Jump to content

može li se zanemariti prvobitna oporuka vlasnika kuće


MadHatt3r

Preporučene objave

Bok

Moj dida je imao kuću u Dalmaciji, kad je umro 1995. ostavio je oporuku u kojoj je mom tati ostavio njegovu sobu, stricu njegovu, a hodnik i kupaona su bili za zajedničko korištenje, baka je dobila njihovu spavaću sobu i kuhinju te pravo uživanja u kući dok ne umre. tata je također dobio svoju (južnu ) stranu dvorišta i pravo gradnje na toj strani, a stric svoju (zapadnu) i pravo gradnje na njoj. Konobu iza kuće su dobili bratići jer im je tata umro u ratu, te su još svi dobili određeni dio zemlje i dio stare kuće. moj tata i stric nisu u dobrim odnosima (do didiove smrti moji su se brinuli oko njih, a nakon što je on umro stric se preselio baki i manje više manipulirao s njom). prije desetak godina stric je počeo graditi kat kuće i sagradio je na našem dijelu kuće sobu i hodnik, i nad našem dijelu dvorišta garažu i nad garažom terasu (iako to nije smio), tata je tad slao neke žalbe u vezi toga, ali što je sagradio nije se srušilo. isto tako nikome nije jasno kako je mogao dobiti uopce dozvole da gradi na našem. u lipnju 2020. baka je umrla i mi smo odlučili tražiti strica da nas isplati iz našeg dijela, jer nitko od nas tamo nije išao 25 godina i on i njegova obitelj je uživala u tome bez da im je itko smetao. našli smo odvjetnika kojemu smo poslali sve papire, ali nam je on javio da je baka preko ugovora o doživotnom uzdržavanju prepisala stricu svoje dijelove (mogla je samo kuhinju i svoju sobu), te da moj tata posjeduje samo 10% cijele kuće. odvjetnik je rekao da njemu to smrdi jer su djedovu oporuku skroz ignorirali. 

nas zanima što možemo napraviti u vezi toga, ima li uopće ikakvog smisla, i je li to što su oni napravili uopće legalno?

hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , MadHatt3r je napisao:

i je li to što su oni napravili uopće legalno?

U smislu prenosa prava vlasništva sa bake na strica na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju treba istaknuti da je baka mogla raspolagati samo svojom imovinom, odnosno svojim suvlasničkim dijelom, pa ako je z.k.ured dopustio provedbu ugovora po bakinoj smrti, to upućuje na činjenicu da se po pitanju raspolaganja imovinom od strane bake kao primateljice uzdržavanja radi o valjanom pravnom poslu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Matrix je napisao:

U smislu prenosa prava vlasništva sa bake na strica na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju treba istaknuti da je baka mogla raspolagati samo svojom imovinom, odnosno svojim suvlasničkim dijelom, pa ako je z.k.ured dopustio provedbu ugovora po bakinoj smrti, to upućuje na činjenicu da se po pitanju raspolaganja imovinom od strane bake kao primateljice uzdržavanja radi o valjanom pravnom poslu. 

ma to nam je jasno, i mislili smo da ce se to desiti, ali jesu li oni ikako mogli prepisati na njega ostali dio kuce koji je on nadgradio nad našim djelom kuće i dvorista, iako prema djedovoj oporuci to nije smio raditi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija