Jump to content

mirovina 2019.


jnaumovski

Preporučene objave

u starosnoj mirovini sam od 10.06.2019. uz zahtjev za mirovinu priložio sam potvrdu o broju provedenih dana u ratu i pot vrdu o statusu dragovoljca. mirovinski zavod je priznao staž u dvostrukom trajqanju ali nisam dobio povećani osobni bod

(za 326 dana iznosi 9 posto te za 10 posto na postotak za dragovoljca što bi ukupno iznosilo 9,9 posto. na to rješenje sam uputio žalbu koja je rješavana 7 mjeseci.

žalba je odbijena s obrazloženjem HZMO da sam se odlučioza ostvarivanje prava prema odredbama ZOMO što isključuje određivanje mirovine prema ZOHBDR te i stoga što sam se opredjelio za mirovinu iz I. i II. stupa što nema nikakve veze s 

povećanjem osobnog boda, (pogledaj vodič HZMO za ostvarivanje prava strana 30).

molim pomoć u rješavanju ovog problema.

LP

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  jnaumovski,

Vaši problemi su što:

- ovo pitanje na Legalisu niste postavili prije podnošenja Zahtjeva za priznavanje prava na starosnu mirovinu,

- niste nam rekli koji iznos starosne mirovine imate po ZOMO,

- ako Vam je iznos starosne mirovine po ZOHBDR  veći od 2.560 kn onda Vas ne pripada minimalna starosna braniteljska mirovina te ni dodatak na dane borbenog sektora,

- citirate vodić HZMO, strana 30 a niste vidjeli na koga se taj dio odnosi (od strane 28. su Prava preme posebnim propisima)

- 326 dana borbenog sektora i 9 % te 10 % na postotak za dragovoljca se odnosi na korisnike invalidskih mirovina po ZOHBDR a Vi ste tražili i dobili starosnu mirovinu ?

Lijep pozdrav

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/publikacije/brosure/2019/VodicopravimaizmirovinskogosiguranjageneracijskesolidarnostiIstupidoplatkazadjecu_2019.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, jnaumovski je napisao:

datum rođenja: 10.06.1954.

ukupni mirovinski staž: 43,8806

prosječni vrijednosni bod: 1,0372

osobni bodovi: 45,5130

mirovina iz I. i II. stupa s jednokratnom isplatom : 3.809,28 (3.455,40 + 353,88)          

Poštovani jnaumovski,

tko Vam je savjetovao korištenje starosne mirovine iz I i II mirovinskog stupa ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, jnaumovski je napisao:

datum rođenja: 10.06.1954.

ukupni mirovinski staž: 43,8806

prosječni vrijednosni bod: 1,0372

osobni bodovi: 45,5130

mirovina iz I. i II. stupa s jednokratnom isplatom : 3.809,28 (3.455,40 + 353,88)          

U tablici vam je prikazano kako bi to izgledalo na datum 10.06.2019.god. po ZOMO-u i po ZOHBDR-u:

slika.png.da89dd94094950f94af5c51852c1645a.png

 

Da ste sredstva iz II stupa prebacili u I stup generacijske solidarnosti mirovina bi vam bila par kuna nesto veca od iznosa kojeg navodite iz I i II stupa koji ste dobili.

Mirovina po ZOMO-o "opca mirovina" vam je veca od braniteljske mirovine i dodjelili su vam ovu koja je za vas povoljnija - veca, a to je ova po ZOMO-u.

Po ZOMO-u - 3835,13 kn

Po ZOHBDR-u -3593,54 kn

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na objašnjenju

problem je u tome što na mirovinskom radi nekoliko pravnika koji daju pravne savjete za one koji se spremaju u mirovinu. ti savjetu su jako šturi i obzirom na to koliko dnevno prođe zainteresiranih vjerojatno se i ne trude previše i žele vas se čim prije riješiti. čak nisam uspio doznati dali mogu dobiti neki invalidski dodatak zbog ugradnje pacemakera prije mirovine.

na žalost nisam imao nikoga na zavodu (referenta ili pravnika preko nekog poznanstva) da me uputi u sve.

smatram da bi mirovinsko trebalo dati izračun za sve vrste mirovina pa da osiguranik sam odabere koju želi, (npr.nisam znao da dugogodišnji osiguraniciji imaju veći prosjek od ostalih osiguranika).

zahvaljujem profesoru i veteranu na uloženom trudu. ovo će biti dobra škola za moje suborce i ostale znance koji budu išli u mirovinu ove ili iduće godine .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To za HZMO nam je dobro poznato i postovanom profu i meni malomcovjeku (veteran).

Sto se tice "starosnih mirovina za dugogodisnjeg osiguranika" tu ste u krivu, nemaju oni nikakav veci prosjek u odnosu na vas, oni sa 60 godina starosti i 41 godinom efektivnog radnog staza mogu u starosnu mirovinu i njima se u formuli za izracun mirovine racuna ta 41 godina staza, a vam se mirovina racunala skoro sa 44 godine radnog staza, pa logicki ko ima veci prosjek, onaj sa 41 godinom staza ili vi sa skoro 44 godine staza.

Mirovina koja vam se izracuna dobivate dozivotno, zato se pripremama za umirovljenju pristupa ozbiljno i detaljno, sve se ispituje i stavlja na papir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani veteran je u pravu (ha, ha ono za veteran)

Teško mi je starijem (2.dana) davati kritiku ali zar u ovih samo nekoliko sati na Legalisu niste dobili dovoljno dobrih zapažanja za donošenje odluke koju i kada mirovinu treba koristiti za razliku od HZMO.

Ovakvih usporednih tablica sa iznosima svih mirovina nema nigdje a posebno ne u HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija