Jump to content

uzdržavanje partnera i bračni ugovor


arlene4

Preporučene objave

Pozdrav svima, 

Da li sam ja obavezna po zakonu supruga uzdržavati iako ne traži posao, namjerno je dao otkaz, svako toliko odlazi od doma, ne brine za djecu i na spomen rastave mi se prijeti da će me tužiti jer ja njemu sve moram plaćati iako ima di biti (ima prazan stan od roditelja)? 

Time se povlači i pitanje bračnog ugovora. U braku sam već par godina, vodim uspješan posao te uskoro kupujem stan i jos neke nekretnine koje bih voljela zaštititi jer je moj suprug neradnik kojeg uzdržavam već godinama. Kako taj ugovor mora izgledati? Da li se mora solemnizirati? 

Da li je nasljedstvo i darovanje nekretnine od roditelja izuzeće? 

 

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , arlene4 je napisao:

Da li sam ja obavezna po zakonu supruga uzdržavati iako ne traži posao, namjerno je dao otkaz, svako toliko odlazi od doma, ne brine za djecu i na spomen rastave mi se prijeti da će me tužiti jer ja njemu sve moram plaćati iako ima di biti (ima prazan stan od roditelja)?

Čl. 295. Obiteljskog zakona -

"Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svojeg bračnog druga ako ovaj za to ima dovoljno sredstava i mogućnosti.

Kad određuje uzdržavanje za bračnog druga, sud posebno treba uzeti u obzir ostvarivanje skrbi o djeci te podjelu obiteljskih obveza za trajanja braka."

Znači, ovo što vaš još uvijek aktualni suprug radi (namjerno davanje otkaza) bila bi čista zlouporaba sustava i jednostavno ne vidim suca koji bi vam u ovakvoj situaciji odredio obvezu uzdržavanja. Suprug bi morao dokazati da se ili ne može zaposliti ili nije sposoban za rad, kao i da nema nikakve druge imovine niti sredstava za život. Tek ako u tome uspije, gledat će se vaše mogućnosti njegova uzdržavanja. Imovina roditelja supruga pritom nije od značaja (ukoliko pravno nije njegovo vlasništvo, iako i tu postoji odredba čl. 299. Obiteljskog zakona, koja bi po mom mišljenju, mogla doći u obzir).

prije 3 sati , arlene4 je napisao:

Time se povlači i pitanje bračnog ugovora. U braku sam već par godina, vodim uspješan posao te uskoro kupujem stan i jos neke nekretnine koje bih voljela zaštititi jer je moj suprug neradnik kojeg uzdržavam već godinama. Kako taj ugovor mora izgledati? Da li se mora solemnizirati? 

Potreban vam je pisani oblik, solemnizacija nije nužna, ali jeste nužno ovjeriti potpise oba bračna druga na ugovoru po javnom bilježniku. Vodite računa da na bračni ugovor moraju pristati oba bračna druga.

prije 3 sati , arlene4 je napisao:

Da li je nasljedstvo i darovanje nekretnine od roditelja izuzeće?

Nasljedstvo i darovi koji se odnose na samo jednog bračnog druga ne ulaze u pojam bračne stečevine tako da ste po tom pitanju sigurna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija