Jump to content

Nasljedivanje dugovanja i ovrha


Mariko Zut

Preporučene objave

Pozdravi,

imam generalno pitanje vezano uz zastaru dugovanja nasljeđenih od predaka.

Prije 6 godina mi je preminula baka i ja kao jedan od nasljednika sam nasljedio 1/4 imovine (1/4 sestra, 1/2 tetka).

Međutim kroz ovih 6 godina sam sporadično dobivao upozorenja o ovrsi radi dugova neplaćenih režija (vecinom HRT).

Slučajno sam ustanovio da točina baka nije plaćala pričuvu dvadesetak godina, međutim nisam dobio nikakava upozorenja pred ovrhu.

Moje je pitanje kad nastupa zastara ako je dug proslijeđen javnom bilježniku ili ako nije.

 

Zahvaljujem,

Marinko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno je, da li je za ta dugovanja bio pokrenut ovršni postupak za života bake, a ako je bio pokrenut, tada zastara ovisi o fazi postupka u kojoj je uslijed bakine smrti isti po sili zakona bio prekinut. I uglavnom ne nastupa zastara. A ako za života bake ovršni postupak nije bio pokrenut, tada je za ovakve tražbine zastara već nastupila. Vezano za HRT i pričuvu, nema razloga da ne bi kontaktirali vjerovnike i utvrdili po kojim osnovama postoji tražbina, po računima koji su sada u zastari ili po ovršnoj ispravi. Ovo Vam ukazujem, jer oni jako dobro znaju tko je naslijedio dug i mogu ga ovršiti, ali jednostavno ne žele, jer vrijeme rade za njih. I tako na kraju kamate daleko premaše visinu glavnice koju im dugujete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija