Jump to content

Zajedničko skrbništvo


anchi22

Preporučene objave

Poštovani, zanima me pitanje oko zajedničkog skrbništva. 

Postoji li ikakva izjava u socijalnoj skrbi u kojoj se otac odriče prava o odlukama oko djeteta? 

Naime majka traži ( točnije ucjenjuje) oca da potpiše kako ona jedina može odlučivati o svemu što se tiče djeteta (navodi samo upis u vrtić, ali i ostalo što bi moglo biti bitno). 

Otac se ne želi odreći zajedničkog skrbništva niti ikakvih prava oko dolazaka, viđenja i ostalog. 

Dakle zanima me postoji li išta takvo u kojem se izjava daje isključivo u svrhu takvih stvari da ne treba njegov potpis ili je plan dotične prešutno preuzeti samostalno skrbništvo jer ju ionako samo zanima alimentacija i ništa više. 

 

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema potrebe da otac daje ovakve izjave, a majka ako smatra da je njeno potraživanje osnovano neka isto dokaže na sudu. Inače ovakve izjave ne utječu na oduzimanje roditeljske skrbi, ali su nepotrebne, jer i otac ima pravo (pa čak i obvezu) sudjelovati u bitnim odlukama vezanim za svoje dijete.

 Otac se brine, zove, dolazi, plaća alimentaciju, dodaje kad nešto treba, ali eto ona smatra da je 2x tjedno premalo i da njega nikad nema i želi na temelju toga samostalno skrbništvo . Radi se udaljenosti od 100 km između njih, tako da je jednostavno financijski ne moguće da dolazi više koliko god bi on to htio. 

Zapravo me zanima da li je stvarno dovoljno reći na sudu " meni nije dosta 2x tjedno želim samostalno skrbništvo ." Jer sve drugo ispunjava i trudi se koliko može. 

Pritom ucjenjuje oca na razne načine, želi da je sve po njezinom, ne želi se nimalo prilagoditi. Ne poštuje plan zajedničke skrbi i ima tu još svega...

Dakle on želi zajedničko skrbništvo, želi donositi odluke, želi da dijete kad poraste dolazi na vikende / praznike.. 

Ali onda nastupa ona sa svojim ucjenama, nikad te nema, nisi tu itd. (njezina odluka da bude sama u svemu , kad je saznala da je trudna tajila je 5 mjeseci to od njega, prekinula s njim..) čisto da ne bi bilo da ju je ostavio trudnu i jadnu. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, anchi22 je napisao:

Otac se brine, zove, dolazi, plaća alimentaciju, dodaje kad nešto treba, ali eto ona smatra da je 2x tjedno premalo i da njega nikad nema i želi na temelju toga samostalno skrbništvo

Bitno je da se otac pridržava odluke, a ona svoja prava može potraživati sudskim putem.

prije 1 minutu, anchi22 je napisao:

Zapravo me zanima da li je stvarno dovoljno reći na sudu " meni nije dosta 2x tjedno želim samostalno skrbništvo .

Ne, daleko od toga. Pogledajte čl. 170. i 171. Obiteljskog zakona kada se odluzima roditeljska skrb. Radi se o iznimnim situacijama, jer je to u interesu djeteta, a ovaj Vaš slučaj nema veze s tim.

prije 4 minuta, anchi22 je napisao:

Pritom ucjenjuje oca na razne načine, želi da je sve po njezinom, ne želi se nimalo prilagoditi. Ne poštuje plan zajedničke skrbi i ima tu još svega.

Mislim da je tata ovdje taj koji treba zauzeti stav i ne popuštati ucjenama, jer to ne koristi djetetu. Također, treba je upozoriti da je dužna poštovati postignuti sporazum, jer je i to u interesu djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Borbena7 je napisao:

Bitno je da se otac pridržava odluke, a ona svoja prava može potraživati sudskim putem.

Ne, daleko od toga. Pogledajte čl. 170. i 171. Obiteljskog zakona kada se odluzima roditeljska skrb. Radi se o iznimnim situacijama, jer je to u interesu djeteta, a ovaj Vaš slučaj nema veze s tim.

Mislim da je tata ovdje taj koji treba zauzeti stav i ne popuštati ucjenama, jer to ne koristi djetetu. Također, treba je upozoriti da je dužna poštovati postignuti sporazum, jer je i to u interesu djeteta.

Nisam sad u te neke detalje upučena, ali on dolazi u skladu sa financijskim mogućnostima, jer daje 1300 kn na alimentaciju i još toliko na gorivo mjesečno  da bi išao njemu. Uz kredit i ostale troškove nije u mogućnosti nekad doći više, što dotična okreće u svoju korist kako se "samo ona brine, njega nikad nema i tu je 2 x tjedno, di je on kad treba doktoru" 

Ona je doma, nezaposlena, a on radi. Na radnom mjestu je gdje radi i vikende i blagdane. 

Tako da zapravo ona smatra da je to, što on kao premalo dolazi, dovoljan razlog da traži samostalno skrbništvo. 

Čim on zauzme stav, ona se pogubi, prijeti, ucjenjuje.. Jer zna da nema šta prigovoriti pa nalazi gluposti za prigovor. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, anchi22 je napisao:

Nisam sad u te neke detalje upučena, ali on dolazi u skladu sa financijskim mogućnostima, jer daje 1300 kn na alimentaciju i još toliko na gorivo mjesečno  da bi išao njemu. Uz kredit i ostale troškove nije u mogućnosti nekad doći više

Oboje su se dužni pridržavati postignutog sporazuma, ako to nije moguće, onda svatko od njim može tražiti izmjenu sudske odluke, radi usklađivanja sa novim okolnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

Oboje su se dužni pridržavati postignutog sporazuma, ako to nije moguće, onda svatko od njim može tražiti izmjenu sudske odluke, radi usklađivanja sa novim okolnostima.

On se drži, uz njezina uvjetovanja.  recimo piše svaka subota od 15 do 19, a ona njemu kaže, šta ćeš ti meni tu smetat svaku subotu, imaš max 2 mjesečno. 

 

Isto tako nije dovoljno reći na sudu on dolazi samo 2x tjedno i želim eto zbog toga samostalno skrbništvo? 

Žena se uglavnom inati i nije ju previše briga dobrobit djeteta. Samo brine tko koliko daje novaca i tko vodi doktoru. 

Smatra da se on ne brine jer ga ne vodi doktoru, ali isto tako ne uzme u obzir da je ona doma i ne radi, za razliku od njega. 

Čovjek se boji da ona ne krene svašta izmišljati samo da on nema nikakva prava. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, anchi22 je napisao:

On se drži, uz njezina uvjetovanja.  recimo piše svaka subota od 15 do 19, a ona njemu kaže, šta ćeš ti meni tu smetat svaku subotu, imaš max 2 mjesečno. 

Otac je dužan doći kako piše, a zanemariti majčine komentare. Iznimke bi trebale biti situacije kada otac uistinu ne može doći npr. bolest i slično. Ako majka onemogućiti susret oca s djetetom, otac je to dužan prijaviti CZSS, pa neka je oni upoznaju sa njenim pravima i obvezama.

prije 5 minuta, anchi22 je napisao:

Isto tako nije dovoljno reći na sudu on dolazi samo 2x tjedno i želim eto zbog toga samostalno skrbništvo? 

Nije, ali je on dužan postupati kako sam naprijed navela. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Otac je dužan doći kako piše, a zanemariti majčine komentare. Iznimke bi trebale biti situacije kada otac uistinu ne može doći npr. bolest i slično. Ako majka onemogućiti susret oca s djetetom, otac je to dužan prijaviti CZSS, pa neka je oni upoznaju sa njenim pravima i obvezama.

Nije, ali je on dužan postupati kako sam naprijed navela. 

Centar je njima to predstavio kao "pro forme" i neka se oni dogovaraju, ali je to s njom moguće samo kad njoj odgovara 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, anchi22 je napisao:

Centar je njima to predstavio kao "pro forme" i neka se oni dogovaraju, ali je to s njom moguće samo kad njoj odgovara 

Taj postignuti sporazum je u cijelosti obvezujući za oboje. Nema tu ništa "pro forme" sve dok je sudska odluka pravomoćna ona kao takva obvezuje stranke u postupku. Ako nešto više nije moguće izvršavati na raspolaganju Vam je tužba radi izmjene sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Taj postignuti sporazum je u cijelosti obvezujući za oboje. Nema tu ništa "pro forme" sve dok je sudska odluka pravomoćna ona kao takva obvezuje stranke u postupku. Ako nešto više nije moguće izvršavati na raspolaganju Vam je tužba radi izmjene sudske odluke.

Njima je to predstavljeno od strane CZSS-a da je sve i dalje dogovor između njih, da nije uklesano u kamen. Sami su pisali plan, ali kao, vi se odgovarajte. Tako da ona to koristi onda u svoju korist kako se trebaju "dogovarat" ali isto tako uvjetuje koliko će to biti subota mjesečno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 01. 2023. u 11:21, Borbena7 je napisao:

Taj postignuti sporazum je u cijelosti obvezujući za oboje. Nema tu ništa "pro forme" sve dok je sudska odluka pravomoćna ona kao takva obvezuje stranke u postupku. Ako nešto više nije moguće izvršavati na raspolaganju Vam je tužba radi izmjene sudske odluke.

Znate li možda što točno znači djelomična skrb, odnosno djelomično skrbništvo? Nigdje ne nalazim točno objašnjenje. Koliko je pametno da otac pristane na to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija