Jump to content

Kolektivno i individualno ostvarivanje prava


Filipo

Preporučene objave

Poštovani,

 

imam dvojbenu situaciju oko iščitavanja Zakona o autorskim i srodnim pravima - točnije: može li autor (ujedno i izvođač - točnije bend) sklopiti ugovor sa pravnom osobom o iznajmljivanju točno određenog djela (točnije: svog albuma)? Glavna napomena - autor je član HDS-a (ZAMP) putem kojeg ostvaruje svoja kolektivna prava.

 

Prema članku 20. to pravo pripada autoru te članak 155. to potvrđuje: "Ostvarivanje prava koje se odnosi na pojedinačno korištenje određenog predmeta zaštite, prema odgovarajućem ugovoru između nositelja prava i korisnika predmeta zaštite, obavlja sam nositelj prava osobno ili putem zastupnika".

Međutim, već u sljedećem članku 156., stavka 3. navodi: "(...) pravo iznajmljivanja iz stavka 2. točaka 1.c), 2.e) i 3.c) ako se radi o snimljenim glazbenim djelima i glazbenim izvedbama (...) mogu se ostvarivati samo preko organizacije za kolektivno ostvarivanje prava."

ZAMP-u u prilog ide i sljedeći navod na web stranici Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (https://www.dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnistvo/autorsko-pravo/najcesca-pitanja/ - točka 9.): "Može li autor koji svoja prava ostvaruje u sustavu kolektivnog ostvarivanja prava u pojedinačnom slučaju individualno odobriti korištenje svog djela?  -> Slijedom navedenog, a temeljem propisa ZASP-a zaključuje se da uvijek postoji presumpcija kolektivnog ostvarivanja prava ako je u pitanju pravo koje je propisano kao ono koje se može kolektivno ostvarivati. Ako nositelj prava nije na zakonom propisan način otklonio kolektivno ostvarivanje svojih prava, tj. nije: 1. izričito, 2. u pisanom obliku, 3. obavijestio udrugu neka udruga ne ostvaruje njegova prava (čl.159. st. 2, ZASP-a ne može pojedinačno ostvarivati svoje pravo od slučaja do slučaja."

 

Prema tome, treba li autor izričito u pismenom obliku obavijestiti ZAMP da se odriče kolektivnog ostvarivanja prava nad točno određenim predmetom zaštite (album)?

 

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite čl. 159. st. 3. ZASP-a: nositelj prava može u pisanom obliku, uz otkazni rok koji ne može biti dulji od 6 mjeseci, otkazati ovlaštenje organizaciji za kolektivno ostvarivanje prava, za pojedino pravo, kategoriju prava, vrstu djela ili predmeta srodnih prava koje sam odabere, za državna područja koja sam odabere. Taj članak i ta tri stavka (st. 3., 4. i 5.) su Vam špranca za ovo što pitate, ako Vas dobro razumijem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija