Jump to content

još malo o alimentacijama...


alta31

Preporučene objave

Hitno trebam savjete i pomoć! Živim u izvanbračnoj zajednici sa predivnim i predobrim muškarcem koji iz sebe ima oko 2 godine braka i 4-godišnju djevojčicu. Nakon razvoda, ostavio je ženu i dijete da žive u njegovoj kući (ona nema nikakvih prava na imovinu!) i redovito je uplaćivao 1000 kuna alimentacije, kupovao djetetu odjeću, njegovi roditelji su je čuvali kad se ona konačno odlučila zaposliti... Nas dvoje smo započeli zajednički život prije godinu dana, kao podstanari (a on ima vlastitu kuću u kojoj je bivša i dijete!). U rujnu prošle godine, ona je tražila povećanje alimentacije (njegova plaća je oko 5500kn). Kao normalan potez na njen zahtjev, njegova odvjetnica je zatražila da ona plati stanarinu i bivša je zahtjev povukla. Mi smo nedavno kupili zajednički stan, a ona je tjedan dana poslije toga iselila iz kuće (jer je trudna s drugim i nastavlja život s njim i djetetom), mi nemamo pojma gdje živi, ključeve od kuće nije vratila, sms-om je najavila ponovo tužbu za povećanje alimentacije i da neda da vidimo dijete dok se to sudski ne riješi! Što nam je činiti? Očito se ne isplati biti predobar!

Što se kuće tiče, problem je u tome što je ona (kako je rekla bivšoj svekrvi) odnijela sav namještaj i stvari iz kuće, bez suglasnosti bivšeg muža "jer šta da radi, kad njoj to sve treba", nije podmirila režije i postavlja se pitanje u kakvom je stanju kuća...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi ćemo definitivno kod odvjetnice! Ali zanima me, ima li on, kao zaista dobar otac, ikakva prava, ili samo obvezu plaćanja alimentacije? Naime, ljetos je dijete imalo velikih problema s ponašanjem, potom je bila bolesna mjesec dana, a majka ju nije vodila doktoru. Kada je otac postavio pitanje zašto to radi, zašto zanemaruje dijete, njen odgovor je bio "ja sam majka i skrbnik i odgajat ću dijete i raditi s njom šta ja želim!" Uz to, otišla je s novim "dečkom" na more, a dijete ostavila kod njegovih roditelja, za svaki njegov prigovor na njen stav prema djetetu njen je odgovor da dijete nikad više neće dati da ju vidi! Između ostalog, poprilično često ju tuče i to šamara!!! Ona je osoba koju je vlastita majka napustila, koja je odrastala po domovima i udomiteljskim obiteljima i svima je jasno da nema previše majčinskih osjećaja, osim kad prima alimentaciju... Mi već nekoliko mjeseci razmišljamo o tome da tražimo skrbništvo (uskoro ćemo se vjenčati), ali bojimo se da sudovi redovno daju prednost majkama, bez obzira na to kakve one bile! Nije mi cilj uvrijediti majke! U većini slučajeva to je i ispravna odluka, ali ova osoba, da, je biološka majka, ali nikako mama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma naravno da ima prava, samo kad se zakrvi sa majkom koja je skrbnik djeteta onda je to sve skupa jako loše, jer znate da centar za s.s. vrlo sporo radi. Možete pokrenuti pitanje skrbništva, ali onda morate imati dokaze za to što govorite...a to je onda već drugačije. Kako ćete dokazati da je dijete bilo bolesno i da ga nije odvela liječniku...majku možete vještačiti s obzirom na sve, ali najbolje bi bilo kad bi se s njom dogovorio, a možda malo i ½ohladi ½ kad rodi drugo dijete. Sigurna sam da će tada mala više biti kod vas... Neka pokuša nekako postići dogovor.Možda vam se javi netko s više iskustva u konkretnom slučaju, ali znam da je jako teško postići viđanje djeteta protiv majčine volje, radi sporosti i neefikasnosti sistema.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

sve zavisi da li imate rjesenje o vidjanju djeteta a da zavisi od njene volje to nije istina - obratite se css gdje se ona nalazi i dodjite u vrijeme koje vam je na presudi napisano usput mozete je obavjestiti nju i centar da zelite vidjtu djete po presudi pa ako osporava onda mozete i na sud ali bilo bi dobro mozda pismenim putem obavjestiti css .cuvati kopiju ili odnijeti direktno pismo i usput imate svjedoka da ona osporava vidjanje djeteta za osporavanje vidjanja djeteta ona mora imati veliki razlog a to sigorno nema , usput to vam je emocionalno zapostavljanje djeteta i oca od strane majke jer za razvoj djeteta vaznu ulogu ira njen otac.sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda je czss i jedina mogućnost da vidimo dijete jer još uvijek neznamo gdje se bivša gospođa preselila s djetetom! Pokušala ju je i odvjetnica pronaći, ali ništa...jedini problem je što je moj muž službeno odsutan preko tjedna (do 7. mjeseca!!!) i dolazi samo vikendom kada czss ne radi... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako dijte se ne moze prijaviti nigdje bez potpisa oca, sem ako ima vezu na pu a isto tako otac moze provjeriti jeli dijete negdje prijavljeno i usput css bi trebo znati i imati dostupan telefon od gospodje pa tako oni bi morali znati gdje se dijete nalazi, zna da neke majke znaju to iskomplicirati ali se to moze brzo pronaci.sretno

alta31 je napisao:

Izgleda je czss i jedina mogućnost da vidimo dijete jer još uvijek neznamo gdje se bivša gospođa preselila s djetetom! Pokušala ju je i odvjetnica pronaći, ali ništa...jedini problem je što je moj muž službeno odsutan preko tjedna (do 7. mjeseca!!!) i dolazi samo vikendom kada czss ne radi... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

newbie je napisao:

Ako je majci povjereno dijete i rješenje czss ili suda ima pečat pravomoćnosti, to je sasvim dovoljno da prijavi dijete na adresu koju želi. Nije istina da joj je potreban očev potpis ili veza ukoliko ne odlazi van zemlje.

ne bi se slozio sa vama, nedavno sam odjavljivao djete dok sam jos bio u brakorazvodnoj parnici,a za prijavu sam se morao potpisati, mislim da je isti slucaj i za putovnicu. sto se tice prijave u zemlji eu potreban potpis obadva roditelja, bar je kod mene tako mada nisam zz dijeta. A osiguranje djeta,ako je prije razvoda dijete imalo osiguranje eu drzave se ne moze odjaviti, ali ga zz moze prijaviti na hrvatsko osiguranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

......A osiguranje djeta,ako je prije razvoda dijete imalo osiguranje eu drzave se ne moze odjaviti, ali ga zz moze prijaviti na hrvatsko osiguranje....

 

 

I moja djeca imala su zdravstveno osiguranje eu države, ali su automatski odjavljena nakon pravomoćnosti presude o razvodu jer živimo u Hrvatskoj i ne možemo ostvarivati pravo osiguranja u eu državi bez obzira što je bivši njihov državljanin koji živi tamo i zaposlen je tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zavisi koje godine ste se razveli sa osiguranjem se dosta promjenilo,djete sada automatski dobiva osiguranje do 18 god. i ne moze se odjaviti sa eu osiguranja, jer moje djete ima moje eu osiguranje i zz hrvatsko osiguranje, a vi kao zz koji zivi u hr. sigurno da nemozete ostvariti pravo na osiguranje jer ste razvedeni, ali zato vas bivsi kada vodi djecu (ili nevodi) na raspust nema potrebe za vasim osiguranjem nego djecu moze prijaviti na svoje osiguranje ili su jos uvijek prijavljena. iz prve ruke.

 

juicy je napisao:

......A osiguranje djeta,ako je prije razvoda dijete imalo osiguranje eu drzave se ne moze odjaviti, ali ga zz moze prijaviti na hrvatsko osiguranje....

 

 

I moja djeca imala su zdravstveno osiguranje eu države, ali su automatski odjavljena nakon pravomoćnosti presude o razvodu jer živimo u Hrvatskoj i ne možemo ostvarivati pravo osiguranja u eu državi bez obzira što je bivši njihov državljanin koji živi tamo i zaposlen je tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

od brunowien od 27/3/2007

 

....zavisi koje godine ste se razveli sa osiguranjem se dosta promjenilo,djete sada automatski dobiva osiguranje do 18 god. i ne moze se odjaviti sa eu osiguranja, jer moje djete ima moje eu osiguranje i zz hrvatsko osiguranje, a vi kao zz koji zivi u hr. sigurno da nemozete ostvariti pravo na osiguranje jer ste razvedeni, ali zato vas bivsi kada vodi djecu (ili nevodi) na raspust nema potrebe za vasim osiguranjem nego djecu....

 

 

Razvela sam se u svibnju 2005., pravomoćno postalo u srpnju 2005. Bivši je uredno odjavio djecu sa zdravstvenog i naravno nije mi to javio. Mi došli u kolovozu kod doktora u Brežicama, a kad tamo: vaša djeca više nisu zdravstveno osigurana....

Dakle, odjavio ih je, naravno da sam ih morala prijaviti u Hrvatskoj... A, usput, i slovenski zakon kazuje da djeca ne mogu ostvariti pravo zdr. osiguranja u Sloveniji ako žive na području druge države bez obzira što im je otac slovenac i što je zaposlen u Sloveniji i što on tamo živi. Djeca svejedno ne ostvaruju to pravo. A ja, i kad smo bili u braku, nisam mogla ostvariti pravo osiguranja preko njega jer smo u vrijeme trajanja braka živjeli u Hrvatskoj, a slovenci navode da boravak mora biti u njihovoj zemlji. No, nasreću, nije mi ni trebalo jer sam bila zaposlena u Hrvatskoj i imam osiguranje. I kad bivši vodi djecu na ferje u Sloveniju uredno moram od našeg HZZO pribaviti potvrdu o osiguranju za eventualne nezgode i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da na kraju piše "ukoliko ne izlazi iz zemlje". Dakle, promjena boravišta, kao i prebivališta U zemlji je moguća bez potpisa drugog roditelja ukoliko je rješenje pravomoćno. Bez ikakve veze, bez poznanstava sam došla na policiju i odjavila i prijavila i sebe i djecu. Samo, trebala je klauzula pravomoćnosti, zeleni žig...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

od brunowien od 27/3/2007

 

....zavisi koje godine ste se razveli sa osiguranjem se dosta promjenilo,djete sada automatski dobiva osiguranje do 18 god. i ne moze se odjaviti sa eu osiguranja, jer moje djete ima moje eu osiguranje i zz hrvatsko osiguranje, a vi kao zz koji zivi u hr. sigurno da nemozete ostvariti pravo na osiguranje jer ste razvedeni, ali zato vas bivsi kada vodi djecu (ili nevodi) na raspust nema potrebe za vasim osiguranjem nego djecu....

 

 

Razvela sam se u svibnju 2005., pravomoćno postalo u srpnju 2005. Bivši je uredno odjavio djecu sa zdravstvenog i naravno nije mi to javio. Mi došli u kolovozu kod doktora u Brežicama, a kad tamo: vaša djeca više nisu zdravstveno osigurana....

Dakle, odjavio ih je, naravno da sam ih morala prijaviti u Hrvatskoj... A, usput, i slovenski zakon kazuje da djeca ne mogu ostvariti pravo zdr. osiguranja u Sloveniji ako žive na području druge države bez obzira što im je otac slovenac i što je zaposlen u Sloveniji i što on tamo živi. Djeca svejedno ne ostvaruju to pravo. A ja, i kad smo bili u braku, nisam mogla ostvariti pravo osiguranja preko njega jer smo u vrijeme trajanja braka živjeli u Hrvatskoj, a slovenci navode da boravak mora biti u njihovoj zemlji. No, nasreću, nije mi ni trebalo jer sam bila zaposlena u Hrvatskoj i imam osiguranje. I kad bivši vodi djecu na ferje u Sloveniju uredno moram od našeg HZZO pribaviti potvrdu o osiguranju za eventualne nezgode i sl.

to je slovenija sa njima ne racunaj ni akd su eu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija