Jump to content

Seoske straže?


anonimno

Preporučene objave

Nisi jedini i svima fali tih par dana ili tjedana da bi ostvarili nekakvo pravo za ostvarivanje statusa branitelja ili dragovoljca. Namješteno je tako da nemate mogućnost da ostvarite status branitelja ili dragovoljca jer to je nemoguće po sadašnjem Zakonu, a oni koji su ga krojili, ja imam osjećaj da su namjerno tako napravili.

 

Ali bez uvrede, mislim da je to u redu jer ja osobno kao branitelj, HRVI, dragovoljac i zaista sam nastradao i oko mene su letjeli leševi, crijepovi, granje, smrad baruta i svježe smrti te sve ostale nevolje u ratu se ne mogu uspoređivati sa seoskim stražama (koje sam i sam nadzirao kao eto netko ili nešto), a koji su se pravili važni i pucali bez veze u zrak i ne bih svašta govorio protiv istih, ali rat , pravi rat i ubijanje to je nešto drugo.

 

:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x:-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvačam te.Ja sam se javljao u postrojbe od i prije uskrsa '91.Jedino gdje sam primljen su bile straže na mostovima prema vojarni u Varaždinu(da ih "jna" ne minira).Ja na jednom mostu sa klimavom duplenkom a na drugom m-76 snajper.I tako oko 2 mjeseca.Kad smo blokirali vojarnu došli su iz međimurja postrojbe HV-a i od njih smo dobili papovke i bili smo im izviđaći.Kasnije 14.11.'91 postao sam pripadnik Tigrova.Skinuo sam '95.Zastavnik-prevedeno u poručnik.RVI 20%-PTSP.I meni nije previše jasan pojam dragovoljac-javiš se u postrojbu bez poziva i nisi dragovoljac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto moj kum i još dvojica bombardera pravili ručne bombe tijekom DR-a 1991. u rujnu. Uslijed njihovog stručnog baratanja da tako kažem došlo je do eksplozije kojom neprilikom su sva trojica nastradali i dobili status HRVI (svaki između 20-40%). I vidi sad: Niti jedan od njih nema status branitelja niti dragovoljca, u međuvremenu onaj koji je najgore prošao (ostao bez ruke i oka) u depresiji se bacio pod vlak tako da su od njega skupljali dijelove 2-3 kilometra, drugi radi lagani posao ali još ima posljedice (plaća kakva takva), a treći još nema stalno zaposlenje, a čovjek zna raditi i hoće raditi ali posla nema, a i teško će naći stalan posao iako ima kao HRVI prioritet pri pokušaju zaposlenja.

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je tog čovjeka.I mene su par puta lijepo otkantali na natječajima za posao.Više i ne spominjem rat,postao je minus za tržiotelja posla.Od '95 promijenio 12 zaposlenja.Sad radim kod privatnika u trgovini i osječam se kao rob.Krši sve članke iz ugovora koji smo potpisali i par;ako ne sve,zakona.Za sirotinju nikad nije bilo pravde.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ti nedostaje nekoliko dana, a bio si u vojsci raspitaj se kod onoga tko je vodio odnosno bio nadležan za te straže i traži potvrdu ili dokument koji oni daju pa izračunaj dali ti je to dovoljno da ostvariš status dragovoljca s obzirom da nisi samo bio u seoskim stražama već i u "Tigrovima". I to će ti se upisati u ratni put i trebati da eventualno ostvariš status dragovoljca i ukoliko budeš išao u braniteljsku mirovinu imat ćeš povoljnije uvjete i bolji koeficijent..

 

Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesi li pokušao taj problem rješiti sa izjavom, dva svjedoka i potpis zapovjednika iz tog perioda?

 

1.2. Pobliže je uređen status drago-

voljca iz Domovinskog rata (članak 2.

stavak 3. i 4.) – to je hrvatski branitelj koji

je u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15.

siječnja 1992. sudjelovao u obrani suve-

reniteta Republike Hrvatske (1) najma-

nje 100 dana, ili (2) najmanje 30 dana ako

nije imao obvezu sudjelovanja u priču-

vnom sastavu ili nije regulirao obvezu

služenja vojnog roka primjerice, žene,

malodobne osobe, osobe nesposobne

za vojnu službu, osobe bez vojnog ra-

sporeda). Važno je napomenuti da se u

pogledu određivanja visine mirovine

hrvatskih branitelja i članova njihovih

obitelji dragovoljci izjednačavaju s pri-

padnicima gardijskih postrojbi i speci-

jalne policije.

Status hrvatskog branitelja, pa i dra-

govoljca iz Domovinskog rata, doka-

zuje se potvrdom Ministarstva obrane,

odnosno Ministarstva unutarnjih poslo-

va (članak 2. stavak 2.).

1.3. ZOPHBDR definra tko se smatra

hrvatskim ratnim vojnim invalidom iz

Domovinskog rata (HRVI iz Domovin-

skog rata) – hrvatski branitelj kojemu je

organizam oštećen najmanje 20% zbog

rane, ozljede ili bolesti zadobivene u

obrani suvereniteta Republike Hrvat-

ske, odnosno kao zatočenik u zatvoru ili

neprijateljskom logoru u Domovinskom

ratu (članak 5. stavak 1. i 2.). Smatra se

da je oštećenje organizma zatočenika

u neprijateljskom logoru na toj osnovi

najmanje 20% trajno (članak 5. stavak

1.).

Određene osobe (medicinsko oso-

blje, ratni izvijestitelji, pripadnici va-

56

 

trogasnih postrojbi, pomorci, članovi

posade brodova trgovačke mornarice

i dr.), koje nemaju status HRVI iz Do-

movinskog rata, ostvaruju prava koja

prema ZOPHBDR pripadaju hrvatskim

braniteljima sa statusom HRVI iz Do-

movinskog rata, ako im je organizam

oštećen za najmanje 20% zbog rane ili

ozljede (dakle, ne i zbog bolesti) koje

su zadobile pri obavljanju vojnih ili dru-

gih dužnosti prema nalogu nadležnih

tijela državne vlasti Republike Hrvatske

u obrani suvereniteta Republike Hrvat-

ske u Domovinskom ili kao zatočenici u

neprijateljskom logoru u Domovinskom

ratu (članak 5. stavak 3.).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Eto moj kum i još dvojica bombardera pravili ručne bombe ...došlo je do eksplozije kojom neprilikom su sva trojica nastradali i dobili status HRVI

 

Moj kolega došao u postrojbu na liniju, pa drugi dan u zajebanciji trčao za čokoladom. Oklizne se, padne, slomi nogu i postane HRVI.

 

Aj ti sad reci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje sam postavio jer o tome neznam.Prvi put čujem ovo o izjavama i svjedocima.Inače znam za slučaj da je čovjeku koji je doma slomio ruku ponuđeno da za 2000 dem ('92)daju potvrdu da mu se to dogodilo na ratištu,i samim time srede neku mirovinu.Meni su rekli da nemam pravo na spomenicu(moj vojnik dobio dvije),da se ratovanje u gardijskim brigadama ne upisuje u vojnu knjižicu kao sudjelovanje u ratu...Iskreno mi se sve zgadilo.Na ratištu dva puta izgubili lop,na uredu za obranu svko malo mijenjaju referenta za časnike i svaki me zove da dajem podatke kao da oni od prije ne vrede,itd,itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija