Jump to content

Porez na promet nekretnina i suvlasnički odnos kod izgradnje


jjovic

Preporučene objave

Poštovani, 

Molio bih savjet u svezi sljedeće situcije:

U pregovorima smo oko kupnje stana u novogradnji od investitora kao fizičke osobe, u dogovoru investitorom, 

uložio bih stredstva kojima se omogućava kompletan završetak i useljenje objekta te mi se na taj način pripao jedan od stanova u građevini.

Nastojao bih izbjeći porez na promet nekretnina obzirom da se radi o novogradnji, nikad useljavanoj.

Investitor nije u sustavu PDV, na sav materijal i usluge isti je plaćen, objekat još nije etažiran i upisan u gruntovnici

Zanima me dali postoji zakonski okvir da mi, uz sklapanje ugovora o ortaštvu/suinvestiranju kojega bi ostali potpisali u ovjerili, sud omogući upis vlasništva

na osnovu činjenice da sam na takav način stekao status suinvestitora?

Postoji li obveza plaćanja PDV u tom slučaju i može li sud kod upisa uvažiti gore navedene činjenice.

Svako pojašnjenje je dobro došlo.

 

Hvala 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , jjovic je napisao:

Nastojao bih izbjeći porez na promet nekretnina obzirom da se radi o novogradnji

Platit ćete ga kako god okrenete, nećete ga izbjeći.

prije 2 sati , jjovic je napisao:

Zanima me dali postoji zakonski okvir da mi, uz sklapanje ugovora o ortaštvu/suinvestiranju kojega bi ostali potpisali u ovjerili, sud omogući upis vlasništva

na osnovu činjenice da sam na takav način stekao status suinvestitora?

Ugovor o zajedničkom ulaganju i gradnji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na info, nije mi baš jasno zašto bih trebao platiti PPN ako imam status suinvestitora a PDV je plaćen na materijal i usluge.

Po toj logici svatko tko investira u gradnju vlastite kuće/doma/stana bi bio obveznik PPN?

Onda mi status suiinvestitora kroz ugovor o gradnji i ulaganje ne znači ništa i po mom mišljenju mi je samo otežavajuća oklolnost.

Jesam li u pravu?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , jjovic je napisao:

Po toj logici svatko tko investira u gradnju vlastite kuće/doma/stana bi bio obveznik PPN?

I je jer ga je platio prilikom prijenosa vlasništva zemljišta na sebe. Tu ga je platio pa kasnije ne mora. Da to tako ide kako ste si vi zamislili onda bi svi tako radili i zamračivali porez. 

prije 3 sati , jjovic je napisao:

zašto bih trebao platiti PPN ako imam status suinvestitora a PDV je plaćen na materijal i usluge

Jer se posebno oporezuje promet nekretnina od dobara i usluga koje su korištene u izgradnji nekretnine. Kad zgrada bude gotova i kad dođe vrijeme uknjižbe s investitora na vas, to se tretira kao porezni događaj koji se oporezuje.

prije 3 sati , jjovic je napisao:

po mom mišljenju mi je samo otežavajuća oklolnost.

Zašto? Ako ulažete svoje novce onda trebate imati papir na kojem će biti jasno definirano. 3% vas čeka kupili vi od tog čovjeka stan ili sklopili ugovor o zajedničkog gradnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 11. 2022. u 2:09, Miran89 je napisao:

I je jer ga je platio prilikom prijenosa vlasništva zemljišta na sebe. Tu ga je platio pa kasnije ne mora. Da to tako ide kako ste si vi zamislili onda bi svi tako radili i zamračivali porez. 

Zemljiste je naslijeđeno a razumio bih da je zemljište promjenilo vlasnika kupoprodajom koje bi onda podlijegalo PPN 

Jer se posebno oporezuje promet nekretnina od dobara i usluga koje su korištene u izgradnji nekretnine. Kad zgrada bude gotova i kad dođe vrijeme uknjižbe s investitora na vas, to se tretira kao porezni događaj koji se oporezuje.

U ovom slučaju nema kupoprodaje, ja kao jedan od investitora ( u dogovorenim omjeru/iznosu) bi trebao zauzvrat dobiti u vlasništvo taj dogovoreni dio. Ne vidim zasto,kao jedan od investitora (koji je to doduše postao naknadno i sticajem okolnosti) nebi svoj dio mogao uknjžiti na svoje ime, to nebi trebao biti porezni događaj jer nebi ni trebalo biti kupoprodaje pored sklopljenog ugovora o partnerstvu u investiranju kakvih se vjerujem svaki dan sklopi na stotine.

Zašto? Ako ulažete svoje novce onda trebate imati papir na kojem će biti jasno definirano. 3% vas čeka kupili vi od tog čovjeka stan ili sklopili ugovor o zajedničkog gradnji.

Opet, radi se o tome da ne kupujem stan, stječem pravo na taj stan partnerskim ugovorom kao jedan od investitora.

Svjedoci smo da se vlasništvo svakodnevno mijenja i bez kupoprodajnih ugovora na osnovu mali milijun vrsta ugovora.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija