Jump to content

Drzavljanstvo na osnovu roditelja


ammar94

Preporučene objave

Članak 13.

Prirođenjem stječe hrvatsko državljanstvo maloljetno dijete:
3. ako jedan od roditelja stječe državljanstvo prirođenjem na temelju članka 11. stavka 1. ili članka 16. ovoga Zakona

 

Pozdrav, otac mi je dobio drzavljanstvo 1996 na osnovu clana 16, nakon mog rodjenja. Posto sam trenutno punoljetan(rodj. 1994), da li sam po automatizmu u tom periodu dobio drzavljanstvo?

Ako ne da li je jos kasno da ga izvadim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija:

1. Otac, majka, brat i ja rodjeni u Bosni I Hercegovini. 1953, 1959, 1979 i 1981

2. Otac u Rijeci zavrsio srednju skolu i radio u firmi od 1977 do 1994. po nacionalnosti Srbin. Ima domovnicu i prijavljen u RH. 

3. Majka po nacionalnosti Hrvatica treba da podigne rjesenje za Hrvatsko drzavljanstvo koje nije podigla od 1993. godine sa trenutnim prebivalistem u Bosni. Interesuje me kakva je procedura za podizanje rjesenja, procedura i potrebna dokumentacija. U braku je sa ocem od 1977 godine. Prebivaliste iz Rijeke nikada nije odjavila. Interesuje je procedura sta i kako dalje da podigne rjesenje.

4. Svi smo imali prebivaliste u RH 1991

5. Ja i brat zivimo u Bosni 

Interesira me postupak za podnosenje zahtjeva za HR drzavljanstvo. Po majci, po izjasnjenju, ili neki drugi osnov.  

 

uređeno: od Mira R
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija