Jump to content

Pravo doživotnog stanovanja, prodaja stana


tctrl

Preporučene objave

Pozdrav,

prije 15ak godina sam naslijedio stan od bake i djeda darovnim ugovorom.

Prije 10ak godina sam se upisao u gruntovnici. Vlasništvo je na mene 1/1 bez tereta.

Sada kada sam počeo razmišljati o prodaji vidim da u darovnom ugovoru postoji članak koji glasi:

"Darovatelji zadržavaju pravu doživotno stanovati u stanu iz čl.1."

Smijem li ja prodati taj stan?

Ponavljam, u ZK izvadku sam ja vlasnik 1/1, tereta nema.

Djed je pokojni već dugo, a baka je teško bolesna i smještena je u domu za starije. U stanu nitko ne živi već godinu dana.

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi svakako imate pravo prodati stan i sa teretom, a na kupcu je da odluči hoće li ga ili ne kupiti.

Problem je ovdje što pravo osobne služnosti (pravo stanovanja) nije upisano u ZK, pa bi, teoretski gledano, to moglo zeznuti vašu baku, jer bi se pošteni kupac mogao pozivati na načelo povjerenja u ZK, dakle da je kupio stan bez tereta (ukoliko ga vi o tome ne informirate) i baka se ne bi mogla vratiti u stan. Kažem teoretski, jer kako opisujete situaciju, baka se (nažalost) očito neće vraćati stanovati u taj stan.

Gledajte, ako je situacija takva kakva je, slobodno prodajte stan i nemojte spominjati ovaj teret, jer će vam zbog toga potencijalni kupci rušiti cijenu. Ili se malo strpite, iako to zvuči malo morbidno i isprika na tome.

Inače, kako je sklopljen ugovor? Jel u formi JB akta? Ukoliko nije, stoji li u njemu odredba da vam je stan predan u posjed? Pitam iz razloga, jer ukoliko nije, eventualni drugi nasljednici bi vas mogli zezati zbog toga i ići na utvrđivanje ugovora ništetnim poradi nedostatnog oblika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru u 2. članku stoji da stupam u suposjed stana odmah i da imam dozvolu za upis u ZK.

Ustvari su u gruntovnici napravili grešku prije 10 godina kada nisu upisali teret? Je li tako?

Inače ako nešto znači meni je prebivalište već 10 godina na toj adresi mada tamo ne živim.

Inače stan je centru Zagreba pa sada nakon potresa postaje još veći financijski teret. A uz to i za baku plaćam privatni Dom za starije.

Nemam baš iskustva u kupoprodaji nekretnina ali nebi li me svaki ozbiljni kupac tražio dokaz kako sam ja došao do nekretnine i vidio darovni ugovor?

Puno hvala na brzom odgovoru i na svakoj informaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , tctrl je napisao:

U ugovoru u 2. članku stoji da stupam u suposjed stana odmah i da imam dozvolu za upis u ZK.

Smatram da bi to trebalo biti OK.

prije 1 sat , tctrl je napisao:

Ustvari su u gruntovnici napravili grešku prije 10 godina kada nisu upisali teret? Je li tako?

Ukoliko nije traženo, nije bilo ni obveze, po mom mišljenju. Jasno da se moglo uputiti na to, ali ljudi su različiti.

prije 1 sat , tctrl je napisao:

Inače stan je centru Zagreba pa sada nakon potresa postaje još veći financijski teret. A uz to i za baku plaćam privatni Dom za starije.

Sve jasno.

prije 1 sat , tctrl je napisao:

Nemam baš iskustva u kupoprodaji nekretnina ali nebi li me svaki ozbiljni kupac tražio dokaz kako sam ja došao do nekretnine i vidio darovni ugovor?

Ne nužno, jer do tih podataka može i sam doći uvidom u ZK, koje su javne knjige dostupne svima.

prije 1 sat , tctrl je napisao:

Puno hvala na brzom odgovoru i na svakoj informaciji.

Nema frke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija