Jump to content

Policijsko postupanje


LooseSkrew

Preporučene objave

Poštovanje,

prvi puta postavljam temu na ovom forumu. Nedavno sam zaustavljen od strane policije, jer sam razgovarao na mobitel tijekom vožnje. Prilikom razgovora sa policajcem, tražio je da pretrese mene i vozilo. Na sebi sam imao malo veću količinu novca i na kraju sam bio opljačkan od strane policijskih dužnosnika. Iznos je malo veći, ali ga neću spomenuti jer želim ostati u tajnosti. Mene zanima, smije li policijski dužnosnik pretresti mene i moje vozilo na osnovu nekog prometnog prekršaja za kojeg sam okrivljen? Inače sam dosta čista osoba, znači nije da sam imao neke naloge, neplaćene kazne i slično. Od poznanika sam čuo da policija u Hrvatskoj ima takozvani "pregled" i "pretres", to su dakle dva različita pojma. Pregled je kada te policajac zamoli da otvoriš prtljažnik, pretinac, itd. i to je nešto što smiješ odbiti. Problem nastaje nakon što osoba odbije, jer onda policija ima mogućnost privođenja na osnovu sumnje da ti imaš nešto ilegalno i zatraživanja naloga za potpuni pretres vozila od strane sudca. Želim znati jeli ovo istina. Ako je odgovor potvrdan, izjavljujem da sam vrlo razočaran u totalitarne zakone koji se provode ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je što ti je rekao prijatelj, a i pregled i pretraga se mogu obaviti i prilikom zaustavljanja radi prometnog prekršaja. Međutim, da bi dobili nalog za pretragu, nije im dovoljno da samo misle da imaš nešto u autu, treba im i nešto konkretnije. Taj propis je usklađen sa stečevinom EU i postupanja su svugdje otprilike ista (osim UK, oni su svoji).

Što se tiče novaca, to si mogao prijaviti policijskoj postaji, upravi ili MUP-u, a i direktno na državnom odvjetništvu da zaobiđeš policiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, drot13 je napisao:

Točno je što ti je rekao prijatelj, a i pregled i pretraga se mogu obaviti i prilikom zaustavljanja radi prometnog prekršaja. Međutim, da bi dobili nalog za pretragu, nije im dovoljno da samo misle da imaš nešto u autu, treba im i nešto konkretnije. Taj propis je usklađen sa stečevinom EU i postupanja su svugdje otprilike ista (osim UK, oni su svoji).

Što se tiče novaca, to si mogao prijaviti policijskoj postaji, upravi ili MUP-u, a i direktno na državnom odvjetništvu da zaobiđeš policiju.

U redu, sve sam razumio. Zanima me samo što točno mislite pod "nešto konkretnije". Bi li policija mogla koristiti činjenicu da je osoba na sebi imala veću količinu novca kao nešto konkretnije na osnovu čega bi mogli dobiti taj nalog za pretres?

Također, ja sam razmišljao prijaviti ovaj incident, ali bojim se korumpiranog sistema. U slučaju da prijavim policijske dužnosnike koji su me opljačkali, činjenica je da ja nemam nikakvih dokaza. Policija u Hrvatskoj nema kamere, događaji se ne snimaju i nemaju nikakav digitalni zapis. Činjenica je da se ovakvi slučajevi sigurno događaju vrlo često, ali me zanima jeli netko uspio istjerati pravdu? Iskreno ne vidim kako bi osoba mogla nešto dokazati bez da na sebe ne navuče neželjenu pažnju od strane korumpiranih vlasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, LooseSkrew je napisao:

Zanima me samo što točno mislite pod "nešto konkretnije". Bi li policija mogla koristiti činjenicu da je osoba na sebi imala veću količinu novca kao nešto konkretnije na osnovu čega bi mogli dobiti taj nalog za pretres?

Samo na osnovu veće količine novca vjerojatno ne, ali ako je osoba već evidentirana za neka kaznena djela ili prekršaje (npr. drogu ili oružje), onda vjerojatno da. S obzirom da se tu radi o odlučivanju u svakom pojedinačnom slučaju, nemoguće je unaprijed reći i prognozirati kojim putem bi krenuli i kako bi završilo.

 

Prije 2 minuta, LooseSkrew je napisao:

Također, ja sam razmišljao prijaviti ovaj incident, ali bojim se korumpiranog sistema. 

Onda ti se nema što reći, ili ćeš prijaviti ili nećeš, nema treće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

Imam pitanje uvezi testiranja na ileglane substance prilikom interkacije sa policijom. Svi znamo da ljudi koji koriste droge imaju tragove u krvi i dugo nakon samog korištenja. Mene dakle zanima, kada policija zaustavi vozača koji u krvi ima tragove nečega ilegalnog (ja isključivo pitam za THC), koje su posljedice za to? Osoba koja je konzumirala alkohol će već mozda sljedeci dan pokazivati 0% razine alkhola u krvi, a osoba koja ponekad puši će možda i nakon mjesec dana imati THC u organizmu. 1. Pitanje - Ako me policija zaustavi, koje su posljedice odbijanja testa na droge? 2. Pitanje - Koje su posljedice za osobu koja nije trenutno pod utjecajem i nije nedavno pušila, a test na droge pokaže tragove THC-a. I također me zanima, postoji li neka dopuštena razina THC-a u organizmu ili sve spada pod isto bez obzira na razinu?

uređeno: od LooseSkrew
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Kod droga nema dozvoljene razine, prekršaj je bilo kakav pozitivan rezultat, bez obzira kada je bila konzumacija.

Odbijanje također nosi značajnu kaznu, a vrlo vjerojatno i zadržavanje do 12 sati.

Znate li možda bi li veća kazna bila za pozitivan rezultat na drogu ili za odbijanje testiranja na droge? Unaprijed hvala

 

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Samo na osnovu veće količine novca vjerojatno ne, ali ako je osoba već evidentirana za neka kaznena djela ili prekršaje (npr. drogu ili oružje), onda vjerojatno da. S obzirom da se tu radi o odlučivanju u svakom pojedinačnom slučaju, nemoguće je unaprijed reći i prognozirati kojim putem bi krenuli i kako bi završilo.

A prilikom zaustavljanja od strane policije, smijem li ja odbiti pretres mene kao osobe? Govorim na ono kad policajac pretrese osobu, trazi da isprazni sve dzepove i slicno... Pretpostavljam da se i za to može dobiti nalog ako osoba odbije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  

prije 1 sat, LooseSkrew je napisao:

Znate li možda bi li veća kazna bila za pozitivan rezultat na drogu ili za odbijanje testiranja na droge? Unaprijed hvala

 

Ista je kazna (10000-20000 kn, 6 bodova i zabrana upravljanja ako nije prvi put), tako da se više isplati testirati, pa možda bude negativno.

 

  

prije 1 sat, LooseSkrew je napisao:

Znate li možda bi li veća kazna bila za pozitivan rezultat na drogu ili za odbijanje testiranja na droge? Unaprijed hvala

 

Da, u principu je ista stvar, ali i još jednostavnija jer te može uhititi radi bilo kojeg prekršaja (npr. narušavanja javnog reda i mira jer vičeš), pa te onda smije pretražiti bez naloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me ovo, jer mi je policajac nedavno tijekom prometnog zaustavljanja prijetio kako ce me privesti i testirati na droge. Smije li policija privesti bilo koga ili mora postojati osnovanja sumnja. Ako mora postojati osnovana sumnja, kakva bi sumnja to bila? Znam kako policija kada privodi nekoga, uvijek obavi pretres osobe da vidi ima li oruzije ili nesto ostalo ilegalno na sebi, ali moze li osoba odbiti pretres? Smije li policija pretresti osobu koja odbije pretres svoga vozila?

uređeno: od LooseSkrew
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledaj čl. 45. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima što se tiče privođenja bez naloga. Uočit ćeš riječ "uhićenika", što nas vraća na tvoje pitanje o pretrazi. U principu, da, vrlo lako se možeš dovesti u situaciju da budeš priveden, kada mogu napraviti pregled, a ako pritom nešto pronađu, može biti uporabljeno kao dokaz. Dodatno, mogu te i uhititi (uhićenje ne znači da će osoba biti sankcionirana, može biti i puštena), pa te onda može i pretražiti.

 

I sve teme su ti spojene u jednu, s obzirom da se vrtimo oko sličnog, tako da sve što imaš pitaj tu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Policijsko postupanje

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija