Jump to content

ovrha zbog krivo vođene evidencije u općini


n.e.s.

Preporučene objave

Ovih sam dana ovršen i to za puni iznos moje mirovine (ostalo stotinjak kuna na računu). Ovrhu je provela općina za komunalnu naknadu unazad 6 godina, koliko tvrde da nema zastare po Općem poreznom zakonu. Općina me već nekoliko godina maltretira prijetnjama ovrhom, ja im šaljem žalbe s dokazima da je više od pola iznosa kojim se prijete već otplaćeno, onda par mjeseci stanke pa opet šalju svoju evidenciju s opet istim iznosima unatrag 10 godina kao da im ništa nisam poslao. Znači, oni me terete za preko 3000 kuna, a stvarni dug je 1500. Slao sam im već potvrde o uplatama, štoviše, 2016. su već proveli jednu ovrhu za prethodne godine, a sada su me opet ovršili za isti iznos iz 2015. koji su već tada ovrhom naplatili. Moje potvrde o uplatama, koje sam im priložio sa žalbama na njihova 2 rješenja, oni u potpunosti ignoriraju. Ta dva rješenja po kojima su proveli ovrhu datiraju još iz siječnja ove godine, a sada nisam dobio nikakvo rješenje ni obavijest od Fine, nego sam primijetio da mi nedostaje novac pa otišao pitati u banku. Zadnji dokument koji sam iz općine dobio bila je tablica s popisom iznosa, a ispod te tablice bile su dvije rečenice u izrazito sitnom fontu, koji nisam mogao sam ni pročitati, u kojem me oni kao mole da im u roku 8 dana javim koje iznose iz te tablice ja osporavam, a ako to ne učinim, oni će smatrati da se ja slažem da sve to iz tablice dugujem. Međutim, osim što je pisano presitno pa sam premašio rok od 8 dana da im to pošaljem, smatram da nemaju pravnu osnovu za tako nešto budući da su dužni pravilno voditi evidencije o uplatama građana, a ne sve pobrkati. Te iznose ja sam već prije osporio i za to im poslao dokaze. Kad bi neki obrtnik tako nemarno vodio knjigovodstvo, i to godinama, platio bi ogromne kazne, a ovima se vjerojatno ništa ne može desiti. Meni sada preostaje jedino tužba pa bih molio za savjete i preporuke odvjetnika koji će to najefikasnije riješiti.  

uređeno: od n.e.s.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Svašta ste napisali, ali ne i ono bitno.

Kako se provodi ovrha, preko FINA-e ili preko HZMO? Kada je zaprimljena ovršna isprava na provedbu? Tko je i kada donio ovršnu ispravu?

Ono bitno je da ne znam, jer nikakav dokument, obavijest i sl. o tome nisam dobio. Mogu samo pretpostaviti da je i sada u pitanju Fina, jer na tim starim rješenjima iz siječnja piše da su dostavljena u Finu. S namjerom da ne budem preopširan, nisam rekao ni to da je nakon moje žalbe, drugostupanjsko tijelo odlučilo da se ta dva stara rješenja spajaju pa da prvostupanjsko tijelo mora napraviti novo rješenje nastalo spajanjem prethodnih dvaju. Međutim, to nije učinjeno i nikakvo novo rješenje ne postoji, nego je ovrha provedena po ovim starim rješenjima (piše u ispisu stanja računa). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Borbena7 je napisao:

Trebate poći na FINA-u i tražiti kopiju ovršne isprave, kao i ostalu dokumentaciju koja im je dostavljena na provedbu, te datum kada su zaprimili Zahtjev za izravnu naplatu.

 

prije 19 minuta, Borbena7 je napisao:

Trebate poći na FINA-u i tražiti kopiju ovršne isprave, kao i ostalu dokumentaciju koja im je dostavljena na provedbu, te datum kada su zaprimili Zahtjev za izravnu naplatu.

U redu. Što nakon toga? Očito su im dostavili ta dva stara rješenja, kako piše u bankovnom izvodu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ovisno o sadržaju rješenja i datumu zaprimanja na FINA-i možete koristiti pravna sredstva koja su ovršenicima na raspolaganju po čl. 210. Ovršnog zakona.

Sadržaj rješenja znam, jer ih imam kod kuće. Govorim o rješenjima pod brojem koji je naveden u bankovnom izvejšću. Sadržaj im je taj da će provesti ovrhu iznosa od 2015.-2021., bez da su izostavili ono što je već plaćeno. Na primjer, godine 2019. i 2020. sam odavno u cijelosti podmirio i za to im poslao potvrde, a 2015. godina je naplaćena ovrhom 2016. Sad je još ostao datum - koji mi datum odgovara, a koji ne da bih mogao koristiti pravna sredstva koja navodite? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 20. 12. 2021. at 14:58, Borbena7 je napisao:

Imate rok od 60 dana, a koji se računa od tog datuma da od Općinskog suda zatražite proglešnje pljenidbe i prijenosa nedopuštenim, a sve sukladno čl. 210. OZ-a.

Na koji način mogu zatražiti da se izvršena pljenidba i prijenos proglaše nedopuštenima - tužbom ili na neki drugi način?  Ovdje se desila totalna zavrzlama pa se bojim da ne napravim neku proceduralnu pogrešku. Naime, nakon što mi je izvršena pljenidba sredstava, razgovarao sam sa službenicom u općini koja mi je rekla da su oni naknadno u Finu poslali obavijest da obustave rješenja po kojima je izvršena ovrha, jer su i sami shvatili da izračun nije dobar i da je dobar dio svega već otplaćen, ali da je izgleda u Finu došao novi referent koji tu njihovu obavijest nije vidio pa je ovrhu izvršio po tim rješenjima. Ja osobno nisam dobio nikakav odgovor na svoje žalbe na ta rješenja, nego sam u 9. mjesecu dobio zaključak Županijskog upravnog odjela za gospodarstvo da Općina mora spojiti ta dva rješenja te donijeti novo. To novo rješenje izgleda nikada nije doneseno, niti ga ima u Fini (gledam na e-građani), niti sam ja išta slično tome dobio. Samim time što nisam dobio rješenje, nisam imao ni upute o nekom pravnom lijeku, nego je samo iznenada izvršena ova ovrha. Sada ja ne znam moram li se Općinskom sudu prvo obratiti nekom žalbom ili odmah tužba?

uređeno: od n.e.s.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Na 02. 01. 2022. at 21:47, Borbena7 je napisao:

Žalba na ovršnu ispravu koja je dostavljena FINA-i na provedbu.

Nastavak sapunice... Poslao žalbu, stigao odgovor da općina negira zastaru. Samo zastaru negiraju, ovo drugo ne navode da negiraju. Upućuje me se na parnicu. Sad me zanima ide li tužba istom sudu? Koji bi sad bio naslov tužbe - isto kao kod žalbe - tužba za proglašenje pljenidbe i prijenosa nedopuštenim?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , n.e.s. je napisao:

Sad me zanima ide li tužba istom sudu?

Da.

prije 6 sati , n.e.s. je napisao:

Koji bi sad bio naslov tužbe - isto kao kod žalbe - tužba za proglašenje pljenidbe i prijenosa nedopuštenim?  

Sasvim svejedno, bitno je kako ćete je obrazložiti. Svakako tužba mora biti po žalbenim razlozima iz zaključka suda kojega ste zaprimili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Na 08. 02. 2022. at 19:34, Borbena7 je napisao:

Da.

Sasvim svejedno, bitno je kako ćete je obrazložiti. Svakako tužba mora biti po žalbenim razlozima iz zaključka suda kojega ste zaprimili.

Pokrenuo sam parnicu i sad mi je stigao podnesak njihovog odvjetnika. U prilogu podneska je Rješenje iz županije u kojem se odbijaju moje žalbe na 2 rješenja o ovrsi o kojima vodim ovaj spor, ali to njihovo rješenje ja nisam dobio, nego su ga dobili samo oni i pismohrana. Je li to bilo pravilno? Zar nisu trebali i meni poslati to rješenje, tim više što je na kraju rješenja uputa o pravnom lijeku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Treba provjeriti da li je dostava za Vas izvršena na neki drugi način.

 

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Treba provjeriti da li je dostava za Vas izvršena na neki drugi način.

Piše da je u općinu dostavljen i primjerak "za stranku". Po tome ispada da mi je općina trebala dostaviti moj primjerak, zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, ali to što ga niste osobno primili ne znači da Vam nije na neki drugi način uručen.

Na primjer? Nemam ideju na koji način bi to moglo biti jer sam cijelo vrijeme bio kod kuće i nikada mi nitko nije ni na koji način pokušao dostaviti ništa. Čitao sam ono o oglasnoj ploči i sl., ali ako sam dobro shvatio, to je ako se ne uspije dostaviti na adresu, nije li tako?

uređeno: od n.e.s.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete samo nagađati na koji način Vam je dostavljeno dok ne napravite uvid kod vjerovnika.

Razumijem, ali me općenito zanima postoji li još koji način dostave osim pokušaja dostave na mjesto stanovanja (nekome od punoljetnih uz potpis) i oglasne ploče ako takva dostava ne uspije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija