Jump to content

Direktor J.D.O.O.-a i obveze doprinosa


garmonbozia

Preporučene objave

Osnovao sam J.D.O.O. sa kolegom i stavljen sam na poziciju direktora.
I kolega (25 godina) i ja (25 godina) studiramo u inozemstvu, s tim da kolega također i radi u inozemstvu (sve unutar EU).
Kolega i živi u državi u kojoj radi, dok sam ja još u Hrvatskoj i pohađam studij online (samo ovu akademsku godinu zbog pandemije).
Ja sam do sada bio zaposlen u Hrvatskoj i zbog toga su svi doprinosi za direktora bili pokriveni.
Zanima me što sada kada više nisam zaposlen?
Moram li isplaćivati doprinose s obzirom da sam direktor?
Je li moguće prebaciti poziciju direktora na mog kolegu i mijenja li to išta?
Je li moguće da inozemna firma kolege pokriva troškove tih doprinosa ili je to moguće samo za firme koje su u RH?
Pošto kolega uskoro završava studij, ali će ostati i dalje zaposlen, je li bolja opcija da prebacim funkciju direktora na njega s obzirom da ću ja i iduću godinu studirati u inozemstvu?
Što ako se ja zaposlim u inozemnoj firmi, a i dalje sam na funkciji direktora?

uređeno: od garmonbozia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Sad kad više niste zaposleni morati ćete sami podmiriti doprinose.

2) Da, morate isplaćivati doprinose ako ste direktori. 

3) Moguće je prebaciti funkciju direktora na kolegu samo će to zadovoljstvo koštati 4000 kn. Ukoliko je zaposlen u zemlji članici Unije (+države EGP) ili sa kojom RH ima potpisan ugovor o socijalnom osiguranju (ex-yu države + Turska) ukoliko svakih 6 mjeseci će donositi A1 potvrdu onda kolega nema obavezu uplate doprinosa kod nas. Također ako se odlučite na to moj savjet vam je da imenujete njega direktorom, a sebe prokuristom jer imate sva prava kao da ste direktor ali ne morate plaćati doprinose (i to rješavajte odmah kad imenujete njega direktorom jer vam je povoljnije nego da radite zasebno zbog JB taksi)

4) Po meni da ali uz uvjet da budete prokurist u poduzeću

5) Onda donosite svakih 6 mjeseci A1 potvrdu i ne morate plaćati doprinose. Na funkciji direktora možete ostat ali nema onda obavljanja nesamostalnog rada za firmu

uređeno: od Miljko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.
Naišao sam na jedan članak (https://brojevi.hr/veca-minimalna-placa-direktora/) i uočio sljedeći ulomak:

Citiraj

 

Kada i kako se utvrđuje razlika u odnosu prema minimalnoj mjesečnoj osnovici 5.967,65 kn?
Porezna uprava će godišnjim obračunom utvrditi možebitnu razliku doprinosa za uplatu te izdati rješenje za njeno plaćanje.

Pri utvrđivanju godišnje obveze doprinosa priznaju se ostvarena oslobođenja od plaćanja doprinosa na plaću za:

– mladu osobu do 30 godina života;

– osobu koja se prvi put zapošljava;

– dijete hrvatskog branitelja starijeg od 29 godina.

 

Zanima me samo na što se ovo točno odnosi?
Ako sam osoba mlađa od 30 godina i/ili dijete hrvatskog branitelja, jesam li oslobođen plaćanja doprinosa?
Ili su doprinosi umanjeni za određeni iznos?
Nisam shvatio što točno podrazumijeva taj dio teksta (i je li uopće ispravan) pa bih volio čuti pojašnjenje.

uređeno: od garmonbozia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste oslobođeni doprinosa u potpunosti. Oslobođeni ste samo uplate doprinosa za zdravstveno i to pod uvjetom da ste prijavljeni kao zaposlenik u firmi 5 godina od dana stupanja u radni odnos sa neodređenim trajanjem. Ako ste imenovani direktorom, a niste prijavljeni kao zaposlenik u firmi porezna to ne priznaje i morate platiti doprinose za zdravstveno također na najvišu osnovicu.

Evo primjer. 

Bruto 1 plaća je 6000 kn. Mlada ste osoba koja ima 25 godina npr i zapošljavate ste prvi put na neodređeno u firmi. Firma bi trebala platiti na tu vašu bruto 1 plaću još 990 kn ali zakon je propisao osoba mlađa od 30 godina ne mora uplatit tih 990 kn dok ne isteče 5 godina od dana potpisa ugovora na neodređeno ili dok ne nastupi 30. rođendan.

uređeno: od Miljko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Zaboravio sam napomenuti da je firma neaktivna od osnivanja.
Dakle otvorena je isključivo radi jednog projekta koji još nije započeo i pitanje je hoće li uopće.
Ako je firma neaktivna i nema nikakvog prometa od kada je osnovana, je li potrebno i tada isplaćivati doprinose?
Ne razumijem zašto se isplaćuju doprinosi na plaće koje se ne isplaćuju za firmu koja je neaktivna?
U slučaju zatvaranja firme, kakva je procedura i kakve su obveze?
Može li direktor sam ugasiti firmu ili je potrebna i prisutnost kolege?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, garmonbozia je napisao:

Ne razumijem zašto se isplaćuju doprinosi na plaće koje se ne isplaćuju za firmu koja je neaktivna?

Tako  je zakonodavac propisao.
Zatvaranje firme : ako nema dugovanja - Likvidacija - vi određujete tko je - Likvidator - dok taje likvidacija
Likvidatoru se isplaćuju sve obaveze - traje preko godinu dana.
Ako ima Dugova - Stečaj - Trg. Sud otvara prvo - predstečajni - a ako ima uvjeta - Stečajni postupak traje isto preko godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija