Jump to content

Dražba 1/6 kuće


anonimno

Preporučene objave

Brat posjeduje 1/6 kuće i traži za svoj udio vrijednost cijele kuće. Pošto mu nisam spreman isplatiti tu svotu javio je da će kuću dati na dražbu preko suda. Da li je moguće da on proda svoj udio bez moje suglasnosti? Ako se dio kuće daje na dražbu preko suda da li je on obavezan prodati svoj udio ako ne postigne željenu cijenu već cijenu koja se postigne na dražbi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste to malo krivo shvatili.

Brat moze svoj suvlasnicki dio kuce prodati kad god zeli i kome zeli ako nadje kupca koji ima volje kujpiti taj suvlasnicki dio. Pri tomu mu nije potrebna nicija suglasnost niti odobrenje.

Ono sto vas brat ocito zeli jest da vi njega isplatite a vjerojatno provedete postupak razvrgnuca suvlasnicke zajednice. Ako vi ne zelite taj postupak provesti suglasno, onda ce on vjerojatno pokrenuti sudski postupak razvrgnuca suvalsnicke zajednice. Ugrubo receno, tada imate opciju da ga isplatite a ako ne zelite ili ne mozete CIJELA kuca ide na drazbu i prodaje se (imate na forumu vec dosta postova o podjeli, civilnoj diobi itd. da se ne ponavljamo).

Od novca koji se dobije prodajom nekretnine sukladno omjerima suvlasnistva dijeli se kupovnina. Dakle bratu 1/6 novca, a vama ostalo. cijena koja se postigne na drazbi ne mora biti trzisna vrijednost, pa se moze dogoditi da dobije manje nego sto vrijedi.

E sad... sudski postupak, odvjetnici, geodetski elaborat, tko zna jos koji troskovi... a da dignete kredit i ponudite mu realnu cijenu za tu 1/6?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to se ovako radi:

javna dražba, i najveća izglasana vrijednost je x.

bratu se ponudi 1/6 od x + 1 kn. istina, brat može ponuditi 5/6 od x+1 kuna da se vi isplatite...

eh sad... ako je x velik enormno, isplati vam se prodati 5/6 kuće. ako je nizak, isplati se dati 1/6 od x.

imajući sličan problem, srdačno pozdravljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam slican problem i bas sam postavio jedan topic sa pitanjem da li je moguce izbjeci drazbu.

 

E sad, u ovom odgovoru vidim mogucnost da - iako je drazba obavljena, do prodaje ne dodje ako se naknadno dogovorimo - da li sam dobro shvatio?

 

Odnosno, nakon drazbe, ponudi se "problematicnoj" strani iznos veci nego bi ionako dobila te onda (ako prihvati) od prodaje nista?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja i racunam na razvrgnuce ispatom, no sada me samo zanima sta sve moze biti opravdan razlog da ga isplatimo?

 

Cinjenica da njega ni ne zanima vlasnistvo u kuci nego samo novac?

Cinjenica da smo obitelj s dvoje malloljetne djece (a s nama zivi i jos jedna starija osoba)?

Nesto trece?

 

Budite kreativni, svi savjeti su dobrodosli. :-)

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija