Jump to content

Da li kao fizicka osoba smijem vratiti pozajmicu tvrtke?


DvaPutPoDva

Preporučene objave

Postovanje,

imam slucaj da sam izmedju svoje dvije povezane tvrtke 2013. godine napravio Ugovor o pozajmici, kako bih si isplatio placu i doprinose kroz tvrtku u kojoj sam bio zaposlen, a nije imala prihoda. Dakle, iz tvrtke A u kojoj sam imao prihode a nisam bio zaposlen, pozajmio sam novac u tvrtku B u kojoj nisam imao prihode, a bio zaposlen (ne pitajte zasto, prijedlog knjigovotkinje) i tim novcem si isplatio placu i platio doprinose.

Tvrtka B u kojoj sam bio zaposlen 2014. godine otisla je u stecaj i vise ne postoji.

Novi vlasnik tvrtke A (odrekao sam se udjela) povrat tih novaca, jer je knjigovodstveno nasao pozajmicu, pa eto - moze si naplatiti.

Da li ja kao fizicka osoba mogu danas napraviti povrat te pozajmice u ime tvrtke B koja ne postoji vise? Da li je to uopce legalno?

Takodjer, prijeti mi tuzbom za nanosenje materijalne stete tvrtci A, premda je rijec o povezanim tvrtkama i jednostavno sam tom formom isplacivao placu kroz tvrtku B radeci na razvoju tvrtke A. Da sam prebacio novac u formi ispostavljenog racuna tvrtke B na tvrtku A, stete ni teoretski ne bi bilo. Da sam bio zaposlen u tvrtci A i isplatio si taj novac kroz placu stete teoretski ne bi bilo. Da li je nastala materijalna steta za tvrtku A prijenosa novca s racuna na racun formom pozajmice?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, DvaPutPoDva je napisao:

Da li ja kao fizicka osoba mogu danas napraviti povrat te pozajmice u ime tvrtke B koja ne postoji vise? Da li je to uopce legalno?

Ne možete - jer subjekt više ne postoji .

 

prije 1 sat , DvaPutPoDva je napisao:

Takodjer, prijeti mi tuzbom za nanosenje materijalne stete tvrtci A, premda je rijec o povezanim tvrtkama i jednostavno sam tom formom isplacivao placu kroz tvrtku B radeci na razvoju tvrtke A. Da sam prebacio novac u formi ispostavljenog racuna tvrtke B na tvrtku A, stete ni teoretski ne bi bilo. Da sam bio zaposlen u tvrtci A i isplatio si taj novac kroz placu stete teoretski ne bi bilo. Da li je nastala materijalna steta za tvrtku A prijenosa novca s racuna na racun formom pozajmice?

Pojam - povezana tvrtka se smatra, kad je jedna firma osnivač ili su osnivač druge firme.
Vlasnik firme A kad je preuzimao tvrtku morao je pregledati svu poslovnu dokumentaciju.
Ne može vas utužiti - jer se radnja desila dok ste vi bili vlasnik obadvije firme.
To što firma B nije vratila pozajmicu, jer je otišla u stečaj - je poslovni rizik.
Napominjem - sve radnje su obavljene dok ste vi bili vlasnik - niste oštetili ni njega ni njegovu firmu - jer tad nije bila njegovo
vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, frenki zg je napisao:

Ne može vas utužiti - jer se radnja desila dok ste vi bili vlasnik obadvije firme.

To što firma B nije vratila pozajmicu, jer je otišla u stečaj - je poslovni rizik.
Napominjem - sve radnje su obavljene dok ste vi bili vlasnik - niste oštetili ni njega ni njegovu firmu - jer tad nije bila njegovo
vlasništvo.

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Nazalost, netocan Vam je ovaj navod - usprkos time sto su sve radnje obavljene dok sam samo ja bio vlasnik, i usprkos jasnim dokazima da je pozajmica sluzila isplati place (dakle nije nanesena nikakva steta), on (tj. tvrka) me vec tuzio i Sud je vec presudio u njegovu korist, tj. da sam ostetio tvrtku i da nisam uspio dokazati suprotno, a zalba na presudu je u roku dva mjeseca odbijena.

 

Htio sam samo jedan dodatni sanity check u vezi slucaja od strane struke, i osobnu potvrdu da sam legalno opljackan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, DvaPutPoDva je napisao:

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Nazalost, netocan Vam je ovaj navod - usprkos time sto su sve radnje obavljene dok sam samo ja bio vlasnik, i usprkos jasnim dokazima da je pozajmica sluzila isplati place (dakle nije nanesena nikakva steta), on (tj. tvrka) me vec tuzio i Sud je vec presudio u njegovu korist, tj. da sam ostetio tvrtku i da nisam uspio dokazati suprotno, a zalba na presudu je u roku dva mjeseca odbijena.

 

Htio sam samo jedan dodatni sanity check u vezi slucaja od strane struke, i osobnu potvrdu da sam legalno opljackan.

Svašta se kod nas dešava .
On kupuje firmu sa stečenim stanjem - ako mu taj dio nije odgovarao, trebao je odustati od kupnje.
Ali, nema svrhe ,,plakati za prolivenim mlijekom,,
Ne mogu dalje komentirati - jer nemam uvida u dokumentaciju.
Moguće je jedino, da s obzirom na protek vremena niste sačuvali svu poslovnu dokumentaciju,
iz koje bi bio vidljiv trag novca i sve transakcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , frenki zg je napisao:

Svašta se kod nas dešava .
On kupuje firmu sa stečenim stanjem - ako mu taj dio nije odgovarao, trebao je odustati od kupnje.
Ali, nema svrhe ,,plakati za prolivenim mlijekom,,
Ne mogu dalje komentirati - jer nemam uvida u dokumentaciju.
Moguće je jedino, da s obzirom na protek vremena niste sačuvali svu poslovnu dokumentaciju,
iz koje bi bio vidljiv trag novca i sve transakcije.

Prilozena je sva dokumentacija, od strane vjestaka.

 

A o tome da se svasta dogadja naucio sam na tezi nacin, i jos ne mogu k sebi doci :D

 

Hvala na komentaru, svako dobro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija