Jump to content

Redosljed ovrha


yaqyaq

Preporučene objave

Poštovani

Pošto ništa ne znam o ovrhama a moguće da uskoro budem u problemu molim za objašnjenje

Imam tri kredita: 

1. Sber banka koji otplačujem po administrativnoj zabrani tj. skida mi se sa plaće

2. Zaba također isto az skida mi se sa plaće

3. kredit koji imam u matičnoj banci (otp) koji otplaćujem trajnim nalogom

Zbog trenutnog stanja ako neću moći otplaćivati taj u Otp-u i oni pokrenu ovrhu kako ide redoslijed naplate (napomena-nemam nekretnine niti auto)

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Administrativna zabrana ima snagu rješenja o ovrsi, tako da će se prvo namiriti administrativne zabrane i to redom kojim su zaprimljene kod poslodavca, a nakon toga se namiruje pokrenuta ovrha.

To se namiruje pretpostavljam iz nezaštićenog  dijela računa 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , yaqyaq je napisao:

Poštovani

Pošto ništa ne znam o ovrhama a moguće da uskoro budem u problemu molim za objašnjenje

Imam tri kredita: 

1. Sber banka koji otplačujem po administrativnoj zabrani tj. skida mi se sa plaće

2. Zaba također isto az skida mi se sa plaće

3. kredit koji imam u matičnoj banci (otp) koji otplaćujem trajnim nalogom

Zbog trenutnog stanja ako neću moći otplaćivati taj u Otp-u i oni pokrenu ovrhu kako ide redoslijed naplate (napomena-nemam nekretnine niti auto)

lp

Zasto ne otici u banku i traziti pocek na 6 mjeseci ili godinu? Ili prolongaciju ako cete manju ratu lakse podnijeti? Ako imate valjan razlog, ostanak bez posla, bolest , smanjena primanja i slicno posaljite zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Naopaka je napisao:

Zasto ne otici u banku i traziti pocek na 6 mjeseci ili godinu? Ili prolongaciju ako cete manju ratu lakse podnijeti? Ako imate valjan razlog, ostanak bez posla, bolest , smanjena primanja i slicno posaljite zahtjev.

Nisu mi smanjena primanja,nego jednostavno uslijed nepredviđenih troškova došao sam do ruba a banka mi ne želi dati moratorij (daje samo ako su smanjena ili su izostala primanja i sl.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Pokrenu li ovrhu na plaći ili novčanim sredstvima svakako će biti u redu čekanja. Ako taj red bude dugotrajan, moguće je da predlože ovrhu na pokretninama. 

Pod šta mislite "ako taj red bude dugotrajan"?

Ako me ovrše i po az se naplate ova dva prva kredita na nezaštićenom dijelu računa ostane možda 20% rate kredita za taj treći najveći (da li znate ima li ikakve šanse da se barem plaća kamata a glavnica ostane dok se financijski ne oporavim)

Isto tako ja živim kod roditelja u kući u potkrovlju, kako se gledaju pokretnine,da li oni mogu ići popisivati i na katu i prizemlje koje je prazno nakon smrti djeda (nitko ne živi) jer adresa prebivališta je obiteljska kuća a ja nisam vlasnik niti imam nekretnine na svoje ime

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , yaqyaq je napisao:

Pod šta mislite "ako taj red bude dugotrajan"?

Sve što se ne može odmah naplatiti i bude zavedeno u red čekanja je po zakonu nenaplativo i osnovan je zahtjev za promjenu predmeta i sredstva ovrhe.

prije 2 sati , yaqyaq je napisao:

Ako me ovrše i po az se naplate ova dva prva kredita na nezaštićenom dijelu računa ostane možda 20% rate kredita za taj treći najveći (da li znate ima li ikakve šanse da se barem plaća kamata a glavnica ostane dok se financijski ne oporavim)

Samo ukoliko pristanu na ovakav sporazum s Vama.

prije 2 sati , yaqyaq je napisao:

Isto tako ja živim kod roditelja u kući u potkrovlju, kako se gledaju pokretnine,da li oni mogu ići popisivati i na katu i prizemlje koje je prazno nakon smrti djeda (nitko ne živi) jer adresa prebivališta je obiteljska kuća a ja nisam vlasnik niti imam nekretnine na svoje ime

Mogu sve, a osoba koja tvrdi da je to njegovo može uložiti prigovor i u sudskom postupku dokazati svoje tvrdnje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Administrativna zabrana ima snagu rješenja o ovrsi, tako da će se prvo namiriti administrativne zabrane i to redom kojim su zaprimljene kod poslodavca, a nakon toga se namiruje pokrenuta ovrha.

Nije mi jasan ovaj dio

Ako meni Otp banka pokrene ovrhu zar nije onda ona prva na fini za ovrhe jer ove dvije banke ne znaju da imam ovrhu 

Isto tako ako me Otp blokira i poslodavac mi isplati moj zaštićeni dio a ostatak uplati na tekući račun u banci kako će se zaba i sber naplatiti ili ako sam dobro shvatio poslodavac prvo isplati od neto plaće te administrativne zabrane pa zatim od ostatka 2/3 meni na zaštićeni račun a ostatak na tekući neovisno što je otp pokrenula ovrhu?

Malo sam izgubljen 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, yaqyaq je napisao:

Ako meni Otp banka pokrene ovrhu zar nije onda ona prva na fini za ovrhe jer ove dvije banke ne znaju da imam ovrhu

Prva je na Fini, ali ne i na plaći. Banke nije briga, da li imate ili nemate ovrhu, one su prve na naplati preko plaće, jer administrativna zabrana proizvodi učinak ovršne isprave.

, yaqyaq je napisao:

Isto tako ako me Otp blokira i poslodavac mi isplati moj zaštićeni dio a ostatak uplati na tekući račun u banci kako će se zaba i sber naplatiti ili ako sam dobro shvatio poslodavac prvo isplati od neto plaće te administrativne zabrane pa zatim od ostatka 2/3 meni na zaštićeni račun a ostatak na tekući neovisno što je otp pokrenula ovrhu?

Prvo se uplati zaštićeni dio Vam na račun, pa od ostatka administrativne zabrane i to redom kojim su zavedene, i tek onda potraživanja preko Fine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto tako kako se računa kad cijeli kredit dođe na naplatu raskidom ugovora npr 2018 sam podignuo 43.000 kn, sada je stanje glavnice oko 33.700 kn

Da li raskidom ugovora dolazi na naplatu tih 33.700 ili ima još nekakvih troškova.Znam da se plaća zatezna kamata na cijelu glavnicu ( to bi bilo oko 8% na ovih 33.700 godišnje?)

Šta se onda otplaćuje prvo, ta zatezna kamata a glavnica stoji netaknuta ili još neke kamate?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U trenutku kad dozna za blokadu, dužnik u banci u kojoj ima račun ili nekoj drugoj treba otvoriti zaštićeni račun. Na naplatu dolazi cijeli iznos, zatim troškovi ovrhovoditelja koji su nastali u ovršnom postupku, javnobilježnički trošak i kamate. A prvo se otplaćuju troškovi, kamate pa glavnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

jedno pitanje da ne otvaram novu temu,ako mi prekinu kredit u banci i neplačene rate po karticama  izdane od te iste banke da ali sve dolazi zajedno na naplatu ili kartice posebno 

Npr Otp banka ima mastercard revolving i  visa na rate ,pretpostavljam da sve zajedno pošto je Otp izdao kartice i vlasnik ?

I ako se prodaje dug npr Eos-u ide sve u paketu ili mogu posebno kredit a posebno dug po  karticama nekom drugome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, yaqyaq je napisao:

jedno pitanje da ne otvaram novu temu,ako mi prekinu kredit u banci i neplačene rate po karticama  izdane od te iste banke da ali sve dolazi zajedno na naplatu ili kartice posebno

Radi se o različitim ovrhama, ali se mogu istovremeno pokušati naplatiti.

Prije 20 minuta, yaqyaq je napisao:

ako se prodaje dug npr Eos-u ide sve u paketu ili mogu posebno kredit a posebno dug po  karticama nekom drugome

Ovisi što su voljni prodati, tako da može zajedno i zasebno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno pitanje vezano za nekretninu.Živim kod roditelja i šta nakon njihove smrti jednog dana ja i brat dobijemo kuću po pola, da li banka može sjesti ovrhom na nekretninu iako kuća nije etažirana niti gruntovno uknjižena(samo je uvedena u katastar i legalizirana).Kako dokazati polovicu kuće ?

Šta ako moji roditelji daruju mojoj djeci moj dio kuće da li i tada mogu ovrhom na nekretninu ili tek nakon moje smrti ?

 

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, yaqyaq je napisao:

Jedno pitanje vezano za nekretninu.Živim kod roditelja i šta nakon njihove smrti jednog dana ja i brat dobijemo kuću po pola, da li banka može sjesti ovrhom na nekretninu iako kuća nije etažirana niti gruntovno uknjižena(samo je uvedena u katastar i legalizirana).Kako dokazati polovicu kuće ?

Da, Vaš suvlasnički dio može biti predmet ovrhe, ako su ispunjeni uvjeti za ovrhu na nekretnini propisani OZ.

Prije 6 minuta, yaqyaq je napisao:

Šta ako moji roditelji daruju mojoj djeci moj dio kuće da li i tada mogu ovrhom na nekretninu ili tek nakon moje smrti ?

Tada taj dio ne može biti predmet ovrhe u smislu namirenja Vašeg duga. Po Vašoj smrti, može biti predmet ovrhe, ali samo ako se djeca prihvate svog nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Da, Vaš suvlasnički dio može biti predmet ovrhe, ako su ispunjeni uvjeti za ovrhu na nekretnini propisani OZ.

Tada taj dio ne može biti predmet ovrhe u smislu namirenja Vašeg duga. Po Vašoj smrti, može biti predmet ovrhe, ali samo ako se djeca prihvate svog nasljednog dijela.

Nije mi jasan ovaj dio ako djeca prihvate svoj nasljedni dio,kakav dio ako oni dobe dio kuće od bake i dede a ja nemam nikakvih suvlasničkih prava jer ništa meni ne ostavljaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija