Jump to content

PDV od prodaje zemljišta


toni007

Preporučene objave

Pozdrav svima,

namjeravam kupiti građevinsko zemljište (veličine 4400m2) i isto parcelirati na 4-5 zemljišta za prodaju. Da li bi ja u tom slučaju bio automatski obveznik plaćanja 25% PDV-a poreznoj upravi ili se u ovom slučaju ne bi radilo o istom zemljištu kako bi ono bilo parcelirano (različiti podbrojevi kčbr)? Upoznat sam sa pravilom da ne smijem prodati vise od 3 parcele iste namjene unutar 5 godina.

Unaprijed zahvaljujem na savjetima!

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , toni007 je napisao:

Pozdrav svima,

namjeravam kupiti građevinsko zemljište (veličine 4400m2) i isto parcelirati na 4-5 zemljišta za prodaju. Da li bi ja u tom slučaju bio automatski obveznik plaćanja 25% PDV-a poreznoj upravi ili se u ovom slučaju ne bi radilo o istom zemljištu kako bi ono bilo parcelirano (različiti podbrojevi kčbr)? Upoznat sam sa pravilom da ne smijem prodati vise od 3 parcele iste namjene unutar 5 godina.

Poštovani toni,

nije zabrana nego se penalizira prodaja unutar 2 godine. Možete kupiti to zemljište zajedno sa suprugom, parcelirati svako po do 3 parcele i onda je moguće između navršene 2 godine i 5 godine zajedno prodati do 6 parcela.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miljko je napisao:

Ako ste fizička osoba ne plaćate PDV već porez na dohodak od 25% plus pripadajući prirez. Zabrana otuđenja teče od dana stjecanja nekretnine tako da bez obzira na parcelizaciju dužni ste ispoštovati taj rok

Dakle, ako ja istu parcelu kupim za 40000 eura (platim porez na promet), parceliram na 4 dijela i svaki dio prodam po istoj cijeni od 40000 eura, što bi bila zarada od 120000 eura (160000 od prodaje - 40000 od kupnje), ja plaćam porez na dohodak na iznos od 120000 eura ili na iznos od 160000 eura?

Da li bi kod prve prodaje bio potpuno oslobođen plaćanja poreza na dohodak jer sam u tom slučaju na nuli (kupio za 40000, prodao za 40000)? Jedina je razlika što se više ne bi radilo o istoj kvadraturi parcele.

Dobio sam informaciju da se kod prodaje zemljišta unutar 14 dana od njegove nabave porez na dohodak isključuje? Da li je to sigurna informacija?

Uz sve ovo jedno podpitanje - zapravo razmišljanje: ako bi ja na istom području na udaljenosti od 50 metara imao dvije građevinske parcele, koje nekim slučajem imaju isti podbroj katastarske čestice (dakle nekoć davno su parcelacijom nastale iz iste čestice), ali jedna je u mom vlasništvu, a drugu namjeravam kupiti. Na koji način bi uvjerio poreznu ili im dokazao da kod prodaje parcele koja je u mom trenutnom vlasništvu ne moram platiti porez na dohodak, jer bi se radilo o parceli koja je u mom vlasništvu duže od 2 godine? Kako ću im dokazati da ista nije nastala parcelacijom iz novokupljene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , toni007 je napisao:

na iznos od 160000 eura

Na ovo.

prije 1 sat , toni007 je napisao:

Da li bi kod prve prodaje bio potpuno oslobođen plaćanja poreza na dohodak jer sam u tom slučaju na nuli

Ne, bez obzira na to što ste na 0 plaćate porez na dohodak jer ste otuđili nekretninu u roku kraćem od 2 godine

prije 1 sat , toni007 je napisao:

Da li je to sigurna informacija?

Ne mogu potvrditi jer prvi put čujem za ovo

Zadnje pitanje mi je malo zbunjujuće. Ako su čestice parcelizirane onda ne mogu imati isti broj čestice, već bi trebale imati drugačiji broj (tipa 1234/1 i 1234/2) osim ako nije proveden parcelizacijski elaborat. Protok vremena dokazujete dokumentom kojim ste stekli zemlju (darovni ugovor, kupoprodajni ugovor, rješenje o nasljeđivanju...) 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija