Jump to content

Darovni ugovor


Željka2

Preporučene objave

Postovani,

Razvedena sam od supruga s kojim imam dvoje djece i s kojim sam zivjela u stanu koji je bracna stecevina. 

Usmeno sam se odrekla svog dijela jer nije bilo dogovora, ali u korist djece. Stan je bio na njemu, a on ga je darovao sinu. Kceri nista. 

Ja zelim ispraviti situaciju pa dogovoravam sa sinom da on polovinu daruje meni, a onda ja tu polovinu kceri - da bismo izbjegli porez. 

1. Jesam li dobro informirana u vezi poreza? 

2. Mozemo li u isti dan napraviti, tj. ovjeriti oba darovna ugovora?

3. Molim uputu kakav darovni ugovor sastaviti, ili kupiti? 

4. Sto je mojoj kćerki ciniti nakon sto ugovori budu ovjereni?

 

Hvala i ako sam sto smetnula s uma obratite mi pozornost. 

uređeno: od Željka2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Željka2 je promijenio naziv u Darovni ugovor

1. Da

2. Da, ne vidim razloga zašto ne

3. Darovni ugovor, imate ga tu pod predlošcima na legalisu

4. Podnijeti prijedlog za uknjižbu prava vlasništva u gruntovnici, iako je najbolje da se odmah podnese kod bilježnika (može se, jeftinije je 25 kn, i brže je). Samo nemojte se vi prvo knjižiti pa ona jer ćete platiti 2x225kn naknadu kad se može ona uknjižiti odmah samo je bitno da se u prijedlog stavi darovni ugovor između vas i sina pa vas i nje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Miljko je napisao:

 

4. Podnijeti prijedlog za uknjižbu prava vlasništva u gruntovnici, iako je najbolje da se odmah podnese kod bilježnika (može se, jeftinije je 25 kn, i brže je). Samo nemojte se vi prvo knjižiti pa ona jer ćete platiti 2x225kn naknadu kad se može ona uknjižiti odmah samo je bitno da se u prijedlog stavi darovni ugovor između vas i sina pa vas i nje

Taj prijedlog za uknjizbu se moze taj isti dan napraviti, u istog bilježnika? Pitam jer sam ograničena vremenom, vrlo kratko cu se zadržati u gradu gdje planiramo sve napraviti.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo, kao da želite vidjeti ono što vam odgovara a jasno upozorenje što bi ga se moglo desiti ne. No nema veze, valjda se nećete doći žaliti ako vam se razreže porez na dohodak od imovine i imovinskih prava. 

Pošto je Poreznoj upravi kao takovoj jedan od ciljeva naplata poreza, svaku "rupu" u propisima kojima se izbjegavalo plaćanje su vremenom "krpali", od zakupa/najma bez naknade pa do dvostrukog darovanja. Kada JB proslijedi oba ugovora nadležnoj PU jasno je da niste obveznici poreza na promet nekretnina, no bojim se da im neće promaknuti očigledan pokušaj izbjegavanja poreza kroz Zakon o porezu na dohodak prema kojem bi ne bi ste mogli otuđiti darovanu nekretninu kćeri u roku dvije godine od dana kad vam je darovana od strane sina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krajem 2013. godine sestra je, u namjeri da bez plaćanja poreza  pokloni svojem bratu stan, poklonila stan majci a odmah nakon toga, isti dan, majka je poklonila stan bratu. Porezna uprava nije dostavila rješenje da bilo tko treba platiti porez. Je li to bilo u skladu s tada važećim Zakonom o porezu na dohodak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djelatnici PU su isto živa bića pa dok bi jedni naplatili porez gdje ga ima i nema, neki ne talasaju po onome što im baš i nije najjasnije a tlaka im tražiti mišljenje središnjice. Možda se kod vas radilo o nečemu drugom, možda niste prijavili nastanak porezne obveze ili ste jednostavno imali sreće jer je baš poslije 2013 dan naputak da se obrati pozornost na taj problem kada je u Zakon o porezu na dohodak dodana i odredba o porezu na dohodak kod otuđenja tri ili više nekretnina u roku 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Spitfire je napisao:

Djelatnici PU su isto živa bića pa dok bi jedni naplatili porez gdje ga ima i nema, neki ne talasaju po onome što im baš i nije najjasnije a tlaka im tražiti mišljenje središnjice. Možda se kod vas radilo o nečemu drugom ili ste jednostavno imali sreće jer je baš poslije 2013 dan naputak da se obrati pozornost na taj problem kada je u Zakon o porezu na dohodak dodana i odredba o porezu na dohodak kod otuđenja tri ili više nekretnina u roku 5 godina.

Ne vjerujem da sam naišao na sreću. Prije će biti da porez nije obračunat jer nije došlo do otuđenja tri ili više nekretnina u roku 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija