Jump to content

Promjena podnositelja zahtjeva za legalizaciju


Lana D

Preporučene objave

Pozdrav.. Dobila sam 2017 g darovnim ugovorom od majke nekretninu sa nelegaliziranim objektom. Mama je na vrijeme predala zahtjev za legalizaciju u nadležni upravni odjel grada na području na kojem se građevina nalazi. Znaci ona je podnositelj zahtjeva a ja sam vlasnik vec 4 godine. Imamo neke nesuglasice i ona mi ne da punomoc ali ju ni ne zanima kako dalje. Ja ne znam ni sto je predano u zahtjevu ni da li ga treba nadopuniti. Sluzbenik je jako prijazan ali ne moze mi pomoci, trazi punomoc za uvid u predmet. Kako promijeniti podnositelja zahtjeva za legalizaciju? Kako da znam kad ce biti gotovo rijesenje o izvedenom stanju? Imam li ikakva prava da kao vlasnik nekretnine dodjem do tog predmeta bez njene punomoci jer sam ja vlasnik?  Unaprijed hvala na odgovorima! Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tijekom postupka izdavanja rješenja o izvedenom stanju podnositelj zahtjeva se može promjeniti te se rješenje može izdati osobi na koju je podnositelj prenio svoja prava i obveze u pogledu podnesenog zahtjeva. Takav prijenos je moguć samo pisanim izjavama prvotnog podnositelja i osobe na koju prenosi svoja prava. 

Međutim, bez obzira na nesuglasice probajte razgovarati s njom jer bi prijenos na vas bio i njoj u interesu. Naime, kazna za zadržavanje nelegalno izgrađenog objekta te vodni i komunalni doprinos će doći na ime podnositelja zahtjeva tj. nju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nece mi dati punomoc, tu i je problem. Sve sam pokusala.. Da li je moguce da obustavi postupak legalizacije iako je predan 2018. Novi ne mogu predati jer je rok za legalizaciju te zgrade prosao... Znaci vlasnik nema nikakvih prava na zahtjev za legalizaciju niti uvida u isti? Postoji li bilo kakav drugi nacin? Ne znam dalje.. Ona mi je i darovala to zemljiste. Hvala puno na odgovoru. Pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za obustavu postupka može podnijeti podnositelj zahtjeva. Ako se takav zahtjev usvoji obavještava se građ. inspekcija. 

Što se tiče prava i obveza prenošenjem vlasništva, rješenje o izvedenom stanju nema utjecaja na vlasništvo pa je shodno tome podnositelj zahtjeva mogao biti bilo tko te on kao stranka u postupku prema posbenom zakonu ima sva prava i obveze tog upravnog postupka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Spitfire je napisao:

Zahtjev za obustavu postupka može podnijeti podnositelj zahtjeva. Ako se takav zahtjev usvoji obavještava se građ. inspekcija. 

Što se tiče prava i obveza prenošenjem vlasništva, rješenje o izvedenom stanju nema utjecaja na vlasništvo pa je shodno tome podnositelj zahtjeva mogao biti bilo tko te on kao stranka u postupku prema posbenom zakonu ima sva prava i obveze tog upravnog postupka. 

Napisite mi, molim Vas da li jedino rijesenje koji mi preostaje to da mi netko ustupi prazan zahtjev, (da ga kupim ako ga nadjem) , pa da predam sama i da onda pitam referente da ih spoje uz dokaz pravnog interesa odnosno darovnog ugovora od mame i vlasnickog lista koji je na mom imenu.

Da li prazni zahtjev mora biti sa podrucja te opcine ili moze i sa zupanije? 

 

Znaci majka nece da mi da punomoc i ja ne znam sto ce ona sa zahtjevom jer nismo u kontaktu.. 

Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , niga je napisao:

a što ako je jedan od suvlasnika podnio zahtjev bez da je obavijestio ili se dogovorio s drugim suvlasnikom?

 

Ništa, ZPNIZ ne propisuje tko je dužan podnijeti zahtjev za legalizaciju pa je isti mogao podnijeti bilo tko.

prije 3 sati , Lana D je napisao:

Napisite mi, molim Vas da li jedino rijesenje koji mi preostaje to da mi netko ustupi prazan zahtjev, (da ga kupim ako ga nadjem) , pa da predam sama i da onda pitam referente da ih spoje uz dokaz pravnog interesa odnosno darovnog ugovora od mame i vlasnickog lista koji je na mom imenu.

Kao prvo, kako se zahtjevi predaju nadležnom upravnom odjelu za prost.uređenje i gradnju, to (prodaja) bi bilo kazneno djelo prema odredbama KZ (čl.291-). Kao drugo, čak i kada bi govorili o ustupu zahtjeva, 2021 mi je teško zamisliti da postoji još i jedan prazan. No, ni samo ustupanje kao takovo nije baš moguće, eventualno izmjena prvotnog podnositelja zahtjeva jer je Zakonom o općem upravnom postupku propisano da do donošenja prvostupanjske odluke u upravnoj stvari stranka može izmijeniti svoj zahtjev ili podnijeti drugi, ako se ti zahtjevi u bitnim pretpostavkama temelje na istom činjeničnom stanju. Pod bitnim pretpostavkama istog činjeničnog stanja u kontekstu donošenja rješenja o izvedenom stanju temeljem Zakona o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama podrazumijeva se postojanje nezakonito izgrađene zgrade i postojanje namjere podnositelja da se takova zgrada ili njezin dio ozakoni. Prema tome, podnositelj zahtjeva može isti izmijeniti na način da isti proširi na zgrade koje u prvotnom zahtjevu nisu navedene, kao i na način da umjesto prvotno navedene zgrade zatraži ozakonjenje druge zgrade, a temeljem čl.20 st.1 ZPNIZ. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ako je taj koji je podnio zahtjev nas zakinuo jer je promijenio postojeće stanje na parceli? naime, mi imamo garažu za koju smo imali građevinsku dozvolu, a on je bez dozvole spojio svoj dio zgrade na garažu i sebi napravio prostorije te potkopao ispod garaže još jednu prostoriju, i to naravno nije nacrtano u zahtjevu za legalizaciju jer nema statičke potvrde. sada mi ne možemo za garažu dobiti uporabnu jer je on ju spojio s objektom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, niga je napisao:

a on je bez dozvole spojio svoj dio zgrade na garažu i sebi napravio prostorije te potkopao ispod garaže još jednu prostoriju

Treba li ste tada reagirati, ili eventualno u postupku legalizacije. No, moguće da bi dobivanjem pravomoćnog rješenja o izvedenom stanju toga što je spojeno imali izgleda za dobijanje UD.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija