Jump to content

Izdvajanje clanova obitelji iz oporuke


Nije vazno

Preporučene objave

Pozdrav.

Partnerica i ja planiramo uskoro kupiti nekretninu koja bi bila podijeljeno vlasnistvo. S njezinom stranom obitelji nismo u dobri odnosima niti planiramo ikakvu komunikaciju u buducnosti jer su nam samo uvelike otezali put te me zanima mozemo li im oporucno uskratiti potrazivanje nuznog dijela i ostaviti sve mojoj sestri u slucaju da se nama nesto dogodi, a u tome trenu nemamo dijete koje to moze naslijediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Nije vazno je napisao:

mozemo li im oporucno uskratiti potrazivanje nuznog dijela i ostaviti sve mojoj sestri u slucaju da se nama nesto dogodi, a u tome trenu nemamo dijete koje to moze naslijediti.

Možete. Oni to realno mogu pobijati i zahtjevati nužni dio, ali ako ih izrijekom isključite (i navedete razloge), velika je vjerojatnost da s pobijanjem oporuke ne bi uspjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, lawbydesign je napisao:

Možete. Oni to realno mogu pobijati i zahtjevati nužni dio, ali ako ih izrijekom isključite (i navedete razloge), velika je vjerojatnost da s pobijanjem oporuke ne bi uspjeli.

Odlično. Hvala Vam na informacijama. Iskreno nije mi jasno zašto ne postoji legalan način za odreći se obitelji kako se baš ovakve situacije ne bi događale i kako ljudi s 30 godina ne bi morali razmišljati o izradi oporuke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Nije vazno je napisao:

nije mi jasno zašto ne postoji legalan način za odreći se obitelji

Nažalost ne postoji unificiran način, nego je potrebno "rezati" pravne spone jednu po jednu. Ukoliko postoji zakonska obveza uzdržavanja (mldb dijete ili roditelj bez dovoljno sredstava za život) tu odricanje osobe koja je dužna dati uzdržavanje ne igra, odnosno trebalo bi u parnici štošta dokazati.

Ne znam o kojim se članovima obitelji radi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Nije vazno je napisao:

Iskreno nije mi jasno zašto ne postoji legalan način za odreći se obitelji kako se baš ovakve situacije ne bi događale i

Zbog masovne zlouporabe ovakvog prava, a zaštita vam je osigurana na druge načine.

prije 20 sati , Nije vazno je napisao:

kako ljudi s 30 godina ne bi morali razmišljati o izradi oporuke.

Isto kao da netko kaže zašto bi ljudi u tim godinama razmišljali o smrt.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 08. 2023. u 12:29, lawbydesign je napisao:

roditelj bez dovoljno sredstava za život

Imaju oni još djece koja se mogu brinuti o njima. Partnerica je predugo bila njihova marioneta pošto je najstarija, a oni nitko nisu radili apsolutno ništa i živjeli svi od njezine zarade. Unutar skoro godinu što živimo sami, ima ušteđeno više nego što je par godina kojih je tamo bila. Uglavnom cijedili su je i novčano i psihički. 

prije 23 sati , Borbena7 je napisao:

Isto kao da netko kaže zašto bi ljudi u tim godinama razmišljali o smrt.

Bolest i nezgode ne pitaju za godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Nije vazno je napisao:

Imaju oni još djece koja se mogu brinuti o njima.

Svejedno dio te obveze se odnosi i na Vašu suprugu.

prije 1 sat, Nije vazno je napisao:

Uglavnom cijedili su je i novčano i psihički. 

Prema navedenom, i dalje ima obvezu uzdržavanja roditelja, ako su ispunjeni zakonski uvjeti za njihovo uzdržavanja.

Dana 22. 08. 2023. u 15:52, Nije vazno je napisao:

te me zanima mozemo li im oporucno uskratiti potrazivanje nuznog dijela i ostaviti sve mojoj sestri u slucaju da se nama nesto dogodi, a u tome trenu nemamo dijete koje to moze naslijediti.

Kako je i navedeno oporučno isključenje nužnih nasljednika, ako smatrate da su ispunjeni uvjeti iz čl. 95. Zakona o nasljeđivanju. Dovoljno je jedan od uvjeta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija