Jump to content

Otpremnina, kontradiktoran zakon?


Crunchy Five

Preporučene objave

Imam nedoumicu u vezi određivanja visine otpremnine. Članak 126 Zakona o radu određuje kako otpremnina treba biti izračunata međutim stavak 2 i stavak 3 članka 126 su, po mom mišljenju kontradiktorni.

 

Članak 126 st.2:

 

"(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca."

 

Što znači da meni sa 20 godina radnog staža i bruto plaćom 6000kn pripada minimalna otpremnina 40,000kn i da se ne smije ugovoriti u iznosu manjem od toga, kao što Članak 126 st.2 nalaže.

 

Međutim Članak 126 st.3 govori slijedeće:

 

"(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

 

Što znači da sa mojom bruto plaćom od 6000kn ispada da mi otpremnina ne smije biti veća od 36,000kn?

 

Koga sad slušati? Stavak 2 koji zabranjuje da mi otpremnina bude manja od 40,000kn ili stavak 3 koji zabranjuje da bude veća od 36,000kn?!

 

Ili se možda treba držati naputka u stavku 3:

"Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije..."

A određeno je drukčije jer je određeno drukčije u stavku 2 a on je zakon... Onda ispada da mi otpremnina treba biti izračunata na 40,000kn i ne smije biti manja od tog iznosa.

 

Hvala na razjašnjenju ove nedoumice. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ovdje kontradiktornosti. Jedan stavak Zakona o radu određuje minimalni iznos otpremnine, a drugi maksimalni. Pitanje je, kako je ovo regulirano kod Vas kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu? Ukoliko je na ovaj način određena otpremnina u iznosu koji je za Vas povoljniji, poslodavac Vam je dužan osigurati taj povoljniji iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema ovdje kontradiktornosti. Jedan stavak Zakona o radu određuje minimalni iznos otpremnine, a drugi maksimalni. Pitanje je, kako je ovo regulirano kod Vas kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu? Ukoliko je na ovaj način određena otpremnina u iznosu koji je za Vas povoljniji, poslodavac Vam je dužan osigurati taj povoljniji iznos.

Da ali stavak 2 mi određuje minimalnu otpremninu 40,000kn a stavak 3 mi određuje maksimalnu otpremninu 36,000kn. Zar to nije kontradiktorno? 

Kolektivni ugovor nemamo a pravilnikom o radu i ugovorom o radu nije određena visina otpremnine. 

Koja mi onda otpremnina pripada? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija