Jump to content

Pokrenuti ovrhu ili pričekati?


Ajurjevic555

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, mene bi zanimalo postoji li ikakav rok za upis vlasništva prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju na nekretnini nakon smrti primatelja uzdržavanja koji je bez nasljednika?

Naime, na susjedni stan postoji zabilježba o tom ugovoru, no vlasnik je preminuo prije godinu i pol dana, a stan se i dalje vodi na ime preminulog vlasnika. U stan je davatelj uzdržavanja smjestio člana obitelji koji tamo živi, a račune nitko ne plaća (vlasnik je mrtva osoba) pa se za njih nema koga ovršiti nego se čekaju otpisi, zastare, odnosno plaćamo ih svi mi, također i pričuva za koju smo zato zakinuti i čija sredstva želimo na računu. Zanima me kako bi se i kada ovo nevjerojatno stanje moglo prekinuti? Hvala puno na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probat ću što kraće, prema pravomoćnoj sudskoj presudi, drugi stan treba uplatiti dug za svoj dio novog krova. Taj stan je predmet ugovora o uzdržavanju, no davatelj se ni godinu i pol nakon smrti primatelja koji je bez nasljednika nije upisao na stan (postoji zabilježba o tom ugovoru i zabilježba za ovaj dug). Uglavnom, novi vlasnik (koji nije upisan) je svjestan da mora platiti dug, no ništa se naravno ne oglašava već duže vrijeme. Može se pokrenuti ovrha... 

Moja pitanja su:

Biste li radije pokretali ovrhu ili molili i opet čekali duznika da to plati bez nje? Znam da košta, ali čini mi se svejedno kad se može dodati u dug pa naplatiti dužniku i te troškove.

Je li bolje pokrenuti ovrhu čim prije ili se ovakvog slučaja (sudska presuda s odbijenim zalbama) ne tiču izmjene Ovršnog zakona za mjesec dana, po kojima dužnik moze osporavati dug i poslati slučaj na sud?

Ide li ovrha u ovom slučaju na nekretninu, šalje li se ona time na dražbu i dobiva li dužnik koji se nije upisao najprije obavijest o tome?

Ne znam točno kako to sve ide, zato bi mi puno značili savjeti, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, ovršiti nekretninu možete samo onoga tko se upisao u zemljišne knjige kao vlasnik, a bez toga samo ako kao vjerovnik raspolažete ovršnom ispravom koja je podobna za upis prava vlasništva (dakle, ugovorom o doživotnom uzdržavanju).

Možete ovršiti nekretninu samo za dug veći od 20.000,00 kn. Ako u godinu i pol nije platio dug, ni neće, čim to bude moguće, pokrenite ovrhu, bilo na nekretnini, bilo na novčanim sredstvima dužnika. Što dulje vrijeme prolazi, to je vjerojatnost naplate manja, jer dužnika obveza psihološki sve manje "peče".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , kapucinoukninu je napisao:

Može se pokrenuti ovrha... 

Ovrha se može pokrenuti temeljem te sudske odluke. Svakako trebate pokušati ovrhu preko novčanih sredstava na Fini i preko plaće/mirovine dužnika, a tek kada dokažete da se preko ovih predmeta ne možete naplatiti, eventualno možete pokrenuti ovrhu na nekretnini. I nemojte čekati, već što prije pristupite Fini i pokrenite prvo ovrhu na novčanim sredstvima.

Kolika je glavnica tog duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kapucinoukninu je napisao:

mene bi zanimalo postoji li ikakav rok za upis vlasništva prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju na nekretnini nakon smrti primatelja uzdržavanja koji je bez nasljednika?

Nema takvog roka.

, kapucinoukninu je napisao:

U stan je davatelj uzdržavanja smjestio člana obitelji koji tamo živi, a račune nitko ne plaća (vlasnik je mrtva osoba) pa se za njih nema koga ovršiti nego se čekaju otpisi, zastare, odnosno plaćamo ih svi mi, također i pričuva za koju smo zato zakinuti i čija sredstva želimo na računu. 

Ovo je netočno, jer za dugove odgovara vlasnik bez obzira što nije upisan u zk.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glavnica je 45 tisuća kn, sada s kamatama i troškovima preko 90 tis. Pretpostavljam da ne bi išla ovrha računa jer davatelji uzdržavanja ne upisuju vlasništvo ni godinu i pol nakon smrti pa je eto vlasnica mrtva. No, stavljena je zabilježba na samoj nekretnini pa pretpostavljam da se onda ide nekretninu ovršiti, kao i da se trošak pokretanja ovrhe može uspješno iz toga naplatiti. Neće im slučajno izmjene zakona za mjesec dana omogućiti neko odugovlačenje, bilo da pokrećem ovrhu ili ne, bar što se tiče ovakvog slučaja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

Nema takvog roka.

Ovo je netočno, jer za dugove odgovara vlasnik bez obzira što nije upisan u zk.

Nakon smrti primatelja uzdržavanja bez nasljednika, davatelj odnosno novi vlasnik nekretnine ipak odgovara za dugove i režije od tog trenutka, bez obzira što nikako i nigdje ne upisuje vlasništvo (samo davna zabilježba u zk o ugovoru o uzdrzavanju)? Može ga se tužiti? Molim te, pošalji mi u kojem se Zakonu to spominje, bio bih zahvalan jer sve institucije, upravitelji zgrada, komunalna poduzeća tvrde da "nikom ništa"...

Edit: ili, moglo bi se čini mi se nešto pokretati kad dugovi za pričuvu dosegnu 10.000 kn, ali kad su blizu toj granici, uplate 300-400 kn i odgode sve

Hvala na svakoj uputi 

uređeno: od kapucinoukninu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , kapucinoukninu je napisao:

Molim te, pošalji mi u kojem se Zakonu to spominje, bio bih zahvalan jer sve institucije, upravitelji zgrada, komunalna poduzeća tvrde da "nikom ništa"...

Čl.  31. Ovršnog zakona.

prije 5 sati , kapucinoukninu je napisao:

Edit: ili, moglo bi se čini mi se nešto pokretati kad dugovi za pričuvu dosegnu 10.000 kn, ali kad su blizu toj granici, uplate 300-400 kn i odgode sve

Ne znam odakle Vam ova informacija, jer visina dug nije bitna. Tko uplati tj. na koga glasi uplata? Na mrtvu osobu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , kapucinoukninu je napisao:

Glavnica je 45 tisuća kn, sada s kamatama i troškovima preko 90 tis. Pretpostavljam da ne bi išla ovrha računa jer davatelji uzdržavanja ne upisuju vlasništvo ni godinu i pol nakon smrti pa je eto vlasnica mrtva. No, stavljena je zabilježba na samoj nekretnini pa pretpostavljam da se onda ide nekretninu ovršiti, kao i da se trošak pokretanja ovrhe može uspješno iz toga naplatiti. Neće im slučajno izmjene zakona za mjesec dana omogućiti neko odugovlačenje, bilo da pokrećem ovrhu ili ne, bar što se tiče ovakvog slučaja?

Visina glavnice je dostatna za pokretanje ovrhe na nekretnini. Na koga se izdaju računi od kada je umro vlasnik? Na koga zapravo glasi ovaj dug? Kada spominjete zabilježbu, kako ona točno glasi, odnosno o kakvoj zabilježbi je riječ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Računi se i dalje izdaju na vlasnika koliko ja znam, stan glasi na preminulu osobu, godinu i pol dana nakon njegove smrti jer davatelj uzdržavanja koristi stan, ali ne vrši upis vlasništva. Ne znam kako naplatiti pričuvu u ovom razdoblju nakon smrti, odgovara li taj uzdržavatelj za dugove barem nakon smrti bez obzira što se ne upisuje kao vlasnik? sva komunalna poduzeća i upravitelj dižu ruke, kažu mrtva osoba, ne možemo ništa, upravitelj je spomenuo tih 10.000 ili 20.000 više ne znam, ali davatelj uzdržavanja navodno pokrije par stotina kuna tog duga za pričuvu stana (ne znamo točno jer nitko nije zainteresiran naplatiti se).

A ovo skroz drugo potraživanje s pravomoćnom sudskom odlukom je baš zato vezan uz samu nekretninu, ovako glase dvije zabilježbe iz zk oko jednog te istog predmeta:

UKNJIŽBA, ZALOŽNO PRAVO, RJEŠENJE O OVRSI POSL...., radi osiguranja novčane tražbine u iznosu od xxxxx kuna, uvećano za kamate, parnične troškove i troškove postupka osiguranja, za korist xy.

 

UKNJIŽBA, ZALOŽNO PRAVO, RJEŠENJE O OSIGURANJU, POSL. ... uknjižuje se pravo zaloga u iznosu od xxxxx kuna, sa pripadajućim kamatama, parničnim troškovima i troškovima postupka osiguranja, za korist xy.

Dakle, može se uz pomoć sudske odluke pokrenuti ovrha nekretnine, zanima me samo:

1. je li to bolje od dogovornog podmirenja te hoće li izmjene Ovršnog zakona za mjesec dana dužniku omogućiti ikakvo dodatno zavlačenje u odnosu na sadašnji proces pokretanja ovrhe?

2.mogu li se troškovi pokretanja ovrhe sa sigurnošću uvrstiti u ukupan dug ili postoji mogućnost da taj trošak ostane meni?

3. hoće li korisnik stana/davatelj uzdržavanja koji nije i upisan kao vlasnik (samo ranija zabilježba o postojanju ugovora o doživotnom) biti obaviješten o tome da je pokrenuta ovrha nekretnine i biti pozvan da podmiri dug?

uređeno: od kapucinoukninu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

Računi se i dalje izdaju na vlasnika koliko ja znam, stan glasi na preminulu osobu, godinu i pol dana nakon njegove smrti jer davatelj uzdržavanja koristi stan, ali ne vrši upis vlasništva.

Ako je tako, to je propust davatelja usluge. Ne može teretiti pokojnika. 

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

Ne znam kako naplatiti pričuvu u ovom razdoblju nakon smrti,

Izdavanje računa kao vjerodostojne isprave na osobu koja je upisana u teretnom listu sa ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

upravitelj je spomenuo tih 10.000 ili 20.000 više ne znam, ali davatelj uzdržavanja navodno pokrije par stotina kuna tog duga za pričuvu stana (ne znamo točno jer nitko nije zainteresiran naplatiti se).

Ovo je nekakav nesporazum, jer visina duga nije bitna.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

UKNJIŽBA, ZALOŽNO PRAVO, RJEŠENJE O OVRSI POSL...., radi osiguranja novčane tražbine u iznosu od xxxxx kuna, uvećano za kamate, parnične troškove i troškove postupka osiguranja, za korist xy.

Za ovaj dug je pokrenuta ovrha na nekretnini i tu trebate ustrajati u provedbi ovrhe. Neka ovrhovoditelj požuruje sudski postupak.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

može se uz pomoć sudske odluke pokrenuti ovrha nekretnine,

Za jedan dio dugovanja već imate pokrenut ovakav postupak.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

1. je li to bolje od dogovornog podmirenja te hoće li izmjene Ovršnog zakona za mjesec dana dužniku omogućiti ikakvo dodatno zavlačenje u odnosu na sadašnji proces pokretanja ovrhe?

Zaboravite dogovor, očito je da do njega neće doći. O izmjenama i dopunama Ovršnog zakona ne mogu govoriti kada još nisu stupile na snagu i njihov sadržaj je nepoznat.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

2.mogu li se troškovi pokretanja ovrhe sa sigurnošću uvrstiti u ukupan dug ili postoji mogućnost da taj trošak ostane meni?

Troškove u ovrsi ovrhovoditelj predujmi, a u konačnici mu ih podmiri ovršenik.

prije 1 sat , kapucinoukninu je napisao:

3. hoće li korisnik stana/davatelj uzdržavanja koji nije i upisan kao vlasnik (samo ranija zabilježba o postojanju ugovora o doživotnom) biti obaviješten o tome da je pokrenuta ovrha nekretnine i biti pozvan da podmiri dug?

U sudskom spisu koji se vodi za taj jedan dio duga, treba obavijestiti sud da je ovršenik umro i da napravi prekid postupka, odnosno da pozove nasljednike da preuzmu dug i da se postupak žurno nastavi, pa će se onda pokrenuti ovaj dio na zk tj. uknjižba novog vlasnika stana. Ovo bi Vam bilo najbezbolnije rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Izdavanje računa kao vjerodostojne isprave na osobu koja je upisana u teretnom listu sa ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

Ovo je nekakav nesporazum, jer visina duga nije bitna.

Za ovaj dug je pokrenuta ovrha na nekretnini i tu trebate ustrajati u provedbi ovrhe. Neka ovrhovoditelj požuruje sudski postupak.

Za jedan dio dugovanja već imate pokrenut ovakav postupak.

Zaboravite dogovor, očito je da do njega neće doći. O izmjenama i dopunama Ovršnog zakona ne mogu govoriti kada još nisu stupile na snagu.

Postojanje ugovora o uzdržavanju zabilježeno je pod vlastovnicom, ali nije izvršen upis vlasništva. Je li postojanje te zabilježbe osnova za odgovaranje za dugove oko pričuve nakon smrti primatelja uzdržavanja, bez obzira što nije upisano vlasništvo? Može li upravitelj zgrade pokrenuti ovrhu za dugove pričuve od trenutka smrti do danas, ali na osobu navedenu samo kao davatelja uzdržavanja?

Ono sam govorio za iznos duga za pričuvu koji bi bio potreban za napraviti zabilježbu na nekretnini zbog njega, ne za samu ovrhu, ispričavam se. Isto ostaje pitanje od iznad, odgovara li davatelj uzdržavanja za te dugove, bez obzira što nije upisao vlasništvo nego je samo u ovom obliku naveden? Ovako ispada da može držati ovakvu situaciju i nesmetano raditi dugove do kada hoće. Zabilježbu navodno neće moći napraviti jer balansiraju da dug pričuve ne prijeđe iznos nakon kojega se može u zk upisati takva zabilježba.

Za ovaj postupak je pokrenuta ovrha koja je stala nekoliko puta, nakon raznih prigovora, žalbi, odbijanja da bi na kraju sud donio pravomoćnu presudu, odbijeni su daljnji prigovori i napravljena je zabilježba o založnom pravu na nekretnini za taj dug. Obje zabilježbe tiču se tog istog duga, za isti iznos, samo što ovršni postupak trenutno nije u tijeku, već ga mogu pokrenuti. 

Ako uzmemo da se spominje kako će za mjesec dana ovršenik moći osporiti dug i poslati ga na sud gdje se otvara parnica, u ovom slučaju to smo već prošli i ne odnosi se na ovaj slučaj? Zanima me trebam li pozuriti prije tih izmjena ili se ne trebam tu bojati novih velikih odugovlacenja? Stvarno ne znam kako to ide :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Je li postojanje te zabilježbe osnova za odgovaranje za dugove oko pričuve nakon smrti primatelja uzdržavanja, bez obzira što nije upisano vlasništvo?

Da.

Prije 4 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Može li upravitelj zgrade pokrenuti ovrhu za dugove pričuve od trenutka smrti do danas, ali na osobu navedenu samo kao davatelja uzdržavanja?

Može, ako račune izdaje na tu osobu.

Prije 5 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Ono sam govorio za iznos duga za pričuvu koji bi bio potreban za napraviti zabilježbu na nekretnini zbog njega, ne za samu ovrhu, ispričavam se.

Da bi došlo do zabilježbe treba se pokrenuti ovrha, a da bi se pokrenula ovrha na nekretnini trebaju se ispuniti i drugi uvjeti propisani zakonom, a ne samo visina vrijednosti spora od minimalno 20.000,00 kn na ime glavnice.

Prije 7 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Zabilježbu navodno neće moći napraviti jer balansiraju da dug pričuve ne prijeđe iznos nakon kojega se može u zk upisati takva zabilježba.

Zašto je fokus na ovrsi na nekretnini? Pa bitno je da se dug podmiri, a za to postoje i drugi predmeti i sredstva ovrhe kao što je plaća/mirovina, auto, pokretnine....

Prije 9 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Obje zabilježbe tiču se tog istog duga, za isti iznos, samo što ovršni postupak trenutno nije u tijeku, već ga mogu pokrenuti. 

Pogrešno. Nema se ovdje što ponovno pokretati već se postupak treba nastaviti do kraja. Zabilježba rješenja o ovrsi u zk je početak ovrhe na nekretnini. Sada slijedi, utvrđivanje vrijednosti nekretnine, prodaja nekretnine i namirenje ovrhovoditelja.

Prije 12 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Zanima me trebam li pozuriti prije tih izmjena ili se ne trebam tu bojati novih velikih odugovlacenja?

Ovrhovoditelje treba poslati požurnicu za nastavak postupka u toj pravnoj stvari. Što prije to bolje. Prema navedenom, sada bi tu slijedilo rješenje o prekinu i nastavku postupka na nasljednika, a potom ročište za utvrđivanje vrijednosti nekretnine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Borbena7 je napisao:

Može, ako račune izdaje na tu osobu.

Da bi došlo do zabilježbe treba se pokrenuti ovrha, a da bi se pokrenula ovrha na nekretnini trebaju se ispuniti i drugi uvjeti propisani zakonom, a ne samo visina vrijednosti spora od minimalno 20.000,00 kn na ime glavnice.

Zašto je fokus na ovrsi na nekretnini? Pa bitno je da se dug podmiri, a za to postoje i drugi predmeti i sredstva ovrhe kao što je plaća/mirovina, auto, pokretnine....

Pogrešno. Nema se ovdje što ponovno pokretati već se postupak treba nastaviti do kraja. Zabilježba rješenja o ovrsi u zk je početak ovrhe na nekretnini. Sada slijedi, utvrđivanje vrijednosti nekretnine, prodaja nekretnine i namirenje ovrhovoditelja.

Trebam provjeriti izdaje li upravitelj zgrade račune na davatelja uzdržavanja, vjerojatno ne jer se prave mutavi i "vlasnik je još uvijek ta i ta osoba, iako preminula, no nitko se nije upisao".. vjerojatno je to sređeno s namjerom i u dogovoru, ali dobro da sad znam da nakon smrti davatelj uzdržavanja ipak preuzima dug za pričuvu koji od tada nastaje, što je i logično, a on nek se ne upisuje koliko hoće..

Fokus za zabilježbu na nekretnini zbog pričuve je upravo kao i zbog ovog drugog duga za koji je donesena presuda, što mi svi tvrde da ne mogu ovršiti osobu koja se nije upisala kao vlasnik pa, kao, nema veze s nekretninom i dugovima i dalje, ni nakon smrti.

Za taj dug za koji je bila presuda, duznik zna da kad tad mora platiti dug upravo zato jer je vezan na nekretninu pa cemo vidjeti hoce li sam podmiriti dug bez ovrhe, u suprotnom je lako nastavimo. Samo me brinu izmjene zakona za mjesec dana, nadam se da tada ne dobivaju nekom izmjenom mogucnost dodatnog odugovlacenja u ovom slucaju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, kapucinoukninu je napisao:

Samo me brinu izmjene zakona za mjesec dana, nadam se da tada ne dobivaju nekom izmjenom mogucnost dodatnog odugovlacenja u ovom slucaju.

S obzirom na fazu u kojoj je ovaj postupak, najavljene izmjene i dopune Ovršnog zakona teško da se mogu na njega primjenjivati. U pravilu se primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme pokretanja ovršnog postupka, a iznimka je da se kasnije donese odredbe primjenjuju na postupke koji su već u tijeku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molio bih još jednu potvrdu kako ne postoji način da u gornjem navedenom ovršnom postupku dužnik izbjegne plaćanje samog postupka ovrhe.

Zatim, može li se nekretnina poslati na dražbu i bez utvrđivanja nasljednika? (Preminuli vlasnik nema nasljednika, nekretnina treba pripasti davatelju uzdržavanja koji se namjerno ne upisuje). Hoće li dužnik moći onda u nekom trenutku obustaviti proces podmirenjem duga (i prethodnim upisom vlasnistva, pretpostavljam)? Pretpostavljam da u svakom slučaju podmiruje trošak ovrhe. 

U slučaju dugova za pričuvu otprije smrti tog vlasnika, Upravitelj zgrade rekao je kako će vjerojatno dug morati biti "otpisan", kao i dugovi nakon smrti s obzirom da se računi i dalje izdaju na pokojnika bez nasljednika. Može li se naplatiti neplaćena pričuva nakon njegovog upisa vlasništva, za razdoblje od smrti do danas? (Naravno, Upravitelja nije briga, jedini odgovor je da od toga ništa nažalost, zato pišem ovdje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kapucinoukninu je napisao:

Molio bih još jednu potvrdu kako ne postoji način da u gornjem navedenom ovršnom postupku dužnik izbjegne plaćanje samog postupka ovrhe.

Ukoliko je ovrha bila osnovana, ovršenik u konačnici snosi sve troškove ovršnog postupka.

, kapucinoukninu je napisao:

Zatim, može li se nekretnina poslati na dražbu i bez utvrđivanja nasljednika? (Preminuli vlasnik nema nasljednika, nekretnina treba pripasti davatelju uzdržavanja koji se namjerno ne upisuje).

Ne, treba se vidjeti tko je stupio na mjesto ovršenika s obzirom da je on preminuo.

, kapucinoukninu je napisao:

Hoće li dužnik moći onda u nekom trenutku obustaviti proces podmirenjem duga (i prethodnim upisom vlasnistva, pretpostavljam)? Pretpostavljam da u svakom slučaju podmiruje trošak ovrhe. 

Ne. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Ukoliko je ovrha bila osnovana, ovršenik u konačnici snosi sve troškove ovršnog postupka.

Ne, treba se vidjeti tko je stupio na mjesto ovršenika s obzirom da je on preminuo.

 

Mislite li da bi u ovom slučaju ovrha bila osnovana, kako bi se to moglo uopće osporiti/dokazati?

Ovaj drugi dio me i muči, zabilježba je na samoj nekretnini, neovisno o u međuvremenu preminuloj vlasnici, stoga pretpostavljam da tu nije slučaj gdje sve može pasti jer "davatelj uzdržavanja ne preuzima dugove" ili da se može vječno ne upisivati na stan, kad se zna da ga treba naslijediti (i koristi ga). Treba li prvo prisiliti davatelja uzdržavanja da se upiše na stan ili samo aktivirati ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, ovo još i dalje stoji. S obzirom da davatelj uzdržavanja ne odgovara za dugove preminulog (pričuva), pretpostavljam da ćemo kao suvlasnici ostati bez svih potraživanja za pričuvu izdanih na ime preminule osobe unazad dvije godine pa sve do budućeg trenutka kad se upiše stvarni novi vlasnik te da nema načina da se to naplati (super -.-)

Zanima me može li se bar pokrenuti ovrha temeljem založnog prava na nekretnini za jedno drugo potraživanje (navedeno gore), bez utvrđivanja vlasnika i navođenja dužnika? Odnosno, kao dužnik se ne može navesti preminula osoba, je li to točno (osim kad ne treba plaćati pričuvu, onda to može ići na preminulu osobu i zanemaruje se zabilježba o postojanju ugovora o uzdržavanju u vlastovnici)? Što ako se kao dužnika navede davatelja uzdržavanja, neće ispasti onda još kako on ne odgovara za dugove preminule? S obzirom da se radi o založnom pravu na nekretnini? Koji bi bio daljnji tijek događaja? Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija