Jump to content

Kuća ostala ne upisana


TončicaBalončica.pok.Jakov

Preporučene objave

Poštovani, 

Otac je umro i prije smrti darovnom ugovorom je darovao kuću i okučnici meni i bratu kao njegovim nasljednicima, meni 1/3okučnice i kuće, a bratu 2/3 kuće i okučnice, kuća je legalizirana i trebala bi se etažirati, međutim odvjetnica koja je pisala ugovor samo zavela česticu okučnice, a nije navela česticu kuće tako da smo u zemljišnim knjigama zavedeni samo za okučnicu a kuća stoji na ocu, e sad brat brat hoče da mu darujem svoj dio za plodouzivanje zato što nemam za inkartavanje i uređivanje okučnice, ja sam po rješenju o nasljeđivanju zakonska nasljednica oca i majke jer sam živjela sa njima u zajednici i brinula se za njih i meni su pripale njihove mirovine, odrekli su se u moju korist, mene zanima da li se darovni ugovor može pobijati na sudu i da tražim da pola kuće ide meni a pola bratu jer nemoralno je da mu dam svoj dio za plouzivanje jer nemam novaca za vanjske radove. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , TončicaBalončica.pok.Jakov je napisao:

sad brat brat hoče da mu darujem svoj dio za plodouzivanje

Darovanje nije plodouživanje. Plodouživanje je vrsta služnosti koja ne utječe na promjenu osobe vlasnika. Ukoliko sami ne stanujete u kući, možete bratu dati pravo služnosti stanovanja. Plodouživanje samo ako misli davati u najam. Takvo se pravo upiše u zemljišne knjige i odredi se vremensko trajanje. Vi i dalje ostajete vlasnik tog dijela kuće.

Da bi se ovo provelo, prvo se trebate upisati u zemljišnu knjigu kao vlasnici, a temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

prije 2 sati , TončicaBalončica.pok.Jakov je napisao:

mene zanima da li se darovni ugovor može pobijati na sudu i da tražim da pola kuće ide meni a pola bratu jer nemoralno je da mu dam svoj dio za plouzivanje jer nemam novaca za vanjske radove. 

Može se teoretski pobijati...pitanje je s koje osnove. Da li zbog mana volje (npr. netko je utjecao na vešg oca) ili je otac bio bolestan pa možete dokazati da nije pravilno rasuđivao? 

Morate imati osnovu za pobijanje darovnog ugovora.

Nitko vas ne može prisiliti da mu date pravo služnosti (plodouživanje ili neko drugo). Čak i da se suglasite s tim, to NE dira u vaše pravo vlasništva i vi i dalje ostajete vlasnica 1/3 svega i tako se trebate upisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, lawbydesign je napisao:

Darovanje nije plodouživanje. Plodouživanje je vrsta služnosti koja ne utječe na promjenu osobe vlasnika. Ukoliko sami ne stanujete u kući, možete bratu dati pravo služnosti stanovanja. Plodouživanje samo ako misli davati u najam. Takvo se pravo upiše u zemljišne knjige i odredi se vremensko trajanje. Vi i dalje ostajete vlasnik tog dijela kuće.

Da bi se ovo provelo, prvo se trebate upisati u zemljišnu knjigu kao vlasnici, a temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

Kućabi se trebala prodati, ja živim u prizemlju kuće sama a brat sa ženom i djecom na prvom katu kuće potkrovlje je neuređeno, meni je rečeno ako ja darujem bratu svoj dio kuće tj stan na plodoizivanje da ja onda više nisam vlasnica svog stana i da se moj stan nemože onda prodati, bojim se da ne idem prevarena, što bi prvo trebalo, vratiti se kod javnog bilježnika ići u etaziranje pa onda u prodaju

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , TončicaBalončica.pok.Jakov je napisao:

meni je rečeno ako ja darujem bratu svoj dio kuće tj stan na plodoizivanje da ja onda više nisam vlasnica svog stana i da se moj stan nemože onda prodati, bojim se da ne idem prevarena, što bi prvo trebalo, vratiti se kod javnog bilježnika ići u etaziranje pa onda u prodaju

Naprosto morate jasnije napisati jer opet miješate darovanje i plodouživanje. To su dvije različite stvari.

Ako mu darujete prestajete biti vlasnik. Ako mu date pravo služnosti (plodouživanja) vaše vlasništvo ostaje.

prije 18 sati , TončicaBalončica.pok.Jakov je napisao:

da se moj stan nemože onda prodati,

Ne razumijem kakve veze ovo ima s darovanjem.

prije 18 sati , TončicaBalončica.pok.Jakov je napisao:

što bi prvo trebalo, vratiti se kod javnog bilježnika ići u etaziranje pa onda u prodaju

Napisala sam vam u prethodnom odgovoru. Prvo upišite vlasnštvo (vi i brat) temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju. Nakon toga, ako se želi raspolagati (npr. prodati) samo pojedini dio kuće ili založiti dio kuće i slično, trebate etažirati i to dosta košta. Ako prodajete čitavu kuću, to možete bez etažiranja (ali nakon što ste se upisali kao vlasnici) i tada ste prodavatelji vi i brat i vama će pripasti 1/3 kupoprodajne cijene.

Nitko vas ne može prisiiti na darovanje ili bilo što drugo.

Ne razumijem čega se točno bojite i tko vas i na koji način pokušava prevariti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija