Jump to content

poslodavac


anonimno

Preporučene objave

svi ističu radnička prava a šta je sa pravima poslodavca, na koji način da se ja zaštitim od radnika koji mi neprstano kasne na posao, puše cigaretu za cigaretom nemaju minimum odgovornosti a volje za radom još manje i još ih moram držati na poslu jer nema drugih radnika na vidiku, ako im nešto prigovorim sva ta njihova svojstva se recipročno povečavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, valjda postoje mjesta na kojima je dozvoljeno pušenje i vrijeme u kojem se mogu zadržavati na tim mjestima (pauza i sl.). Ako mjesta nisu određena, odredite ih. Drugo, valjda postoji neki pravilnik o radu, kolektivni ugovor, ugovor o radu u kojem je definirano radno vrijeme, te u kojem su definirane sankcije ukoliko se istog ne pridržavaju. Ne mogu vjerovati da nema drugih radnika na vidiku, pored ovakve nezaposlenosti u RH. Pa kakvi su to "super radnici" da im se ne može naći zamjena. Svi bi mi u Europu, a što se tiče ovog što ste naveli u postu, ponašamo se kao Balkanci i dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pčnite mahat radnim knjižicama ili smanjenjem plače, malo proučite, ako postoji kolektivni ugovor ili neki drugi pisani akt o vašem radnom mjestu, koje su vaše dužnosti i obveze. Ako nemate ništa od toga, počnite sačinjavati Pravilnik, gdje će se točno navoditi kada, gdje i koliko radnik, može korisiti za dnevni odmor, odrediti za kašnjenje sankciji (produljenje radnog vremena ili novčana kazna i sl.)

Jednostavno morate se postaviti kao šef, no nemojte ni pretjerivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... je sasvim u redu. Poslodavac mora imati autoritet.

 

U postavljenom pitanju je problem upravo u tome što je poslodavac izgubiio - autoritet. Grubo ? Žao mi je, ali je istinito.

 

Sve dotle dok, kao poslodavac nemate autoritet, dotle će svaki djelatnik do krajnjih granica iskorištavati sve ono što može. Postoji naredna izreka za to - "dobar i ####n".

 

Autoritet prema djelatnicima postiže se na više načina :

 

- prije svega ispunjavanjem svih obaveza koje imate kao poslodavac (redovita isplata plaće, ispunjavanje obećanja, redovita papirologija - obračuni plaća i sl., godišnji odmori, itd.) - dakle, kao poslodavac Vi prvo dokazujete da ispunjavate sve ono što djelatnicima po zakonu pripada

 

- povremene (ne pretjerane) nagrade za djelatnike koji Vam najviše pridonose u efikasnosti posla, obavljanju posla i radnih zadataka (tzv. "stimulacija")

 

- redovite isplate prigodnih nagrada (uskrsnice, božićnice, regresi za GO) - u okviru mogućnosti

 

Kada poslodavac ispunjava (barem minimalno zakonima propisan dio) svoje obaveze, tada stječe, htio on to ili ne, kredibilitet.

 

Kada osoba ima kredibilitet među ljudima, svaki prosječan djelatnik koji imalo cijeni svoj posao će kod takvog poslodavca obavljati savjesno svoj posao.

 

Klima u radnoj sredini može se dodatno popraviti odnosima poslodavac - djelatnik. Na primjer, razgovorima o problemima koje djelatnici imaju (ponekad su vanjski uzroci ti koji se prenose u radnu sredinu i otežavaju samo izvršenje posla).

 

Upoznavanjem svojih djelatnika znat ćete što ih muči. Mpžda im ponekad možete pomoći, ali nemojte pretjerivati - obično se svako pretjerivanje vraća kao "nož u leđa".

 

Umjeren odnos prema svakom djelatniku, kao prema čovjeku, poštivanje njegovih prava ali i traženje ispunjavanje njegovih obaveza - tako se stječe autoritet.

 

Nagrađivanje onih koji rade najbolje - možete izabrati model koji Vama odgovara (nagrada ne mora biti uvijek financijske prirode). Nagrađivanjem stječete "elegantnu" mogućnost otvorenog razgovora tipa : "gledaj Marko, ako ti radiš bolje, imat ćeš i ti koristi od toga ..:". Ali, takva obećanja tada treba i ispuniti. Kada jednom ljudi shvate, kada svi rade dobro da je onda i svima bolje, kada poslodavac u cijelosti ipsunjava svoje obaveze prema njima i daje im redovito plaću (i prema mogućnostima povišice) - tada više nećete imati ovakvih problema.

 

Međutim, morate dobro s druge strane, vidjeti tko je osoba koja je Vaš djelatnik. Ako je to osoba koja se, unatoč svim Vašim naporima ne popravlja, koja unatoč tome što Vi izvršavate svoje obaveze, ne ispunjava svoje obaveze prema Vama kao poslodavcu, kada ne pomažu ni razgovori ni nagrade ni opomene, tada zaboravite na činjenicu da nema drugih na vidiku, jer sa takvim djelatnikom nećete daleko dogurati.

 

Uvijek postoji "zadnja šansa" za popravak, postoji "razgovor" i razgovor ... ako sve to ne pomogne, tada krenite redom primjenjiivajući sva zakonom dozvoljena sredstva i puteve da se riješite takvog djelatnika.

 

Usmena opomena, usmeni razgovor. Pismena opomena sa povratnicom. Ako ste djelatnika zaposlili preko HZZZ-a, obavijest istom o ponašanju djelatnika koja mu tada ulazi u evidenciju. Ako je isti zaposlen preko HZZZ-a, obavezno ih kontaktirati. Saopćiti djelatniku sve poduzete korake. Ne promijeni li ni to nimalo ponašanje djelatnika, krećete sa otkazom Ugovora o radu uz propisane zakonske otkazne rokove, poštivanje djelatnikovih prava na godišnji odmor i slično. Paziti na proceduru otkaza Ugovora o radu. U cijelom postupku, ne smijete si dozvoliti povišene tonove i "ratnu sjekiru" sa djelatnikom. Sve obavljajte lijepim tonom, mirno, dogovorno, dajte uvijek šansu. Ne pomogne li sve to, pa-pa, neka si traži novi posao nakon otkaznog roka. A Vi ubuduće kod zapošljavanja detaljnije provjerite koga zapošljavate.

 

Za zapošljavanje uvijek možete tražiti usluge Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZZ), na način da vrše testiranja potencijalnih djelatnika te uvijek možete dobiti njihovo mišljenje.

 

Zato postoje probni rokovi u Ugovorima o radu. Uvijek možete, ako niste sigurni, uzeti prvo nekog na određeno radno vrijeme, npr. na godinu dana, pa ako niste zafovoljni sa djelatnikom, nakon godine dana on nema pravo na otkazne rokove i slično, jednostavno, Ugovor je istekao i gotovo. Ako vidite da je djelatnik OK, nigdje ne pište da mu ne možete dati Ugovor na neodređeno, sa probnim rokom...

 

Rješenje uvijek postoje, samo je pitanje koliko smo ih svi mi skupa ponekad spremni slijediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Godinama su radili u drugim firmama, plače su im kasnile ili bi ih dobivali na rate, nisu imali pripadajuče plačeni godišnji o božičnici da ne govorimo radili su do 30% više sati mjesečno za duplo manju plaču. Radili su tamo godinama i nisu se bunili. Prešli su kod mene, plača i doprinosi u tri godine nije kasnila jednog dana redovito plačeni godišnji, rade normalnu satnicu i dobivaju božičnicu. To je po meni nezahvalnost. Ne radim ja ništa posebno gore navednim ali i sami su se uvjerili kako zna biti drugdje. Imaš pravo problem je u meni, problem je što ih nisam gazio od prvog dana nego sam se pokušao postaviti kao prijatelj. Ali to je po onoj katoličkoj " ti njega kruhom on tebe kamenom "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U potpunosti se slazem sa malo prije iznad napisanim tekstom.

 

Postupak :

 

... ako ste stvarno tako dobri prijatelji, onda ih pozovite, jednog po jednog, nikako grupno (postoji u psihologiji odnosa prema radniku jedan dio koji jasno opisuje zasto mora biti "jedan po jedan", odnosno, tocnije receno, bez prisustva drugih).

 

Izrecite im usmenu opomenu, o toj opomeni i razgovoru napravite zapisnik (ako se stvari iskompliciraju, trebat ce Vam, ako se stvari poprave, mozete ga cak i baciti ako Vas je volja).

 

Slijedeci korak, u pravilu, za 7 dana, ako se nista vidno ne popravlja, je pismena opomena. Pismena opomena sa povratnicom, na kucnu adresu djelatnika. Primjerak poslane opomene i povratnicu (kada Vam se vrati) stavljate u evidenciju djelatnika.

 

Sada je red na Vama. Ako se djelatnik ne popravi, prema Zakonu o radu imate mu pravo, zbog iskrivljenog ponasanja djelatnika i povrede radne obaveze, dati izvanredni otkaz, bez otkaznog roka.

 

Ali prije, nego sto se odlucite na taj korak, dobro promislite, popricajte jos jednom s njim, pa ako stvari ne funkcioniraju, dajte mu do znanja da niti ste Vi jedini poslodavac na ovom svijetu a niti je on jedini djelatnik na ovom svijetu. Ili neka se popravi ili se razidjite u miru kao prijatelji. Ako dogurate do razlaza mirnim putem, bolje je da napravite sporazumni raskid radnog odnosa, pa ako treba, i uz postivanje prava na GO i slicno.

 

Pogledajte malo samo i na ovom forumu sto se sve moze doagadjati ako dadete djelatniku otkaz bez pravih, opravdanih razloga, te uzrokovanog djelatnikovim ponasanjem.

 

Ako ste stvarno prijatelji kao sto tvrdite, tada ste vec napravili 1. gresku : sa djelatnikom ne mozete biti prijatelj. Sorry. Mozete mu biti samo poslodavac. Sve, cak i ako se druzite izvan posla, opet ste mu samo poslodavac. Vi nemate autoritet kod tih ljudi i u tome je Vas problem.

 

Kada jednom shvatite o cemu je rijec, sve ce "sjesti" na svoje mjesto. A dotle - uvijek cete imati problema. Prije ili kasnije.

 

Jos nesto : ako Vam to svi rade na isti nacin, pitam se, kako dugo mozete opstati sa takvim nacinom rada (opcenito). Razmislite.

 

Ako Vam to svi rade na jednak nacin, tada isti postupak morate napraviti sa svakim pojedinacno. Mozda vec i nakon prvog otvorenog razgovora uspijete popraviti donekle stvari. Ako ne ide, mijenjajte ekipu. Inace cete svi skupa zaglibiti. A sto onda ?

 

P.S: U tim razgovorima pokusajte saznati i njihovu stranu price - sto je to sto ih muci, sto je to zbog cega Vas "bojkotiraju", sto je to zbog cega Vas ne cijene ... mozda otkrijete pravi uzrok svih problema. Tko zna ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto ,kolega Gaiusul Vam je sve požrtvovno opisao.Ja bih još samo dodala da nama ovdje nije poznato koliko ste velik poslodavac (koliko radnika zapošljavate),ali po svemu sudeći vjerojatno ste od malog poslodavca "naglo izrasli" i čisto sumnjam da imate organiziran posao i da imate svu potrebnu dokumentaciju koju bi trebali,odnosno morali imati ,a to su kolektivni ugovor i pravilnik o radu.Pa savjetujem da zaposlite sposobnog pravnika da vam malo sredi očiglednu "zbrku" na radnom mjestu. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dragi dobronamjerni savjeti, nažalost Vi niste baš sasvim u pravu. Ima mnogo poslodavaca koji poštuju sve zakonom propisane odredbe redovito isplaćuju plaće, božićnice i godišnje odmore no to im se ne vraća na korektanm način. Naravno da u jednom okruženju od oko 40 tak ljudi postoje lojalni radnici i nagrađeni su adekvatno tome, zbog njih vjerojatno poslodavac i nastavlja utopiju rada iako bi mu bilo rentabilnije da otpusti sve radnike proda nekretnine i lijepo živi bez stresa. Postoje nažalost profesije koje su jako deficitarne radnicima te zbog toga poslodavac tolerira razne ispade i nekorektna ponašanja - ne daje otkaz jer jednostavno ne može naći drugog radnika.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

hvala bogu da se oglasio netko tko razumije problematiku ono gore kao da su sindikalni čelnici na forumu svi misle da su poslodavci najobičnije hulje, ne vežu njih nikakvi kolektivni ugovori, ja ih mogu sutra sprašiti doma ali brate tko če raditi, meni i ovakav kadar opstruira rast proizvodnje, ali opet bolje išta nego ništa. Ne shvačaju da svojim doprinosom mogu poboljšati svoje stanje u firmi i pridonijeti razvoju, žalosno je to da uz sav trud ja to njima ne mogu objasniti, nije stvar u meni imam IQ 148 i znam sročiti dvije rečenice koliko je potrebno da se to objasni ali bezvolje vlada u nevjerojatnoj količini. Reci jeli 7000 kn mala plača za 200 sati rada za običnog radnika. Riječ je o stolarskoj prizvodnji. Izvolite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani gospodine poslodavac, svaka vam cast jer ste privatnik, poslodavac, placate poreze i hranite mnoge direktno i indirektno.

E sad, uz to je potrebno i sve vise znanja kako biste opstali, i na trzistu, i medju ponekad lijenim radnicima. Vrijeme je da angazirate specijaliste za upravljanje kadrovima, ili ljudskim resursima, bilo da zaposlite jednog/jednu, bilo da platite savjetnike. Kao sto ste mozda nazvali informaticku tvrtku da vam postavi mrezu ili instalira programe na racunala, tako je vrijeme da pozovete i druge strucnjake. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija