Jump to content

Kako izbjeci porodiljni?


anonimno

Preporučene objave

Evo neobicnog pitanja: da li je moguce preskociti odlazak na porodiljni 28 dana prije termina, a onda otvoriti porodiljni par mjeseci kasnije? Naime, moj je posao takav da je u odredjenom dijelu godine manje intenzivan pa mi je tada bolje primati punu placu umjesto porodiljne naknade. Konkretno, porodiljni bi radije otvorila kada bi dijete imalo 2 mjeseca umjesto 28 dana prije njegova rodjenja. Da li je ovo uopce moguce, s obzirom da Zakon navodi "obaveznih 28 dana"? Postoji li neka "caka"? HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni u odredbi o obaveznom porodnom dopustu ne postoji nikakva "caka"

Odredba članka 58. ZOR o početku obaveznog porodnog dopusta u razdoblju od 28 dana prije poroda do 6 mjeseci djetetova života ima svrhu zaštite majčinstva.

Iznimno u st. 6. čl. 58. ZOR dopušta da žena, na vlastiti zahtjev počne raditi i prije 6 mjeseci djetetova života, ALI NE PRIJE ISTEKA 42 DANA POSLIJE PORODA.

A u članku 228b. st. 1. t. 30. ZOR propisuje da će se novčanom kaznom od 61.000,00 kn do 100.000,00 kn kazniti za prekršaj poslodavac pravna osoba koja majci ili ocu djeteta ne omogući korištenje rodiljnog dopusta u skladu s čl. 58. ZOR-a.

Ako ste već Vi spremni riskirati, moguće je da Vaš poslodavac neće biti spreman na rizik eventualne novčane kazne.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo neobicnog pitanja: da li je moguce preskociti odlazak na porodiljni 28 dana prije termina, a onda otvoriti porodiljni par mjeseci kasnije? Naime, moj je posao takav da je u odredjenom dijelu godine manje intenzivan pa mi je tada bolje primati punu placu umjesto porodiljne naknade. Konkretno, porodiljni bi radije otvorila kada bi dijete imalo 2 mjeseca umjesto 28 dana prije njegova rodjenja. Da li je ovo uopce moguce, s obzirom da Zakon navodi "obaveznih 28 dana"? Postoji li neka "caka"? HVALA!

 

Ne postoji nikakva caka i taj je dio rodiljnog dopusta obavezan. Treba ipak malo misliti na dijete, nije to plišani medvjedić kojeg staviš u kut i on tamo miruje. Moj savjet Vam je i to dobronamjeran, da se stručno posavjetujete o svojim budućim majčinskim obvezama, a novca će uvijek biti (nikad dovoljno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija