Jump to content

Rent a company servisi - pranje novca ?


Ivan2000

Preporučene objave

Istražujem kako bi mogao legalno kao student raditi za njemačku firmu bez predstavništva u RH. U prošloj temi mi je bio predložen j.d.o.o no čini mi se kako to ipak neće biti mogućnost (nitko u obitelji ne bi bio formalni direktor).

Našao sam XY, hrvatski startup koji se opisuje kao rent-a-company servis.

Nude 2 mogućnosti, prva je pomalo nepovoljna, a druga je povoljnija ali zvuči kao pranje novca.

Proces bi bio sljedeći:

  1. Njemačka tvrtka potpiše ugovor sa XY Ireland, Primjer ugovora - kažu da se ponašaju kao "commission agent between you as a service provider and your client"
  2. Ja odradim projekt, pri tome primam naređenja od šefa kako obavljati projekt, možda čak radim na nekakvom službenom laptopu te njemačke tvrtke, poanta je da je nesamostalni rad (barem kako smo se dosad dogovorili)
  3. XY Ireland izda račun njemačkoj firmi
  4. XY uzme svoju proviziju i isplati mene, sad postoje dve mogućnosti koje nude kako me mogu isplatit

Prva mogućnost - samo me isplate, u tom slučaju vlasnik XY preporučuje da se to prijavi poreznoj kao "drugi dohodak iz inozemstva". Davanja na to su velika, no to je u redu, bitno mi je samo da je legalno. Je li poreznu briga ako to prijavljujem kao drugi dohodak (budući da su davanja velika, no ipak mi se čini da je to namijenjeno za druge stvari) ? I jednako važno, utječe li drugi dohodak iz inozemstva ikako na moja studentska prava?

Druga mogućnost - postajem shareholder  XY-a nakon jednokratne uplate, zarađeni iznos mi isplaćuju kao dividendu 5-og u mjesecu, porez je znatno manji. Ovo mi zvuči kao pranje novca, jer mi se čini da se izbjegava platiti porez u visini u kojoj bi trebao biti plaćen. No je li ovo legalno varanje države ili bi korisnici ipak mogli imati problema? Također me zanima utječe li isplata preko dividende na studentska prava.

Vidim da se ova tvrtka promovirala u legitimnim hrvatskim medijima kao tvrtka koja pomaže freelancerima izdati račune, a i nisam pronašao negativna iskustva pa sam prilično siguran da nije da će samo ukrasti novac, odlučim li se na drugu opciju. No ipak ne bi htio jednog dana biti optužen za utaju poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. da briga ih je kako to prijavljujete jer o načinu prijave ovisi koliko će vam poreza oderati. Ne bi trebao utjecati na vaša studentska prava ali utječe na onih 15.000 kn koje možete zaraditi ako ste roditelju na poreznoj kartici

2. Ovo nije pranje novca. Izvlačenja novca i pranje novca nisu sinonimi. Da je to pranje novca išlo bi malo složenije od toga. Ovo je legalno varanje države. Također ne bi trebalo utjecati na studentska prava ali i dalje utječe na onih 15.000 kn.  S time da kad vam novac sjedne na račun dužni ste napraviti poreznu prijavu i platiti 12% poreza na dohodak i pripadajući prirez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam brige što se tiče 15 000kn budući da me roditelj već prošle godine odjavio.

prije 6 sati , Miljko je napisao:

1. da briga ih je kako to prijavljujete jer o načinu prijave ovisi koliko će vam poreza oderati

Koliko mi je poznato ako to prijavim kao "drugi dohodak iz inozemstva" gubim nekih 40-45% zarade (izvor su mi stari postovi na forumima, dakle dosta nepouzdani) , država bi dobila više nego da sam zaposlen za neku hrvatsku firmu. No strah me da iako plaćam viši porez da i dalje upadnem u nekakve probleme. Naime vidim po brošurama porezne uprave da takav način prijavljivanja nije namijenjen za radni odnos. Ne bi htio da ako nekoliko mjeseci primam takve uplate i tako ih prijavljujem da porezna počinje ispitivati "a što je taj vaš drugi dohodak" i onda mi opali nekakvu kaznu, ili još gore nekako izgubim studentska prava. Moguće da sam preparanoičan.

 

prije 6 sati , Miljko je napisao:

2. Ovo nije pranje novca. Izvlačenja novca i pranje novca nisu sinonimi. Da je to pranje novca išlo bi malo složenije od toga. Ovo je legalno varanje države.

Hm da kad bolje razmislim nije to puno drugačije nego da radim direktno za Nijemca a on mi neda plaću nego udio u firmi (pretpostavljam da je to legalno, bar sam čuo od više ljudi da tako rade za neke tvrtke). Ovaj način mi se čini atraktivniji, čak ne toliko zbog uštede koliko jer mislim da uplate ne bi previše budile znatiželju porezne.

Dakle takvim načinom nisam u nikakvoj opasnosti dok god (i ako) država ne napravi ovakav način zarade ilegalnim (i u tom slučaju me ne može retroaktivno kaznit jelda)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I danas se to vrti tu negdje. Nije se ništa drastično promijenilo. Dobio bi više zdravstvenu sustav ali ovako doprinosi na prosječne plaće se vrte oko 50%. Tip drugog dohotka iz inozemstva stvarno nije namijenjen za stalne poslove već za povremene poslove. Ako neće trajati dugi period nemate potrebe se brinuti. Studentska prava ne možete izgubiti zbog poreznih prekršaja (barem mislim) jer su vezana uz ispunjavanje fakultetskih obaveza.

Ne znam ovaj dio da li vas retroaktivno mogu rebnuti ali koliko znam zakoni se u pravilu donose i djeluju od 8 dana od donošenja pa na dalje, a ne u prošlost.

http://hkps.hr/2016/10/03/imenik-ovlastenih-poreznih-savjetnika-u-republici-hrvatskoj/

ovdje se nalazi popis ovlaštenih poreznih savjetnika, obratite im se. koštat će vas ali ćete barem mirno spavati jer su ovi ljudi baš obučeni i upućeni što je najbolje za vas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija