Jump to content

Starosna mirovina


Stole123

Preporučene objave

 Koristim starosnu mirovinu na način da mi se  jedan dio novčanih sredstava isplaćuje na zaštićeni račun , a ostatak je pod ovrhom. Trenutno , imam priliku raditi kod poslodavca na pola radnog vremena ili 20 h tjedno. Zanima me dali bi cijeli iznos koji mi je novi poslodavac voljan platiti za moj rad  cca. 4000,00 kuna ide pod ovrhu ili bi bio slučaj kao kod primanja mirovine,  jedan dio se isplaćuje na redovan , a drugi na zaštićeni račun? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Ne, cijeli iznos ne bi mogao biti predmet ovrhe. Ovisno o vrsti duga kojega imate čl. 173. Ovršnog zakona propisuje dio koji je izuzet od ovrhe.

 dali je moguće ukoliko to trenutni poslodavac i zaposlenik žele produžiti radni odnos s punim radnim vremenom i i navršenih 65 godina zaposlenika , a koji ispunjava sve uvjete za odlazak u starosnu mirovinu, odnosno dali se zahtjev za starosnu mirovinu može podnijeti sa navršenih 66 godina? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavite mirovinu u mirovanje, ako se poslodavac slaze napravite ugovor o radu na puno radno vrijeme, radite dok to poslodavcu odgovara ali najbolje za vas barem najmanje godinu i vise dana, nakon tih najmanje godinu ili vise dana nakon sto vam prestane ugovor o radu mozete ponovo aktivirati mirovinu te predati zahtjev za novi izracun mirovine zbog dodatno stecenog radnog staza i uplacenih doprinosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

U ožujku 2021. godine idem u starosnu  mirovinu za koju ispunjavam sve uvjete u RH. Međutim, kao Resident alien - (Zelena karta)radio sam legalno oko 5 godina na Social security u SAD/ Amerika . Shodno tome zanima me dali mi se taj radni staž stečen  u Americi može pribrojiti radnom stažu koji sam stekao u Hrvatskoj , kod odlska u spomenutu mirovinu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Ne, cijeli iznos ne bi mogao biti predmet ovrhe. Ovisno o vrsti duga kojega imate čl. 173. Ovršnog zakona propisuje dio koji je izuzet od ovrhe.

 Ukoliko osoba koja je u mirovini stavi tu mirovinu u mirovanje i sklopi Ugovor o obavljanju poslova kao clan Uprave,  dali takav Ugovor može skopiti na rok od 12 mjeseci i dali je poslodavac u tom slučaju oslobođen davanja za mirovinsko , zdravstveno i dr. 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Stole123 je napisao:

U ožujku 2021. godine idem u starosnu  mirovinu za koju ispunjavam sve uvjete u RH. Međutim, kao Resident alien - (Zelena karta)radio sam legalno oko 5 godina na Social security u SAD/ Amerika . Shodno tome zanima me dali mi se taj radni staž stečen  u Americi može pribrojiti radnom stažu koji sam stekao u Hrvatskoj , kod odlska u spomenutu mirovinu? 

Mislim da ne, hrvatska i SAD nemaju potpisan ugovor o socijalnom osiguranju, vi imate pravo kad ispunite zakonski potrebne uvjete iz svake pojedine zemlje u kojoj ste radili na razmjerni dio mirovine iz tih zemalja za onoliko godina koliko ste placali mirovinske doprinose.

Sto se tice spajanja staza SAD - HR, da bi bili sigurni nazovite najblizu ispostavu HZMO-a i zatrazite tu informaciju.

ili

INOZEMNO OSIGURANJE
tel.: 01/4595-459
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , malicovjek je napisao:

Mislim da ne, hrvatska i SAD nemaju potpisan ugovor o socijalnom osiguranju, vi imate pravo kad ispunite zakonski potrebne uvjete iz svake pojedine zemlje u kojoj ste radili na razmjerni dio mirovine iz tih zemalja za onoliko godina koliko ste placali mirovinske doprinose.

Sto se tice spajanja staza SAD - HR, da bi bili sigurni nazovite najblizu ispostavu HZMO-a i zatrazite tu informaciju.

ili

INOZEMNO OSIGURANJE
tel.: 01/4595-459
 

 

Imam jos jedno pitanje: u ožujku 2021. godine ispunjavam uvjete za odlazak u starosnu mirovinu jer imam ,( 65 godina starosti i 15 godina radnog staža).Zanima me dali moj poslodavac kod kojeg sam zaposlen na neodređeno vrijem i kod kojeg radim bez prekida 12  godina ima obvezu sukladno zakonskim propisima isplatiti mi otpremninu kod odlaska u starosnu mirovinu  .  Odnosno kolika  je u mom slučaju minimalna otpremnina za svaku godinu radnog staža koju sam proveo kod tog poslodavca.  Poslodavac ima Pravilnik o radu u kojem navodi da će svekom zaposleniku isplatiti otpremninu u skadu  s Zakonom o radu, Pravilnikom o porezu na dohodak , Pravilniku o rada poslodavca i odluci direktora Društva , ali nigdje nije naveden iznos otpremnine. Dakle, koji je postupak s moje strane kao zaposlenika da dobijem najveći iznos otpremnine kada odem u statosnu mirovinu? 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je po ZOR-U:

"Članak 126.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

Radi se o bruto placi.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Trenutnom direktoru Trgovackog drustva istjece mandat - Ugovor u travnju 2021. godine. Shodno tome Skupstina drustva zeli mu produziti taj Ugovor na daljnjih 6 mjeseci jer smatra da trenutne okolnosti nisu povoljne za objavu natjecaj i izbor novog direktor. Zanima me dali je dovoljno obavijestiti Trgovacki sud ili je neophodno ponoviti cijeli postupak upisa u registar suda? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija