Jump to content

Podjela nakon ostavinske


question1

Preporučene objave

Pozdrav,

Tri sestre nakon smrti oca su nasljedile posjed sa vise objekata i slobodne zemlje za gradnju. One su se medusobno dogovorile tko ce dobiti koji dio no povrsinski ti udjeli nisu jednaki (cak ni priblizno).

Medutim, na ostavinskoj raspravi rekle su da svakoj ide 1/3.

Pitanja:

1) Da li ce imati problema s porezom sestra koja prebaci na sebe udjel koji je veci od 1/3? - u smislu da li ce se to smatrati kao dar od sestre koja ce na sebe uknjizit manju povrsinu

 

2) Da li je ovo problematicno za buducnost, u smislu da netko(sestra ili potomak) odluci uzeti sebi nazad dio za koji je "uskracen", opravdavajuci se da su se na ostavinskoj dogovorile da svakoj ide 1/3.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , question1 je napisao:

1) Da li ce imati problema s porezom sestra koja prebaci na sebe udjel koji je veci od 1/3? - u smislu da li ce se to smatrati kao dar od sestre koja ce na sebe uknjizit manju povrsinu

Ne, udio nasljedstva moze biti u bilo kakvom omjeru koji se dogovorite, a buduci da je od roditelja, tj. u uspravnoj liniji, porez necete platiti. I da npr. jedna sestra naslijedi sve, ne bi bilo problema s porezom.

prije 5 sati , question1 je napisao:

2) Da li je ovo problematicno za buducnost, u smislu da netko(sestra ili potomak) odluci uzeti sebi nazad dio za koji je "uskracen", opravdavajuci se da su se na ostavinskoj dogovorile da svakoj ide 1/3.

Da, to je uvijek problematicno, zato je najbolje da ako ostavinska nije jos bila da se u rjesenje upise koji tocno dijelovi nasljedstva pripadaju kome. Je li to sve jedna cestica pa ste svi vlasnici po 1/3 ili je cestica vise pa je svaka od sestara vlasnica 1/1 pojedinih cestica?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, miroslav6 je napisao:

Ne, udio nasljedstva moze biti u bilo kakvom omjeru koji se dogovorite, a buduci da je od roditelja, tj. u uspravnoj liniji, porez necete platiti. I da npr. jedna sestra naslijedi sve, ne bi bilo problema s porezom.

Aha. Molio bih samo jos jedanput za potvrdu. Jasno mi je da djeca ne plaćaju porez na nasljedstvo od roditelja ali me buni ovo što su danas potpisale, da se čestica dijeli na svakoj po 1/3.
Uzmimo na primjer što ste rekli, ako se jedna sestra odluči uknjižit na cijeli posjed - nakon današnje ostavinske - i svi se slože s time (nitko se ne pobuni), zar se to nebi vodilo kao da je svaka sestra darovala po svoju 1/3 ovoj koja će uzeti sve? Na darovanje među braćom, sestrama plaća se porez.

 

 

Prije 14 minuta, miroslav6 je napisao:

Da, to je uvijek problematicno, zato je najbolje da ako ostavinska nije jos bila da se u rjesenje upise koji tocno dijelovi nasljedstva pripadaju kome. Je li to sve jedna cestica pa ste svi vlasnici po 1/3 ili je cestica vise pa je svaka od sestara vlasnica 1/1 pojedinih cestica?

Sve je jedna čestica. Svi objekti i zemljišta spadaju pod jednu česticu. Po njihovom dogovoru nikako se ta čestica neće podijeliti na tri jednaka dijela, po bilo kakvom izračunu.
Postoji li način da se ovo rješenje nekako ispravi? Htio bih napomenuti da su izjavile da se odriču žalbe na današnje donešeno rješenje. Nije u pitanju da li su složne ispraviti rješenje, na njega su pristale radi savjeta kojeg su dobile.

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, question1 je napisao:

Aha. Molio bih samo jos jedanput za potvrdu. Jasno mi je da djeca ne plaćaju porez na nasljedstvo od roditelja ali me buni ovo što su danas potpisale, da se čestica dijeli na svakoj po 1/3.
Uzmimo na primjer što ste rekli, ako se jedna sestra odluči uknjižit na cijeli posjed - nakon današnje ostavinske - i svi se slože s time (nitko se ne pobuni), zar se to nebi vodilo kao da je svaka sestra darovala po svoju 1/3 ovoj koja će uzeti sve? Na darovanje među braćom, sestrama plaća se porez.

Isprike, prebrzo sam citao i pogresno sam shvatio pitanje, mislio sam da su na ostavinskoj htjele podijeliti vlasnistvo u razlicitim omjerima, ali su se bojale placanja poreza. Mozete podijeliti tu cesticu na tri cestice kako su se sestre dogovorile (ako je moguce i dopusteno prostornim planom ili ostalim pravilima) na kojoj bi opet sve bile vlasnice 1/3 svake cestice. Nakon toga sporazumno razvrgnuti suvlasnistvo na te tri parcele kako bi svaka od sestara postala 1/1 vlasnica jedne od cestica te prema čl. 13 st. 8. Zakona o porezu na promet nekretnina bile bi oslobodene poreza na promet nekretnina.

Preparcelacija je ionako preporucljiva jer je puno lakse baratati nekretninom ako je vlasnistvo 1/1.

Prije 40 minuta, question1 je napisao:

na njega su pristale radi savjeta kojeg su dobile.

Steta, trebale su staviti u rjesenje barem priblizne omjere kako su htjele podijeliti, a to iz razloga da u buducnosti netko ne bi trazio "svoj dio". Ali ako ce se preparcelacija raditi, onda nisu dodale dodatne korake do krajnjeg cilja, jer bi se razvrgnuce ionako moralo napraviti, a zakonodavac dopusta da se vlasnistvo razvrgne u drugacijim omjerima nego prije razvrgnuca pa nema placanja poreza.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, miroslav6 je napisao:

Isprike, prebrzo sam citao i pogresno sam shvatio pitanje, mislio sam da su na ostavinskoj htjele podijeliti vlasnistvo u razlicitim omjerima, ali su se bojale placanja poreza. Mozete podijeliti tu cesticu na tri cestice kako su se sestre dogovorile (ako je moguce i dopusteno prostornim planom ili ostalim pravilima) na kojoj bi opet sve bile vlasnice 1/3 svake cestice. Nakon toga sporazumno razvrgnuti suvlasnistvo na te tri parcele kako bi svaka od sestara postala 1/1 vlasnica jedne od cestica te prema čl. 13 st. 8. Zakona o porezu na promet nekretnina bile bi oslobodene poreza na promet nekretnina.

Preparcelacija je ionako preporucljiva jer je puno lakse baratati nekretninom ako je vlasnistvo 1/1.

Steta, trebale su staviti u rjesenje barem priblizne omjere kako su htjele podijeliti, a to iz razloga da u buducnosti netko ne bi trazio "svoj dio". Ali ako ce se preparcelacija raditi, onda nisu dodale dodatne korake do krajnjeg cilja, jer bi se razvrgnuce ionako moralo napraviti, a zakonodavac dopusta da se vlasnistvo razvrgne u drugacijim omjerima nego prije razvrgnuca pa nema placanja poreza.

 Sad je ovo puno jasnije 👍

Vezano za porez. Dvije sestre razmišljaju o "zamjeni"(jer nije 100% čista zamjena).
Prva bi drugoj ustupila da se uknjiži kao vlasnik na dijelu već spomenute čestice, koji joj (prvoj) po dogovoru pripada, dok bi joj ova (druga) u zamjenu dala stan koji ima u svome vlasništvu.
Zanima me kako bi se ode porez plaćao, tj. koji je najoptimalniji način da se ova "zamjena" aktualizira.

Ne znam da li ovo što doprinosi, napisati ću kako je druga sestra došla do stana:
1) Stan je bio na njihovoj mami
2) Nakon smrti mame - stan se dijelio na 4 dijela -> svakome po 1/4 -> 3 sestre + otac
3) U međuvremenu su sklopnjeni darovni ugovori kojima se cijeli stan prebacuje na jednu sestru
4) Sestra se uknjižila kao vlanik cijeloga stana, još prije smrti njihovog oca

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, question1 je napisao:

Vezano za porez. Dvije sestre razmišljaju o "zamjeni"(jer nije 100% čista zamjena).
Prva bi drugoj ustupila da se uknjiži kao vlasnik na dijelu već spomenute čestice, koji joj (prvoj) po dogovoru pripada, dok bi joj ova (druga) u zamjenu dala stan koji ima u svome vlasništvu.
Zanima me kako bi se ode porez plaćao, tj. koji je najoptimalniji način da se ova "zamjena" aktualizira.

Ovdje je misljenje porezne uprave (nazalost nisam nasao originalni tekst na stranicama porezne uprave) o razvrgnucu suvlasnistva isplatom u novcu. Smatram da je isplata u novcu u poreznom smislu jedaka isplatom u nekretnini pa mozete povuci paralelu sa svojim slucajem. To bi trebalo znaciti da ce se porez platiti samo za stan (placa sestra koja postaje vlasnica stana, barem sluzbeno), a ne i za dio cestice koja je dana u zamjenu, ali ostavljam mogucnost da nisam potpuno shvatio misljenje porezne uprave te se nadam da me netko od ostalih clanova foruma moze ispraviti. U svakom slucaju mozete u poreznoj upravi takoder zatraziti misljenje prije nego krenete u cijelu proceduru.

Hodogram na kraju ostaje isti, samo se u sporazumnom razvrgnucu doda i taj stan kao isplata za jedan od udjela jedne od sestara.

Prije 23 minuta, question1 je napisao:

Ne znam da li ovo što doprinosi, napisati ću kako je druga sestra došla do stana:
1) Stan je bio na njihovoj mami
2) Nakon smrti mame - stan se dijelio na 4 dijela -> svakome po 1/4 -> 3 sestre + otac
3) U međuvremenu su sklopnjeni darovni ugovori kojima se cijeli stan prebacuje na jednu sestru
4) Sestra se uknjižila kao vlanik cijeloga stana, još prije smrti njihovog oca

Nacin stjecanja vise nije bitan za ovu temu, ali da to nije napravljeno i da su sestre jos uvijek suvlasnice stana, onda bi sve ove podjele koje sad zelite napraviti bile izuzete od placanja poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija