Jump to content

Ogradni zid


Brunci77

Preporučene objave

Postovanje,

kuca u kojoj zivim podijeljena je na 2 vlasnika. Kuca ima gradevinsku dozvolu ( ja i drugi vlasnik imamo nadogradene objekte koji nisu legalizirani). Takoder dvoriste je podijeljeno ali samo u papirima o nasljedstvu. Kuca nije etazirana i tocno utvrdeno gdje je sredina dvorista. Drugi vlasnik namjerava graditi betonski zid (otprilike na svom dijelu) zatvarajuci potpuno moj prolaz do glavnog vodovodnog sata i takoder mogucnost da mogu doci do svojih prozora s vanjske strane.

 

Da li on bez moje suglasnosti, bez etaziranja (tj prave podjele dvorista) to smije?

Da li ja imam zakonsko pravo doci do vodvodnog sata koji je tu od izgradnje kuce i prije podjele i vanjskog dijela zida kuce radi obnove,prozora (pritom moram stupiti na njegov posjed)

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Brunci77 je napisao:

Da li on bez moje suglasnosti, bez etaziranja (tj prave podjele dvorista) to smije?

Ne. U idealnom suvlasništvu svako je suvlasnik neodređenog dijela cijele nekretnine u skladu sa suvlasničkim omjerom. Eventualno da imate sklopljen međuvlasnički ugovor kojim bi jasno podjelili što bi tko koristio znalo bi se točnije na što se ima pravo, no ni u tome slučaju bez suglasnosti suvlasnika ne bi se moglo graditi.

Što se tiče sata i prozora, ukoliko ste do sada imali pristup istima, gradnjom zida moglo bi se govoriti o smetanju su/posjeda.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Ne. U idealnom suvlasništvu svako je suvlasnik neodređenog dijela cijele nekretnine u skladu sa suvlasničkim omjerom. Eventualno da imate sklopljen međuvlasnički ugovor kojim bi jasno podjelili što bi tko koristio znalo bi se točnije na što se ima pravo, no ni u tome slučaju bez suglasnosti suvlasnika ne bi se moglo graditi.

Što se tiče sata i prozora, ukoliko ste do sada imali pristup istima, gradnjom zida moglo bi se govoriti o smetanju su/posjeda.

 

Postovanje,

hvala Vam na brzom odgovoru. Imamo samo ugovor o nasljedstvu gdje pise da je polovica njegova do tog i tog zida , ostala polovica moja. On zeli zid graditi pocevsi od moga zida spavace sobe pa do ceste tj. ruba ciji smo vlasnici.

On je sat napravio novi bez mog pristanka tj odobrenja kome ostaje stari sat. Sad mi ne dopusta da preko njegovog dijela provedem cijevi do mog zemljista i napravim sat. 

Na moju zalost mislila sam da imam pravo doci do mog dijela zida (s njegove strane) kako bi obnovili s vremenom fasadu.

S obzirom da on zid namjerava zapoceti sutra/prekosutra jer vidim da je sve pripremio znate li kome se mogu obratiti ili imam li ga pravo sama zaustaviti? Mozda preko odvjetnika? Ni sama ne znam sto uciniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što god ugovor o nasljedstvu značio, to nije međuvlasnički ugovor kojim bi se odredilo tko koristi koji dio nekretnine. Sve i da je opet napominjem da bi za bilo kakove radove trebala suglasnost drugog suvlasnika. 

Za početak bi se mogli obratiti komunalnom redaru koji bi prema smjernicama za primjenu Zakona o građevinskoj inspekciji bio nadležan za nadzor ovakovih radova. 

Što se tiče zaustavljanja radova s vaše stranemoglo bi se govoriti o dopuštenoj samopomoći pri zaštiti su/posjeda, no bi li to tako cijenio sud u mogućoj parnici ovisi na koji način bi samopomoć bila vršena.

Da su ljudi normalni sve se lako riješi dogovorom i ugovorom kojim bi uredili odnose (npr.) da vi dajete suglasnost za zid a za uzvrat imate pravo riješiti svoj sat i pristup za urešenje fasade i slične radove. To bi eventualno mogli ponuditi preko odvjetnika. Svaki drugi slučaj neminovno vodi do parnice.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Što god ugovor o nasljedstvu značio, to nije međuvlasnički ugovor kojim bi se odredilo tko koristi koji dio nekretnine. Sve i da je opet napominjem da bi za bilo kakove radove trebala suglasnost drugog suvlasnika. 

Za početak bi se mogli obratiti komunalnom redaru koji bi prema smjernicama za primjenu Zakona o građevinskoj inspekciji bio nadležan za nadzor ovakovih radova. 

Što se tiče zaustavljanja radova s vaše stranemoglo bi se govoriti o dopuštenoj samopomoći pri zaštiti su/posjeda, no bi li to tako cijenio sud u mogućoj parnici ovisi na koji način bi samopomoć bila vršena.

Da su ljudi normalni sve se lako riješi dogovorom i ugovorom kojim bi uredili odnose (npr.) da vi dajete suglasnost za zid a za uzvrat imate pravo riješiti svoj sat i pristup za urešenje fasade i slične radove. To bi eventualno mogli ponuditi preko odvjetnika. Svaki drugi slučaj neminovno vodi do parnice.  

Zahvaljujem na dugom odgovoru. 

Nazalost s njim se dogovor ne moze postici u vezi nicega. 

Tako da cemo rjesavati kako ste rekli sve preko odvjetnika. Odustao je jutros od gradnje zida jer je radnika strah da ne zovem policiju. Rekao mu je da moze odvojiti se od naz zicanom ogradom.

Koliko sam shvatila ne moze ni to?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija