Jump to content

Dosjelost nad državnim vlasništvom?


Pero06

Preporučene objave

U posjedu sam čestice zemlje (maslinik) koji posjed sam nasljedio od oca, otac ga je nasljedio od djeda a djed od pradjeda koji je obrađivao tu zemlju još dok su bili kmetski odnosi. Nedavno sam saznao da je zemlja bila vlasništvo Crkve a poslje 2.svj.rata je određeno da je vlasništvo Države.

Imam li pravnog osnova za stjecanje vlasništva? Molim za pomoć i savjet.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samostalni posjednik stvari u vlasništvu Republike Hrvatske, županija i jedinica lokalne

samouprave i jedinica lokalne samouprave i uprave i s njima izjedna enih pravnih osoba, kao i

stvari u vlasništvu crkve ili drugih pravnih osoba koje ne traže za sebe dobitak nego služe za

dobrotvorne ili druge op ekorisne svrhe, ste i e dosjeloš u vlasništvo tih stvari tek pošto je njegov

zakonit, istinit i pošten, ili barem pošten, samostalni posjed neprekidno trajao dvostruko vrijeme od

onoga iz stavaka 2. i 3. ovoga članka - znači 40 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da je kolega htio reci da se fakticki ne moze steci dosjeloscu.

npr. poljoprivredno i šumsko zemljište koje je bilo u društvenom vlasništvu po sili zakona postaje državno.

obzirom da svi poznaju zakone onda nitko ne može biti pošten posjednik tih nekretnina (stav VSRH).

uostalom, zemljišne knjige su javne knjige i svi ih moraju poznavati (neznanje šteti).

mislim da je fakticki dosjelost moguca jedino gdje nema zemljisnih knjiga ili gdje nije prenoseno vlasnistvo godinama s pravnih prednika ili npr. kod medjasnih sporova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Forumašu “Gala“ i ostalim cijenjenim učesnicima. Niste me baš ohrabrili ali moram gledati istini u oči. Moji su se preci u posljednjih 100 godina ponašali kao da je to njihovo i bili su zadovoljni ali u zabludi time što u Katastru piše da su u posjedu, a ja se eto sjetio da postanem vlasnik. Dakle, nisam “pošten posjednik“ jer sada znam da je državno? A kada bi prošlo tih 40 godina?

Ako još može netko što dodati. Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema prethodnom Zakonu o osnovno vlasničkim pravnim odnosima koji je bio na snazi do stupanja sadašnjeg Zakona o vlasništvu, izrekom je bilo doređeno da se na nekretninama u društvenom vlasništvu vlasništvo ne može stjecati dosjelošću. Međutim, po sudskoj praksi ako vanknjižni vlasnik dokaže da je do 06. travnja 1941. ta nekretnina bila u posjedu njegovih prednika 40 godina (pravno pravilo iz OGZ-a), onda se smatra vlasnikom.

Ukratko, potrebno je podići tužbu na utvrđenje vlasništva, a dokazivanje se provodi svjedocima dovoljno starim, po mogućnosti nesrodnim i bez pravnog interesa za uspjeh tužbe, očevidom kojim bi se eventulano na terenu utvrdile stare kulture, npr. u Dalmaciji je dovoljno naći izdanak neke divlje vinove loze, pa se to uzma kao dokaz da je tu nekad bio vinograd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija