Jump to content

dvostruko jamstvo?


zabrinuti_jamac

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Da li je po zakonu da netko moze biti jamac za 2 kredita? zanima me jer sam ja bio jamac zeni kada smo kupovali stan i na zalost moj tadasnji sef me pitao da li mogu biti jamac za njegov kredit. Kada smo bili u banci rekli su mi da sam ja vec jamac za drugi kredit ali da ce oni probati nesto srediti, i na moju zalost, uspjeli su srediti da budem jamac i njemu.
Kredit za stan je odplacen ali ovaj od sefa je sada dosao na naplatu jer ga ne placa. Naima, kredit je banka prodala nekoj agenciji i sada su oni stavili ovrhu na placu.

 

Par pitanja ako itko ima znanja:
1. Da li je moguce po zakonu biti jamac na dva kredita? (pokusavam naci taj zakon na zakon.hr ali trazilica im bas i nije dobra)

    1.1. Ako nije moguce, da li postoji mogucnost da se nekako izvucem iz tog kredita iako je proslo dosta godina.

2. Da li su nas (ima nas 4) banka ili agencija trebali obavjestiti o prodaji kredita?

3. Da li nas je itko po zakonu trebao sluzbeno kontaktirati da se kredit ne placa i da dolazi ovrha na placu? Pitam jer smo svi saznali kada su nas s posla nazvali da imamo ovrhu na placi

4. Kako je moguce da ta agencija dolazi do nas iako vlasnik kredita prima svaki mjesec mirovinu? Zar nije da dokle god vlasnik kredita ima primanja da banka prvo njemu sjeda na njegova primanja?

Ako itko moze odgovoriti i na barem jedno pitanje bio bih vam zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , zabrinuti_jamac je napisao:

Pozdrav svima,

 

Da li je po zakonu da netko moze biti jamac za 2 kredita? zanima me jer sam ja bio jamac zeni kada smo kupovali stan i na zalost moj tadasnji sef me pitao da li mogu biti jamac za njegov kredit. Kada smo bili u banci rekli su mi da sam ja vec jamac za drugi kredit ali da ce oni probati nesto srediti, i na moju zalost, uspjeli su srediti da budem jamac i njemu.
Kredit za stan je odplacen ali ovaj od sefa je sada dosao na naplatu jer ga ne placa. Naima, kredit je banka prodala nekoj agenciji i sada su oni stavili ovrhu na placu.

 

Par pitanja ako itko ima znanja:
1. Da li je moguce po zakonu biti jamac na dva kredita? (pokusavam naci taj zakon na zakon.hr ali trazilica im bas i nije dobra)

    1.1. Ako nije moguce, da li postoji mogucnost da se nekako izvucem iz tog kredita iako je proslo dosta godina.

2. Da li su nas (ima nas 4) banka ili agencija trebali obavjestiti o prodaji kredita?

3. Da li nas je itko po zakonu trebao sluzbeno kontaktirati da se kredit ne placa i da dolazi ovrha na placu? Pitam jer smo svi saznali kada su nas s posla nazvali da imamo ovrhu na placi

4. Kako je moguce da ta agencija dolazi do nas iako vlasnik kredita prima svaki mjesec mirovinu? Zar nije da dokle god vlasnik kredita ima primanja da banka prvo njemu sjeda na njegova primanja?

Ako itko moze odgovoriti i na barem jedno pitanje bio bih vam zahvalan.

1. Da, u zlatno vrijeme kredita ljudi su bili po više puta jamci i sudužnici, nikog nije bilo briga. ( prije dvadesetakk godina )

2. I da i ne. Poziv iz agencije ili saznanje da su vam stavili ovrhu na plaću sud smatra da ste obaviješteni iako u zakonu piše malo drugačije.

3. Ne

4. Agencija bira od koga će se naplatiti, tako npr. može jašiti samo po jednom jamcu a ostale ne dirati, ako tako želi i misli da će se najprije naplatiti. A može i simultano od više jamaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zabrinuti_jamac je napisao:

znaci zakon koji glasi da nemozes biti jamac na 2 ili vise kredita ne vrijedi ako banka odluci da ce uzeti jamca?

Niste prisilno postali jamac, to je bila Vaša dobra volja.

prije 2 sati , zabrinuti_jamac je napisao:

Da li mislite da moguce kontaktirati odvjetnika i vidjeti da li se to moze kada rijesiti?

Radije razmislite o naplati od dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Borbena7 je napisao:

Niste prisilno postali jamac, to je bila Vaša dobra volja.

to je istina ali da su mi rekli da po novo (tada) zakonu nesmijem biti jamac nebih bio. I nebi trebao. zakon je zakon. koja je poanta zakona ako ga bilo tko moze interpretirati kako njemu pase?

 

prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Radije razmislite o naplati od dužnika.

kako kada on sam ne moze podmiriti kredit :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, zabrinuti_jamac je napisao:

a ne mogu ga naci u narodnim novinama. svi su mi rekli kada su se banke povezale da po zakonu nitko ne moze biti jamac na vise kredita ali nemogu nigdje tocno naci clanak zakona

Naravno, zato jer zakon ne postoji već su banke promijenile politiku poslovanja svojim internim odlukama i aktima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, zabrinuti_jamac je napisao:

a znaci to je samo politika poslovanja? neznam zasto su mi svi govorili da je to zakon a ne politika

Pa onda neka vam ti koji su vam to govorili navedu zakon i članak zakona. I ja često slušam "to je po zakonu".

Nakon pitanja koji zakon, koji članak, ipak više nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , TonyBob je napisao:

Napisao sam vam već, pristali ste biti jamac svojevoljno. Zašto bi netko za to odgovarao ?

Ako je vjerovnik pristao na takav rizik, uzeti za jamca osobu koja već je negdje nekome jamac, njegova poslovna odluka i rizik.

što se tiče kako to obično završi,slažem se s tobom jer će tako i biti...

međutim ,nekad se mogu neke stvari i drugačije malo protumačiti.....npr i krediti u švicarcima su bili dobrovoljni...ili npr lihvarski krediti su također uz pristanak dužnika.....pa kad država ili neke institucije žele nešto poduzeti može to biti i drugačije...

recimo da ni banka ne može (ili djelatnik) baš raditi šta hoće ili dati nekome kreditnu sposobnost kako on želi.....po tome bi bilo npr. da banka da nekome kredit a da on uopče nema odgovarajuću kreditnu sposobnost ,ali ima jamca koji vjerujući dužniku,ali i banci da je duznik sposoban vraćati kredit ,nakon par mjeseci ,gdje bi se zdravorazumski moglo pretpostaviti da duznik neće moći plaćati kredit,banka pređe na jamca....kad bi bilo volje i institucije koje to trebaju voditi brigu ,to bi se ipak trebalo malo drugačije gledati ,a ne tipa kako se inače gleda "pa bili ste jamac".....pa možda i po nekim drugim zakonima (npr.kaznenima)....

s druge strane ,banka radi specifičan posao,pa raspolaze i tuđim novcima,a da ne spominjem da se propasti banaka saniraju večinom na teret društva,pa shodno tome nije to samo njihov rizik..

prije 3 sati , zabrinuti_jamac je napisao:

znaci zakon koji glasi da nemozes biti jamac na 2 ili vise kredita ne vrijedi ako banka odluci da ce uzeti jamca? To vise onda zvuci kao preporuka nego zakon. Nema to meni nikakvog smisla

mislim da takav zakon ne postoji....računa se kreditna sposobnost ...vi možete biti duznik i jamac za onoliko kredita za koliko imate krreditnu sposbnost....nekad jedno jamstvo može biti većeg iznosa nego 3 jamstva...

Na 13. 03. 2022. at 10:16, zabrinuti_jamac je napisao:

2. Da li su nas (ima nas 4) banka ili agencija trebali obavjestiti o prodaji kredita?

 

4. Kako je moguce da ta agencija dolazi do nas iako vlasnik kredita prima svaki mjesec mirovinu? Zar nije da dokle god vlasnik kredita ima primanja da banka prvo njemu sjeda na njegova primanja?

 

prije 1 sat, zabrinuti_jamac je napisao:

kako kada on sam ne moze podmiriti kredit

ili će ti on sam morati vraćati taj novac ili češ i ti njega morati ovršiti ako mu je mirovina bez ovrha....a mislim i da od ostalih jamaca to možeš zahtijevati...al sve to je skupa komplicirano pa i otužno jer je dana zakonom slobodna volja koga će vjerovnik teretiti,a koga ne i kada........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zabrinuti_jamac je napisao:

nikada nitko nije javio koliko je kredita ostalo i da li se placa. kamate su narasle urnebesno

Pokušajte podatak dobiti direktno od vjerovnika.

prije 2 sati , zabrinuti_jamac je napisao:

kako kada on sam ne moze podmiriti kredit

Pokretanjem sudskog postupka tužbom za isplatu protiv glavnog dužnika, te od njega tražiti povrat uplaćenog zajedno s kamatama. Treba paziti da zastara za ovaj tužbeni zahtjeva nastupa nakon 5. godina od dana isplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija