Jump to content

Poslovno uvjetovani otkaz i otpremnina


n0b0dy

Preporučene objave

Radio sam na jednom poslu dvije godine i četiri mjeseca. Prošle godine u listopadu sam dobio poslovno uvjetovani otkaz.

Tek ovih dana sam saznao da sam imao pravo na otpremninu po čl. 126. Zakona o radu a što je poslodavac prešutio.

Imam li kakvih prava, znam da su prošla skoro četiri mjeseca, ali ipak...

Što bi bilo najbolje u mom slučaju, svaka kuna bi dobro došla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara potraživanja iz radnog odnosa počinje teći prvog dana poslije dana kad je radnik kao vjerovnik imao pravo zahtijevati ispunjenje obveze, te nastupa nakon 5. godina.

Vama je poslodavac bio dužan dati obračun neisplaćene otpremnine, a koji je ovršna isprava. Prema navedenom, Vi ovu ipravu niste dobili, pa bi za otpremninu trebali podnijeti tužbu. Mada bi prije toga mogli poslodavca prijaviti inspekciji rada, a što bi trebalo rezultirati na način da Vam poslodavac ipak da obračun neisplaćene otpremnine, te bi svoja prava mogli jednostavnije i brže ostvariti pokretanjem ovršnog postupka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, n0b0dy je napisao:

Ali ne bi li bilo bolje od poslodavca najprije pismenim putem tražiti isplatu i obračun isplaćene otpremnine i dat mu rok od 8-15 dana za izvršenje, a u slučaju ignoriranja ići na prijavu inspektoratu?

Pa to Vam i sugeriram, da mu najavite prijavu inspekciji ukoliko ne ispoštuje svoju propuštenu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pripremio sam dopis za poslodavca ali bi Vas još nešto pitao.

Tražio sam GO 2 tjedna krajem 9 mj. 2020. (tada još nisam znao da ću dobiti otkaz), i dobio GO da bi me

peti dan GO šef nazvao i rekao mi da nije dobio kredit od banke, da ima manje posla a ja da sam došao među  zadnjima

u firmu i da mi mora dati otkaz, da otkaz teče odmah, da zadnji dan GO mi je zadnji dan rada. Je li moguće na GO

dobiti otkaz? Nisam nikakvu obavijest dobio o GO prije nego sam krenuo na GO a i to mi je bio dužan dati.

Rekao mi je da neka dođem nakon GO potpisati otkaz.  O otkaznom roku nismo ništa govorili. Došao sam

potpisati otkaz i pisalo je da su se poslodavac i radnik dogovorili da nije potrebno odrađivati otkaz. Stavio me je

pred gotov čin, ja se nisam ništa informirao i u dobroj vjeri sam to potpisao i mislio sam da je to ispravno.

Kasnije sam saznao da sam imao pravo na otkazni rok mjesec dana i 2 tjedna jer sam na radu proveo neprekidno

dvije godine. Je li to točno?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija