Jump to content

Darovnica i porez


Jacka007

Preporučene objave

Pozdrav molila bih cijenjene forumaše koje se razumiju u ovo pitanje da daju odgovor 🙏

Radi se o obiteljskoj kući sa tri etaže. Etaža 1 je vlasnik suprug, kupio ju je od svoje tete (tatina sestra) i trenutno otplaćiva porez od 3% na rate.

Etaža 2 je vlasnica njegova baka a etaža 3 njegov otac.

1. Baka želi darovati etažu 2 njemu i koliko sam shvatila po forumu i internetu ne plaća se porez baka-unuk ali moramo dokazati srodstvo. Jesam li dobro shvatila 😬

2. E sad u budućnosti kada baka umre ima li teta tražiti pravo na nužni dio od te darovane etaže?

3. Etažu 3 bi otac darovao isto njemu. Zanima me bi li porezna to češljala pošto bi u isto vrijeme dobio dva stana na darovnicu pa bi li bio ipak obveznik plaćanja poreza na nekretnine?

4. Ima li itko možda primjer darovnog ugovora baka-unuk?

Hvala svima 👋

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Jacka007 je napisao:

Pozdrav molila bih cijenjene forumaše koje se razumiju u ovo pitanje da daju odgovor 🙏

Radi se o obiteljskoj kući sa tri etaže. Etaža 1 je vlasnik suprug, kupio ju je od svoje tete (tatina sestra) i trenutno otplaćiva porez od 3% na rate.

Etaža 2 je vlasnica njegova baka a etaža 3 njegov otac.

1. Baka želi darovati etažu 2 njemu i koliko sam shvatila po forumu i internetu ne plaća se porez baka-unuk ali moramo dokazati srodstvo. Jesam li dobro shvatila 😬

2. E sad u budućnosti kada baka umre ima li teta tražiti pravo na nužni dio od te darovane etaže?

3. Etažu 3 bi otac darovao isto njemu. Zanima me bi li porezna to češljala pošto bi u isto vrijeme dobio dva stana na darovnicu pa bi li bio ipak obveznik plaćanja poreza na nekretnine?

4. Ima li itko možda primjer darovnog ugovora baka-unuk?

Hvala svima 👋

1. Da.
Trebalo bi dokazati.

2. Teta ima pravo na nužnio dio, ali to ne mora biti taj stan, moze biti neki drugi dio imovine ostavitelja.

3. Ne bi trebali.

 4. Imate u Narodnim novinama kupiti obrazce ugovora.

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Jacka007 je napisao:

Hvala Persona na odgovoru.

Zanima me još za to dokazivanje srodstva, znači li to da odmah nakon potpisivanja šaljemo rodne listove zajedno sa darovnicom u nadležnu poreznu upravu ili kako to točno ide?

To će učiniti javni bilježnik nakon što ovjeri potpise na darovnom ugovoru. Dostavit će ugovor zajedno s vašim oibom nadležnoj poreznoj upravi.

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija