Jump to content

Naručivanje "nootropica"


samuraj1880

Preporučene objave

Bok,

naručio sam tvar koja se prodaje kao “nootropic” (kognitivni pojačivač). Koliko vidim tvar nije na popisu droga i psihoaktivnih tvari ( nije kontrolirana supstanca niti sadrži narkotik ), ali koliko vidim kod nas se može dobiti na recept. Ta tvar nije ni analog kontroliranih substanci „legal highs“, ali opet me strah što je najgore što se može dogodit ukoliko carinici otvore pošiljku? Dali je moguće da me gone kazneno ili ipak postoji šansa da prođem samo sa nekom  novčanom kaznom ili dobijem upozorenje da ne naručujem više te stvari?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

To što se neki lijek/tvar može dobiti na recept u nas ne znači da je u slobodnoj prodaji, poput Aspirina ili Ibuprofena. Promet lijekovima je ograničen zakonski, s razlogom, ne mogu se sve stvari naći u slobodnom prometu niti ih mogu svi prodavati i/ili kupovati.

Citirani Popis ima dodatak - tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga, pa treba provjeriti i to, ali ako ga doista nema na Popisu, onda, po meni kaznenog djela ne bi bilo, ali moguće bi postojao neki prekršaj iz domene regulative prometa lijekovima (to bi trebalo provjeriti, a nije mi poznato).

Evo vam primjera, osobno znadem za jedan slučaj kada je osoba na putovanju u J. Americi kupila čaj lokalnog proizvođača, a koji je sadržavao lišće koke u sebi, i bogme je bilo veselja kada su to naši otkrili (no, nije došlo do kaznenog progona, ali je čaj oduzet i bilo je neugodnosti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

To što se neki lijek/tvar može dobiti na recept u nas ne znači da je u slobodnoj prodaji, poput Aspirina ili Ibuprofena. Promet lijekovima je ograničen zakonski, s razlogom, ne mogu se sve stvari naći u slobodnom prometu niti ih mogu svi prodavati i/ili kupovati.

Citirani Popis ima dodatak - tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga, pa treba provjeriti i to, ali ako ga doista nema na Popisu, onda, po meni kaznenog djela ne bi bilo, ali moguće bi postojao neki prekršaj iz domene regulative prometa lijekovima (to bi trebalo provjeriti, a nije mi poznato).

Evo vam primjera, osobno znadem za jedan slučaj kada je osoba na putovanju u J. Americi kupila čaj lokalnog proizvođača, a koji je sadržavao lišće koke u sebi, i bogme je bilo veselja kada su to naši otkrili (no, nije došlo do kaznenog progona, ali je čaj oduzet i bilo je neugodnosti).

Bok,

hvala vam na odgovoru. Taj nootropic je na razini modafinila i vani se prodaje u nekoj sivoj legalnoj zoni.

On kao i modafinil se u nas mogu dobiti na recept ( kao i npr. ostali nootropici kao što je piracetam, al nikad nisam čuo da je netko imao problema sa naručivanjem takvih tvari ).

Tražio sam po „kemijskom imenu“ i brand name i zbilja ga nema na popisu zabranjenih tvari/ narkotika.

U prošlosti sam ga naručivao kao i modafinil i nikad nisam imao problema. Sad ne znam da li sam samo imao sreće sa carinicima i kako oni uopće operiraju kad otvore paket?

Kao što sam napisao nije ni analog zabranjenih tvari ( tipa florid-amfetmin ili nešto tako ). Još dosta komplicira stvari što na popisu zabranjenih tvari se nalazi „kratom“ koji se isto vani prodaje u slobodnoj prodaji.

Ukoliko nije na popisu da li je najgore što se može dogodit neki prekršaj?

uređeno: od samuraj1880
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , samuraj1880 je napisao:

U prošlosti sam ga naručivao kao i modafinil i nikad nisam imao problema. Sad ne znam da li sam samo imao sreće sa carinicima i kako oni uopće operiraju kad otvore paket?

Koliko sam ja čuo, većinom se pazi na pakete van EU, posebice s azijskog tržišta gdje je kontrola nikakva. Ostalo navodno ide po principu nasumičnog odabira za kontrolu. Ovo su, doduše, neprovjerene informacije.

prije 14 sati , samuraj1880 je napisao:

Ukoliko nije na popisu da li je najgore što se može dogodit neki prekršaj?

Po meni da, jer ako tvar nije na Popisu, nema ni kaznenog djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija