Jump to content

Prodaja nekretnine dobivene darovnim ugovorom


pavlaog77

Preporučene objave

Poštovanje svima,

Moje pitanje je sljedeće.

Dobio sam od majke stan darovnim ugovorom 30.03.2022., znači za manje od mjesec dana bit će ravnih godinu dana da sam se upisao kao vlasnik stana.

Naime taj stan odlučili smo prodati da riješimo dugove koje nam je otac ostavio, ali sada me muči pravilo porezne uprave da ukoliko se nekretnina dobivena darovnim ugovorom proda prije isteka 2 godine da sam dužan platiti porez na dohodak od 24%.

Danas sam bio u poreznoj upravi kod nas gdje sam im sve detaljno objasnio kao i vama ovdje, i rečeno mi je da istek tog roka od 2 godine nije bitan nego je bitno da ne prodajem više od 3 čestice, a pošto je stan samo jedna čestica da ne bih platio porez ukoliko prodam taj stan.

E sada,iako su mi oni tako rekli nekako nisam siguran u to (iako bi trebao biti jer je to rekla djelatnica porezne uprave) jer čitajući po internetu i stranicama porezne svugdje piše da sam dužan u tom slučaju platiti porez.

Ukoliko netko ima točna saznanja ili potvrdu ovoga šta su mi rekli u poreznoj upravi, bio bih Vam zahvalan.

S poštovanjem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Je li točno da se na darovane nekretnine prilikom prodaje svakih 5 godina smanjuje stopa poreza i to:

Ako se nekretnina
dobivena darovnim ugovorom
proda prije isteka:
prodavatelj je
dužan platiti
porez na dohodak od 
5 godina 24%
10 godina 12%
15 godina 6%
20 godina 3%
25 godina 2%
30 godina 1%
35 godina 1%
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija