Jump to content

Stranac - stalni boravak i razvod braka


Jackie R

Preporučene objave

Pozdrav,


U Hrvatskoj imam status privremenog boravka (u proceduri sam za dobijanje stalnog boravka) na osnovu spajanja obitelji - braka (od 2014 god). Imamo malodobno dijete (5 god). Kako brak odavno nije brak, razvod je sljedeci korak. Kako suprug nije zainteresiran za roditeljstvo,  svakako bih radila na tome da ja dobijem skrbnistvo nad djetetom.
Stalno sam zaposlena vec dvije godine, on je nezaposlen vec duze vrijeme i nije zainteresiran da trazi posao.
Mene zanimaju sljedece stvari:
1. Kad se razvedem, gubim li ja pravo ostanka u HR? Ako ne, koja je procedura nakog razvoda za produzenje stalnog boravka? Spajanje obitelji - roditelj sa malodobnim djetetom ili... (pod pretpostavkom da ja dobijem skrbnistvo)? 

Imam namjeru ostati u HR, gdje sam pocela graditi zivot i karijeru, i gdje se dijete rodilo i stvorilo svoje socijalne kontakte.

2. Kada se ja smijem preseliti sa trenutne adrese boravka? Smije li se zakonski preseliti prije donesene konace odluke o razvodu? Trenutno sam u proceduri dobijanja stalnog boravka, smijem li se seliti ili bolje sacekati da dobijem stalni boravak? Ovaj me dio jako buni. 

3. Kako suprug ne radi, ima li on pravo traziti uzdrzavanje od mene nakon razvoda? (Nije mi bas tolika placa da uzdrzavam i njega. Njemu je stambeno pitanje rijeseno, zivi sa majkom).

4. Postoji li zakonski minimum mjesecnih primanja koja moram imati kao roditelj sa jednim djetetom? 

Unaprijed hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Jackie R je napisao:

3. Kako suprug ne radi, ima li on pravo traziti uzdrzavanje od mene nakon razvoda? (Nije mi bas tolika placa da uzdrzavam i njega. Njemu je stambeno pitanje rijeseno, zivi sa majkom).

4. Postoji li zakonski minimum mjesecnih primanja koja moram imati kao roditelj sa jednim djetetom? 

3. Ima, ali će ga odbiti jer on ne želi raditi. Uvjet je da se ne može zaposliti. Osim toga, Vi biste morali imati dovoljno mogućnosti i sredstava za njegovo uzdržavanje, a što nemate. Ako bi sud odredio da ga uzdržavate, Vi biste se na to žalili pozivajući se na "očitu nepravdu" (ostvarivanje skrbi o djeci i podjela obiteljskih obveza za trajanja braka).

4. Ne. Osoba može imati mjesečna primanja 100 tisuća kuna, a da sud odredi da dijete živi s drugim roditeljem koji je nezaposlen ako je to u interesu djeteta. Ukoliko nemate dovoljno sredstava za život tu je niz mjera pomoći koje pruža država. Osim toga, otac djeteta bi morao plaćati i alimentaciju, ako ne on, onda njegova majka.

uređeno: od rozenaočale
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija