Jump to content

Nametljivo ponašanje - rad u prosvjeti


malavidra22

Preporučene objave

Dobila kazneni nalog: 6 mjeseci kazne, 2 godine uvjetno. S obzirom kako radim u školi, a nedorečeno mi to sve od jučer, odvjetnik isto tako nedorečen, imam par pitanja pa ako mi na koje možete pomoći svojim odgovorom:

1. U tijeku je kazneni postupak, na e-građani tako piše u Uvjerenju o nekažnjavanju, da je izdana presuda.  Eh, sada mene zanima: ako je postupak u tijeku, može li, točnije mora li škola ako joj tko anonimno javi (oštećena strana) mene udaljiti s posla? Mislim, ako je kazneni postupak TAJNA, smije li druga strana po bilo kome reći nešto školi, nekome drugome reći pa taj netko javiti u školu?

2. Što se tiče Uvjerenja o nekažnjavanju: hoće li meni pisat nakon što se JA NE BUNIM PROTIV NALOGA ,  ja osudim PRAVOMOĆNO , hoće li pisati na tom Uvjerenju da sam kažnjavanja za Nametljivo ponašanje? Čitam i to je kazneno djelo za koje se ne može dobiti posao u školi, Ja radim do 6.mjeseca, a od jeseni kada bi tražila posao, hoće li to pisati na Uvjerenju?

Znam kako ima Uvjerenje o nekažnjavanju i Potvrda iz kaznene evidencija. Škola kod zaposlenja traži Uvjerenje o nekažnjavanju, ali ne znam piše li na tome da sam uvjetno osuđena kada budem od jeseni tražila novi posao? 

3. Pravomoćna presuda - kada ona nastupa? Ja se buniti neću jer nema mi smisla jer ću samo sebe pokopati ako budem išla na sud s oštećenicom (muž, brak, iskreno, preljub sam učinila s oženjenim, kažnjena sam za poruke njoj). Kada nastupa ta pravomoćna presuda? I bilježi li se ta presuda u Uvjerenje o nekažnjavanju? Znam da u Potvrdi iz kaznene se bilježi, ali na Uvjerenje?

4. Mogu li ja uopće od jeseni računati da mogu raditi u prosvjeti? Mislim, mogu li se ja najesen prijaviti na natječaj (ako se u Uvjerenju ne vidi uvjetno kažnjavanje, tj.presuda, to ne znam jel s evidi) i HOĆE LI ŠKOLA KAO POSLODAVAC PROVJERAVATI KAZNENU EVIDENCIJU, SMIJE LI ONA TO? Većinom traže Uvjerenje o nekažnjavanju, ali provjeravaju li oni naknadno naše podatke pa time i kaznenu evidenciju?  Nemam koga to pitati jer prvo kazneni postupak traje pa ne smijem ništa reći, a drugo zanima me imam li ja ikakve šanse za posao u prosvjeti u narednim godinama? Da to ne piše na Uvjerenju o nekažnjavanju da sam kažnjena za Nametljivo ponašanje, i ja predan Uvjerenje o nekažnjavanju za novi posao u školi, može li ta škola ikako saznati da sam ja kažnjena, tipa, vrše li oni provjeru mene za kažnjavanje, tipa od suda, policije, po nekom broju s Uvjerenja ili slično?

Znači, totalno sam zbunjena s ovim svime pa vas molim ako mi možete dati koji savjet. Sama sve ovo prolazim već mjesec i pol, naravno, šutim, što zbog posla, što zbog sramote. I nemam koga drugoga pitati.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 04. 2022. u 12:23, malavidra22 je napisao:

1. U tijeku je kazneni postupak, na e-građani tako piše u Uvjerenju o nekažnjavanju, da je izdana presuda.  Eh, sada mene zanima: ako je postupak u tijeku, može li, točnije mora li škola ako joj tko anonimno javi (oštećena strana) mene udaljiti s posla? Mislim, ako je kazneni postupak TAJNA, smije li druga strana po bilo kome reći nešto školi, nekome drugome reći pa taj netko javiti u školu?

Može im se reći i moraju po tome postupiti (udaljiti te s posla do pravomoćne presude nakon koje slijedi otkaz). To što je postupak tajan po jednom zakonu ne znači da se drugi zakon koji se odnosi na taj postupak neće primjenjivati. Škola ima pravo na tu informaciju i može ju dobiti, a ako ju dobije (na bilo koji način), po njoj mora postupiti. Za detalje si pogledaj čl. 106. Zakona.

 

Dana 01. 04. 2022. u 12:23, malavidra22 je napisao:

2. Što se tiče Uvjerenja o nekažnjavanju: hoće li meni pisat nakon što se JA NE BUNIM PROTIV NALOGA ,  ja osudim PRAVOMOĆNO , hoće li pisati na tom Uvjerenju da sam kažnjavanja za Nametljivo ponašanje? Čitam i to je kazneno djelo za koje se ne može dobiti posao u školi, Ja radim do 6.mjeseca, a od jeseni kada bi tražila posao, hoće li to pisati na Uvjerenju?

U uvjerenju neće pisati ako presuda bude pravomoćna, ali ti se svejedno ne smiješ javiti na takav natječaj, tj. ako se i javiš i dobiješ posao, slijedi otkaz i moguće vraćanje troškova/plaća.

  

Dana 01. 04. 2022. u 12:23, malavidra22 je napisao:

3. Pravomoćna presuda - kada ona nastupa? Ja se buniti neću jer nema mi smisla jer ću samo sebe pokopati ako budem išla na sud s oštećenicom (muž, brak, iskreno, preljub sam učinila s oženjenim, kažnjena sam za poruke njoj). Kada nastupa ta pravomoćna presuda? I bilježi li se ta presuda u Uvjerenje o nekažnjavanju? Znam da u Potvrdi iz kaznene se bilježi, ali na Uvjerenje?

Pravomoćnost nastupa nakon proteka roka za prigovor (ako dobro čitam ZKP, to je 8 dana). Ona se ne vidi u uvjerenju da se ne vodi kazneni postupak, ali se vidi u izvatku iz kaznene evidencije.

  

Dana 01. 04. 2022. u 12:23, malavidra22 je napisao:

4. Mogu li ja uopće od jeseni računati da mogu raditi u prosvjeti? Mislim, mogu li se ja najesen prijaviti na natječaj (ako se u Uvjerenju ne vidi uvjetno kažnjavanje, tj.presuda, to ne znam jel s evidi) i HOĆE LI ŠKOLA KAO POSLODAVAC PROVJERAVATI KAZNENU EVIDENCIJU, SMIJE LI ONA TO? Većinom traže Uvjerenje o nekažnjavanju, ali provjeravaju li oni naknadno naše podatke pa time i kaznenu evidenciju?  Nemam koga to pitati jer prvo kazneni postupak traje pa ne smijem ništa reći, a drugo zanima me imam li ja ikakve šanse za posao u prosvjeti u narednim godinama? Da to ne piše na Uvjerenju o nekažnjavanju da sam kažnjena za Nametljivo ponašanje, i ja predan Uvjerenje o nekažnjavanju za novi posao u školi, može li ta škola ikako saznati da sam ja kažnjena, tipa, vrše li oni provjeru mene za kažnjavanje, tipa od suda, policije, po nekom broju s Uvjerenja ili slično?

Ne možeš se javiti na natječaj niti dok traje postupak niti kada nalog postane pravomoćan. Rehabilitacija ti nastupa nakon 5 godina (2 godine si na uvjetnoj kazni, pa kad to protekne, još 3 godine) i tek tada ćeš moći ponovno raditi u prosvjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija