Jump to content

Pravo na otpremninu


Pjega591

Preporučene objave

U mom ugovoru u radu u jednom članku glasi 

" Članak X. Radnik nema pravo na otpremninu nakon otkaza ugovora o radu. "

Čitajući na internetu našao sam podatak da se otpremnina stječe nakon 2 godine rada, i da se koristi ono što je povoljnije za radnika između Zakona o radu, kolektivnog ili privatnog ugovora. Također sam našao u Zakonu o radu čl. 126 točka (2) da se otpremnina ne smije ugovoriti u manjem iznosu od 1/3 prosječne mjesečne za zadnja 3. mjeseca za svaku navršenu godine.

 

Sad mene zanima, jel taj članak legalan pošto je nedostatak otpremnine automatski manji od najmanje moguće ugovorene (1/3 prosjeka 3 mjeseca za svaku godinu) i također me zanima, ako je legalan, i sa 5 godina rada (da dobijem recimo otkaz) bi trebao dobiti otpremninu zbog odgovarajućeg prekida radnog odnosa, da li bi se mogao pozvati na Zakon o radu da dobijem pripadajuću otpremninu jer je ona povoljnija od nedostatka otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Pjega591 je napisao:

Sad mene zanima, jel taj članak legalan

Ovaj članak ne proizvodi nikakav pravni učinak. Naime, obveza plaćanja otpremnine dospijeva s danom prestanka Vašeg radnog odnosa, a nije dopušteno odricanje od otpremnine prije njezinog dospijeća, pa ugovor o radu koji sadrži članak sa izjavom o odricanju prije dospijeća ne proizvodi pravne učinke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija