Jump to content

Krađa i kaznena prijava


kalix

Preporučene objave

Pozdrav!

Ne znam mogu li tu samo ovako postaviti pitanje, ali imam veliku dilemu jer sam u potpunom neznanju.

Nedavno su me u DM prodavaonici uhvatili sa nekoliko stotina kuna ukradene robe i pozvali policiju. Naime, nije mi prvi put u toj prodavaonici i kažu da je dug preko 1000kn i da mi policija treba podić kaznenu prijavu. Mlađi sam punoljetnik, nikad prije kažnjavan i sam u novom gradu na faksu. Uzeli su mi sve podatke i kažu da će me nazvati ili poslati na poštu da valjda dodem u stanicu. 

Jako me strah, ne znam što ću i ne bi da moji roditelji otkriju jer im zbog teške osobne i obiteljske situacije to još stvorilo samo više problema. 

Što da radim? Hoću li morati na sud, i ako da, što mi mogu odrediti? Hoće li mi to ići u dosje (ili što već) cijeli život, da mogu vidjeti eventualni budući poslodavci? 

Stvarno bih trebalao pomoć...

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok ti nešto ne dođe nitko ne zna kako će policija postupati (može ali i ne mora).U svakom slučaju u zatvor nećeš.Ako DO podigne optužnicu pa do pravomoćne presude potvrda o nekažnjavanje neće bit "čista".U dosijeu policije ćeš zauvjek bit a kazna će se s vremenom izbrisati (kod min.pravosuđa).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Dok ti nešto ne dođe nitko ne zna kako će policija postupati (može ali i ne mora).U svakom slučaju u zatvor nećeš.Ako DO podigne optužnicu pa do pravomoćne presude potvrda o nekažnjavanje neće bit "čista".U dosijeu policije ćeš zauvjek bit a kazna će se s vremenom izbrisati (kod min.pravosuđa).

Što znači može ali i ne mora? Postoji li mogućnost da će policija odbaciti 'slučaj'? Treba li što platiti, i trebam li neku pravnu pomoć? 

I ako dođe do podizanja optužnice mora li odmah kauzativno doci do (pravomocne) presude? 

Pitam za dosje jer su mi policajci rekli da ci mi to vidjeti poslodavci kad se eventualno prijavljuje za posao u budućnosti... Ako se kazna izbrise kod Ministarstva pravosuđa, je li to ono što se uzima u obzir ili policijski dosje?

Puno hvala na prijasnjem odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako misle podebljat statistiku otkrivanja kaznenih djela onda mogu pokrenut kaznenu.

Ako i sud potvrdi optužnicu bit će i pravomoćne presude.

Naši poslodavci traže uvjerenje o nekažnjavanju koje će bit čisto nakon pravomoćne presude a izdaje ga min pravosuđa.U slučaju da netko traži izvod iz kaznene evidencije tamo će se vidjet kazna od pravomoćne presude do rehabilitacije.

Policija ne izdaje nikakve stvari vezane za dosijee.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Ako misle podebljat statistiku otkrivanja kaznenih djela onda mogu pokrenut kaznenu.

Ako i sud potvrdi optužnicu bit će i pravomoćne presude.

Naši poslodavci traže uvjerenje o nekažnjavanju koje će bit čisto nakon pravomoćne presude a izdaje ga min pravosuđa.U slučaju da netko traži izvod iz kaznene evidencije tamo će se vidjet kazna od pravomoćne presude do rehabilitacije.

Policija ne izdaje nikakve stvari vezane za dosijee.

Mislite li da je vjerojatno u mom slucaju da ce pokrenut kaznenu prijavu kao zbog tog podebljanja statistike kaznenih djela? 

Znaci ubiti ako poslodavci traze potvrdu o nekaznjavanju biti ce cista ali izvod iz kaznene evidencije nece biti?

Hvala na odgovoru, puno ste vec pomogli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 05. 2022. u 6:58, sivko je napisao:

Ne znam da li će podnositi.

Ako zatraže potvrdu u vrijeme dok je podignuta optužnica i dok ne bude pravomoćna presuda onda će vidjet.Ako bude trebala potvrda nakon pravomoćne presude (ako bude suđenja) onda će bit čista.

Naši poslodavci ne traže izvod iz KE.

negdje piše da ako je riječ o kradi manjoj od 2000 kuna, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda to beznačajno djelo i progon se ne bi trebao provoditi po službenoj dužnosti, nego ce mene kao počinitelja privatnom tužbom progoniti DM. ima li to kakve vjerojatnosti da se dogodi i koja je onda procedura?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, kalix je napisao:

negdje piše da ako je riječ o kradi manjoj od 2000 kuna, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda to beznačajno djelo i progon se ne bi trebao provoditi po službenoj dužnosti, nego ce mene kao počinitelja privatnom tužbom progoniti DM. ima li to kakve vjerojatnosti da se dogodi i koja je onda procedura?

 

Kao što je Sivko napisao, dok ti nešto ne dođe doma nitko ne zna kako će policija postupati. Isto vrijedi i za tužbu. Dakle, ako policija neće pokretati ništa po službenoj dužnosti ali te recimo DM tuži, ne možeš  znati što i kako dalje dok god ti nešto ne dođe na kučnu adresu.

Osobno smatram da je za taj iznos samom DM- u neisplativo samostalno pokretati tužbe, no što će i kako poduzeti, odnosno što poduzimaju u slučajevima kao što je ovaj, to znaju samo oni.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , kalix je napisao:

negdje piše da ako je riječ o kradi manjoj od 2000 kuna, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda to beznačajno djelo i progon se ne bi trebao provoditi po službenoj dužnosti, nego ce mene kao počinitelja privatnom tužbom progoniti DM. ima li to kakve vjerojatnosti da se dogodi i koja je onda procedura?

 

Prošle godine je bilo 1000 kn.Čekaj doma poziv ili papire.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija