamate, ako podmiri troskove i vrati dug.

 

Ponekad kompromisi pomazu vise od sudova. Nazalost, ako ne ide drugacije ...

 

Isto tako, pogledajte si malo jedan slican odgovor koji se moze primijeniti na Vase pitanje, takodjer u Izvanparnicnim, slican naziv, ovrhe - nekretnine ... vidjet cete u cemu je problem ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, niste u pravu.

 

Uspijevaju, prije ili kasnije. Samo treba i malo dodatnog strpljenja i paziti da taj ovrsni postupak ne ode zaista u zastaru. Zato sam Vas uputio na one tekstove.

 

Pa i taj duznik, kad-tad ce doci u mirovinu. E pa ako nikako drugacije, ici ce se ovrhom i na to. Ali i do tada treba stalno tjerati dalje ovrsni postupak.

 

Nadalje, da li je taj duznik vec iznosio PPI (prokazni popis imovine) pred sudom ? Mozda je u toku postupka nesto prenosio od svoje imovine na nekog drugog, pa bi se takav postupak mogao pobijati ... zbog namjere izbjegavanja izvrsenja obaveza prema ovrhovoditelju ...

 

Ima tu jos puno toga ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Probalo se i sa PPI, sve se je probalo ali izgleda da ce se cekati mirovina.

Samo,nisu ni prijedlozi za ovrhu besplatni.Govorit cu napamet ali mislim da svaki izlazak radi ovrhe treba platit otprilike 100 kuna u protivnom se smatra da se ovrha obustavlja.I tako sve opet nanovo za svaki pokusaj.Mislim treba to odrzavati do duznikove mirovine a da ne govorim da i duznik ima svog "konja za jahanje" koji ga jako dobro savjetuje.

Inace duznik nije tip koji mora hraniti dvoje maloljetne djece ima problema sa rezijama itd. vec ima novaca i najvjerojatnije je i drugima duzan.Odnosno mi bi vec zaboravili taj dug da recimo tip stvarno nema novaca (brine za djecu,bolest...),nismo mi kao neki predatori i zam da se to svakome moze dogoditi takodjer i meni.Samo velim tip je krajnje bezobrazan a ima i dobrog savjetnika kako se izvuci.

 

Postovanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

evo opet sam se nesto sjetio, pitanje je cisto informativno a to je da li ovi malo "jaci igraci" kao npr. (porezna,banke,VIP...) prilikom ovrhe moraju ici istim putem kao i "obicni gradjani" tj. za sve vrijede ista pravila zakona.

Npr. dok "obicni gradjani " koji se spore moraju dokazivati cije je cije vlasnistvo da li zenino,muzevo,prije braka, poslije braka, da li je naslijedjena imovina itd. a sve radi ovrhe ovi "jaci igraci" mozda to jednostavno ignoriraju kao aha to je sve povezano sa tobom bez obzira da li sta stoji na tvoje ime ili ne, mi na sve to idemo ovrhom i nitko nam nista ne moze.

Evo, pitanje je cisto informativno.

 

Gospodine Gaius ako imate vremena pogledati..

 

Hvala i jos jedanput pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Gospodine Gaiusl, evo mene sa vec trecim pozdravom za redom.Neznam da li ste imali prilike procitati prijasnja moja dva re-a koje sam napisao poslije Vaseg odgovora.

Naime sada bi Vas zamolio za savjet a koji se tice upravo mene odnosno mojeg daljnjeg postupanja.Neko ce reci svaki savjet se placa,pa i moja prijasnja pitanja su se mogla debelo naplatiti ali evo ja Vas molim za savjet onako usput ako imate vremena.

O cemu se radi.Naime usao bi u jedan rizican financijski posao pa bi htio da kuca u kojoj zivim sa suprugom i dijetetom ostane sigurna,tj da nitko ne moze ici na nju sa ovrhom.Zato to pitam Vas jer ste negdje u jednom Vasem odgovoru nekome napisali da najbolje da onaj koji ima "putra na glavi" kucu ili stan stavi na ime supruge ali da ce mozda kasnije biti problema ako dodje do rastave.Ako u mome slucaju izostavimo rastavu gdje sam siguran da cu u sretnom braku ostati sa suprugom do kraja zivota onda bi Vas molio da mi pojasnite to da kuca stoji na ime moje supruge .Da li je dovoljno da njezino ime bude upisano u zemljisnje knjige a da se moje tamo ne spominje,naravno prije nego li se upustim u posao i to je to.Mozete li mi objasniti pojam suvlasnik??Da li i to stoji u z. knjigama.Mislim suvlasnik mozes biti u zemljisnjim knjigama samo ako se hoces osigurati da u slucaju razvoda dobijes pola-pola?Naravno i tada ako dodje do ovrhe to moze biti iskoristeno da si vlasnik pola imovine.Ako te nema u zemljisnim knijigama kao suvlasnika a moja supruga je jedina tamo zapisana onda naravno ja nemam nista od imovine i samim time moja supruga je osigurana da joj nitko nece prijetiti sa ovrhom?

Ili drugo moje razmisljanje je da bez obzira sto je moja supruga upisana u z. knjigama a mene nema nigdje ja sam suvlasnik samim time sto smo u braku pa vec time postoji opasnost da se prijeti ovrhom.Da li u tome slucaju moramo napraviti neki kontrakt gdje ja izjavljujem da je u cjelosti ta kuca od moje supuge,nesto kao bracni ugovor da kod razvoda ne trazim svoju polovinu i tako se osiguram da u slucaju ovrhe nemam imovine odnosno da se supruga i dijete ne brinu za buducnost.Odnosno ako ja zabrljam ,samo ja snosim posljedice.

 

Evo gospodine Gaiusl,znam da je subota i sta je previse je previse ali kada budete nasli vremena mozda se mozete na to osvrnutu sa komentarom.

 

Unaprijed zahvaljujem gospodine Gaius

 

P.S ima li neko drugi isto da pomogne savjetom bio bi isto tako zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Procitao ... i radim na odgovoru ...

 

Stavljate me u vrlo nezgodan polozaj koji bi se mogao lagano okarakterizirati kao "pomaganje u djelu prijevare ...". Razmislite o onome sto ste me pitali u zadnjem postu.

 

Kada vidite da sam Online, udjite pod neutralnim nick-om na chat/kavicu, pa mozemo popricati ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Razumio sam..

U biti taj moj zadnji post je nista drugo nego" sta bi bilo da bi bilo." Varijacije na temu. Nego prihvacam poziv na kavicu ionako ne mogu spavati, ali nisam upoznat sa procedurom kako se prijaviti na susret, ne snalazim se sa rezervacijama pa ako me mozete uputiti (treba prijava,sifra...)

Pozurite da se kava ne ohladi

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o operativnom sistemu na kojem radite i vrsti antivirusne zastite koju koristite, ulazak na kavicu je moguc uz neke sitne korake ...

 

Najosnovniji jest, da dozvolite "Pop-up" prozore ...

Kada udjete na chat, u nekoj od "traka" na ekranu Vam moze stajati napomena da su Pop-up prozori blokirani ("Pop-ups were blocked"). Kliknete na tu poruku i dozvolite Pop-up za Legalis.

 

Kod ulaska na kavicu mozete ostati anonimno, m,ozete se tako i prijaviti, nije potrebna sifra.

 

Probajte !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako je to izgledalo na chat-u :

 

Dobro došli u Legalis chat. Molimo vas da vaši razgovori budu bez vulgarnih izjava i vrijeđanja ostalih korisnika.

16:13 legionar je usao u grupu

16:14 Anonimno1> Lijepi pozdrav !

16:14 Anonimno1> Kod tipkanja molim Vas, izbjegavajte nasa slova sa kvacicama

16:15 Anonimno1>

16:15 anonimnox je usao u grupu

16:16 Anonimno1> Lijepi pozdrav !

16:16 Anonimno1> Kod tipkanja molim Vas, izbjegavajte nasa slova sa kvacicama !

16:16 Anonimno1> Da li vidite sto sam napisao ?!

16:17 anonimnox je usao u grupu

16:18 Anonimno1> Lijepi pozdrav !

16:18 Anonimno1> Da li vidite ovaj tekst ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Zadovoljstvo mi je bilo popricati jucer sa Vama na "kavici".

Danas sam si dao malo truda pa sam procitao Vase postove ili topice ili kako se vec to zove la legalisu.

Takodjer sam na osnovu istih upoznat sa vasom zivotnom situacijom.

Bez obzira sto nisam svatio kako je na kraju zavrsilo ipak STVARNO VAM SKIDAM KAPU.

Uspjeli ste sacuvat obitelj,niste prolupali,posijedili ili u najgorem slucaju bacili se sa prvog mosta.

Neznam kako bi ja reagirao da sam bio na Vasem mjestu....

 

Nadam se da nisam otvorio stare rane,jer ste ih Vi vec opisali u prijasnjim postovima znaci sve se zavrsilo u najboljem redu.

 

Mozda ako imate kakve savjete kako se drzati psiholoski u tim slucajevima rado bi Vas pozvao na kavu.

 

Postovanje i svako dobro 'i

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takodjer na isti nacin. Uvijek je lijepo popricati sa nekim ... covjek se udalji od svakodnevnih problema, malo smiri loptu, pocne drugacije razmisljati ...

 

Neke stvari jos uvijek traju. Neke sam priveo kraju (uspjesno). Neke nisam uspio rijesiti (jos). Neke privodim kraju. I nisu to stare rane, dapace ...

 

Jednom mi je jedan prijatelj rekao (znao je da necu prvi dio shvatiti bukvalno, ili je bar tako mislio) : ili se objesi ili se bori. To je bilo nekoliko dana prije nego sto sam odlucio uzeti ADSL (jer u mom kraju sa dial-up linijom se mogu jedino slikati ...a na internet mogu sa njom zaboraviti).

 

Nakon sto sam krenuo "surfanjem" po internetu, naisao sam na Legalis. Sasvim slucajno. Cak do tog trenutka (pocetak travnja 2006.) nisam ni znao da postoji ovakav site.

 

Svoju situaciju sam poceo rijesavati nesto uz pomoc prijatelja kojeg sam spomenuo, a zatim sve vise uz pomoc Legalisa, njegovih urednika i moderatora, zatim svih bezbrojnih Anonimno koji su mi dijelili (i jos danas mi dijele) spotance i kritike svih mogucih i nemogucih vrsta ... koji su mi zapravo mnogo vise pomogli nego mogu zamisliti, jer sam svaku njihovu rijec okrenuo barem deset puta da bih shvatio da tu gotovo nikada nije bilo losih namjera, dapace ... pa zatim sve vise uz pomoc mnogih osoba sa kojima sam ostvario brojne kontakte, sto javno, preko raznih topica, postova, kako god ih zvali, sto preko pm-ova ... i kada bih ih sve zelio nabrojiti, bojim se da ne bih nekog ispustio ... i zato SVIMA jedno veliko od srca HVALA.

 

Od svih njih naucio sam jednu osnovnu stvar : svi prolazimo godine skolovanja, od vrtica, osnovne skole, preko srednje, gimnazije, ... pa sve do fakulteta, magisterija i doktorata ... a onda na kraju shvatimo da elementarne stvari koje smo trebali znati - nismo naucili.

 

Od svih sam najbolje naucio na svojoj vlastitoj zivotnoj situaciji sto znaci latinska izreka, koja mi je postala moto, "Ignorantia iuris nocet", ili u prijevodu, nepoznavanje prava skodi.

 

Zato, odgovor na Vas prijedlog za razgovor uz kavu (na koju cu rado svratiti uvijek kada imam vremena) mogu reci i ovako ... svi mi imamo izbor.

 

Jedan je - pustiti sudbinu da radi s nama sto hoce, a drugi - boriti se i uzeti stvari u svoje ruke svugdje gdje je to zakonom dozvoljeno, upotrijebiti sva zakonom moguca dozvoljena predvidjena sredstva i pravne lijekove - i boriti se, ostati covjek u prvom redu, rijesiti svoje probleme i pomoci drugima da ne bi prolazili istu skolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pzdrav,

 

u mome kraju ljudi vele "svaka skola kosta" ali ona zivotna skola je najskuplja.

Nazalost imao sam par takvih skola koje sam osjetio na vlastitoj kozi (citaj dzepu ).

Sve je to sada iza mene (nadam se) a sto srecom ili nesrecom se nalazi negdje u ladici gdje se nadam da ce i ostati.

Zivot tece dalje,

 

Postovanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

 

evo mene opet.Jednostavno sam se prilijepio za legalis i ne skidam sa sa njega.

Citam i citam,nesto kuzim a nesto ne.

 

Npr. nije mi jasno nekome nesto dugujes tj ne platis dug, koliko vremena moze proci a da ta osoba ili firma ili nesto trece potrazuje od tebe da vratis taj dug naravno sa kamatama.Da li ima odredjeno razdoblje da te prijavi sudu i onda potrazuje ??

Konkretno dugujes nekome, i taj kome dugujes ne javlja se npr. nekoliko godina npr. 5-6 ili vise (ono ti vec i zaboravis) i onda se taj sjeti i veli ako ne platis idem na sud i svih tih 5-6 godina trazim kamatu ??

Ako je tako onda neko moze cekati godinama i godinama a kamate rastu ..

Nije mi jasno dosta ljudi pise da nakon opet par godina samo tako odjednom dodje ovrha sa velikim kamatama a da oni nisu imali pojama o tome tj nitko ih nije obavijestio (mislim na ovrhe od VIPa, diners.......).Ono pisu ljudi ovrhe i kamate dodju kao s vedra neba a da ljudi nista neznaju.

 

Gospodine Gaiusl ako Vas moja malenkost to moze pitati,

 

Hvala i svako dobro svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... je bio netko (koga izuzetno cijenim i postujem) brzi od mene. Zastarni rokovi su propisani Zakonom o obveznim odnosima, NN 35/2005, cl. 214. - 228.

 

S obzirom da, ako to smijem tako reci, imate neke poslovne planove, dosta zgodnih poslovnih informacija mozete naci na

 

www.poslovniforum.hr

 

U smislu pitanja poput ovog, pogledajte jos i

 

www.limun.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija