Jump to content

Porez na darovane nekretnine


Amilov

Preporučene objave

Posjedujem 4 nekretnine (zemljišta) koje bi darovao. U mom vlasništvu su preko 5 godina. Poslao sam poreznoj upit ali od toga nema koristi.
Pitanje glasi, uz sve gore navedeno, ako darujem sve 4 čestice plaćam li ja kao darivatelj porez?
Kako ja to vidim, ne. Sve čestice su u mom vlasništvu preko 5 godina i do sad nisam nikome ništa darovao.

Edit: Napomena. Ukupna kvatratura čestica je cca 10000 kvadrata tako da bi možda bilo i moguće da se plaća porez.

Citiraj

Iznimno, dohodak od otuđenja nekretnina i imovinskih prava oporezuje se ako je otuđeno više od 3 nekretnine iste vrste ili više od 3 imovinska prava iste vrste u razdoblju od 5 godina od dana stjecanja nekretnine ili imovinskog prava, osim ako se nekretnine izvlašćuju na temelju posebnog zakona te ako se otuđuju zemljišta čija je pojedinačna površina do 250 m2, a ukupno do 1000 m2.

 

uređeno: od Amilov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vašem slučaju eventualno bi porez platio daroprimatelj ako ne bi bio istoga oslobođen prema Zakonu o porezu na promet nekretnina (čl. 15 navedenog zakona). Ako se radi o navedenima iz Zakona o porezu na pormet nekretnina, u tome slučaju čak i da nije prošlo 5 godina ne biste bili obveznik poreza na dohodak prema propisima Zakona o porezu na dohodak koji ste naveli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija