Jump to content

Ovrhe na režije i nasljeđivanje duga


gecogij568

Preporučene objave

Pozdrav,

Još 2005. godine mi je otac darovao stan putem darovnog ugovora, tada sam bio maloljetan. Režije nisu bile redovito plaćane te je od tada nastalo dosta dugova i ovrha.

Sve režije i dalje glase na oca pa samim time i ovrhe idu na njegovo ime. Zanima me da li sam ja kao vlasnik stana ujedno i nasljednik svih dugovanja i ovrha koje su nastale nad ovim stanom. 

Pošto sam vlasnik stana, trebam li prebaciti režije na svoje ime? Mogu li nastaviti plaćati ne ovršene račune, a ostale ostaviti da se naplate preko ovršnog postupka? U slučaju njegove smrti, da li nasljeđujem i sve njegove dugove/ovrhe nad stanom. Imam li pravo odbiti to nasljedstvo te samim time ne naslijediti spomenute dugove. Ako svi dugovi padnu na mene, to mi predstavlja veliki problem pošto ih nisam u mogućnosti vratiti.

Imate li preporuku gdje i kod koga bi se mogao savjetovati vezano za ovu temu? Bilo kakva informacija je dobrodošla.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam dobro shvatio, prvi korak koji bi trebao napraviti je prepisati sve režije na svoje ime te platiti sva dugovanja nad njima koja nisu ovršena. 
U slučaju smrti oca, odbijam nasljedstvo te time njegovi dugovi ne prelaze na mene. Nemam pravo na njegovu preostalu imovinu, ali spomenuti stan iz prvog posta i dalje ostaje moj.

Da li sam nešto propustio?

Zahvaljujem 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, gecogij568 je napisao:

prvi korak koji bi trebao napraviti je prepisati sve režije na svoje ime te platiti sva dugovanja nad njima koja nisu ovršena. 

Prepisati i platiti one račune koji glase na Vaše ime.

Prije 3 minuta, gecogij568 je napisao:

U slučaju smrti oca, odbijam nasljedstvo te time njegovi dugovi ne prelaze na mene. Nemam pravo na njegovu preostalu imovinu, ali spomenuti stan iz prvog posta i dalje ostaje moj.

Da, upravo tako.

Prije 3 minuta, gecogij568 je napisao:

Da li sam nešto propustio?

Da li ste Vi u zk upisani kao vlasnik i ima li na stanu upisanih tereta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upisan sam kao vlasnik u zk. Na stanu ima upisanih tereta u obliku stambenog kredita. Mogu li i njega prepisati na svoje ime te ga nastaviti otplaćivati ili ga otplatiti odjednom pošto nije ostala prevelika cifra. 

Dodatno pitanje, da li je moguće da ću imati problema nakon prepisivanja režija na svoje ime? Pošto će se npr. raditi o istom brojilu, samo drugi vlasnik te može li nadležna institucija pokušati meni naplatiti stare dugove.

Veliko hvala, riješili ste me dosta briga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gecogij568 je napisao:

Mogu li i njega prepisati na svoje ime te ga nastaviti otplaćivati ili ga otplatiti odjednom pošto nije ostala prevelika cifra. 

To morate provjeriti sa bankom.

, gecogij568 je napisao:

da li je moguće da ću imati problema nakon prepisivanja režija na svoje ime?

Moguće, jer ste to bili dužni već odavno napraviti.

, gecogij568 je napisao:

Pošto će se npr. raditi o istom brojilu, samo drugi vlasnik te može li nadležna institucija pokušati meni naplatiti stare dugove.

Samo na temelju računa koji su izdani na Vaše ime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, moram napomenuti da neki pružatelji javnih usluga (čula sam to za HEP) uvjetuju prebacivanje na novog vlasnika time da se podmire sve postojeće obveze, pa postoji mogućnost da ćete se tu morati malo boriti s njima. Pošto sada ni na električnu energiju nema monopola, možda ćete kod drugog pružatelja usluge ostvariti prebacivanje režija na novog vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija