Jump to content

nužni nasljednici


zlaja aja

Preporučene objave

Pozdrav,

supruga i ja sagradili smo kuću i jedini smo vlasnici te nekretnine. I supruga i ja imamo braću i majke i očeve. Htjeli smo napraviti oporuke da u slučaju smrti ta nekretnina ostaje u vlasništvu drugog supružnika. Negdje sam pročitao da i u slučaju ovakve oporuke postoji način da obitelj može tražiti suvlasništvo nad nekretninom ukoliko uspiju dokazati da su u lošim životnim uvjetima. To se valjda definira kao nužni nasljednici.

Postoji li način da se izbjegnu ovi nužni nasljednici?

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelji mogu biti nužni nasljednici i to u situaciji koju ste opisali tj.nesposobni za rad i bez drugih sredstava za život, dok braća i sestre ne mogu biti (nekoliko presuda o tome postoji). 

 

Primarno je pitanje dal' postoji druga imovina iz koje bi se nužni nasljednici mogli namiriti, a koja bi zadovoljila njihove omjere? 

Postoji i mogućnosti raspodjele imovine za života (ako se roditelji slože). 

 

Ili to gledajte ovako;

Ako jedno od vas dvoje umre, drugo već ima polovicu kuće. Od druge polovice će dobiti još 3/4 (oba roditelja mogu kroz nužni dio dobiti maksimalno 1/4 ostavinske mase), dakle, i u najcrnjem scenariju - preživjeli će biti vlasnik 7/8 kuće. Onda razvrgnuće i isplate roditelje za par tisuća eura. 

Sve ostalo je trošenje novaca unaprijed, a nekom logikom ćete ipak nadživjeti svoje roditelje. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija