Jump to content

Nasljeđivanje - nekretnina i obaveze


Condor93

Preporučene objave

Pozdrav svima,

molim pomoć oko specifične situacije.

Moj brat Marko je živio sa ženom Ivanom s kojom sklopio ugovor o vanbračnoj zajednici, struja i plin glase na Marka dok ostatak režija glasi na Ivan.

Također je Ivana za života prepisala pola kuće na brata te se on vodi kao vlasnik.

U međuvremenu Marko odlazi raditi van zemlje, prekida sa Ivanom, ostaje u dobrim odnosima sa njom.

Bračnu zajednicu nisu raskinuli - jedino ako je Ivana to mogla sama raskinuti a da mi ne znamo za to (ali vjerovatno nije mogla bez njegove suglasnosti i potpisa)?

Ivana je umrla prije godinu dana i nitko od nas ne zna za to jer nam nitko to nije javio.

Nedavno se javlja brat od Ivane i njegov sin da se moj brat Marko javi radi dogovora oko riješavanja dugova, kredita i prodaje kuće. Također saznajemo da je Ivana prepisala ostalu polovicu kuće na brata i njegovog sina. Također je bila i ostavinska rasprava, od tada pokušavaju kontaktirati Marka ali bezuspješno jer na ostavinskoj bilježnik nije (nije njegov posao), policija ne daje te podatke...  I tu dolazimo do trenutne situacije, da sumiramo: moj brat Marko je vlasnik 2/4 kuće, Ivanin brat - 1/4 i njegov sin  - 1/4 kuće).

Brata je digao kredit i platio tropkove pogreba i cijenu  grobnice. U kući su zbog dugova isključili struju i plin, i dalje dolaze računi za smeće, vodu i sve ostalo jer brat nemože otkazati režije bez Marka.

U vremenu kad je žena ostala sama a Marko je bio vani, ona je digla par manjih kredita radi uređenja kuće te je ostalo i nešto dugova za režije jer ih nije podmirivala uredno, najveći su za struju i plin (tih dvoje glasi na brata dok ostali glase a Ivanu).

Sad me zanima koje su bratove dužnosti, pod situacijom:

1.) On je vlasnik 2/4 kuće, struja i plin glase na njega, ako je i dalje ostao u vanbračnoj zajednici

2.) On je vlasnik 2/4 kuće, struja i plin glase na njega, ako nekkao raskinuta vanbračna zajednica.

Logično zaključujem da je dužan platiti režije koje glase na njega, i vjerovatno polovicu svih ostalih jer je vlasnik pola kuće?

Ako je uvanbračnoj zajednici da li je dužan podmiriti i pola njenih kredita, minusa itd a ostalih polovinu ravnomjerno njen brat i njegov sin?

Kako otkazati režije pošto nitko ne živi- to moraju zajedno  brat Marko, Ivanin brat i njegov sin na sva komunalna poduzeća?

uređeno: od Borbena7
Naslov - velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Nasljeđivanje - nekretnina i obaveze
prije 14 sati , Condor93 je napisao:

Također saznajemo da je Ivana prepisala ostalu polovicu kuće na brata i njegovog sina.

Znate li temeljem kakvog pravnog posla?

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Logično zaključujem da je dužan platiti režije koje glase na njega, i vjerovatno polovicu svih ostalih jer je vlasnik pola kuće?

Dužan je podmiriti sve režije vezane za nekretninu sukladno svom suvlasničkom omjeru. 

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Ako je uvanbračnoj zajednici da li je dužan podmiriti i pola njenih kredita, minusa itd a ostalih polovinu ravnomjerno njen brat i njegov sin?

Za dugove odgovaraju nasljednici do visine vrijednosti naslijeđene imovine. On to nije bio s obzirom da se nije prihvatio nikakvog nasljedstva pri ostavinskoj raspravi.

prije 15 sati , Condor93 je napisao:

Kako otkazati režije pošto nitko ne živi- to moraju zajedno  brat Marko, Ivanin brat i njegov sin na sva komunalna poduzeća?

Suvlasnici zajedno, a prema općim pravilima poslovanja pojedinih davatelja usluga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Znate li temeljem kakvog pravnog posla?

Dužan je podmiriti sve režije vezane za nekretninu sukladno svom suvlasničkom omjeru. 

Za dugove odgovaraju nasljednici do visine vrijednosti naslijeđene imovine. On to nije bio s obzirom da se nije prihvatio nikakvog nasljedstva pri ostavinskoj raspravi.

Suvlasnici zajedno, a prema općim pravilima poslovanja pojedinih davatelja usluga.

Kad su prodali stan kupovali su kuću i mislim da su zbog poreza pola kuće prepisali na Marka a pola na Ivanu.

 

Znači 50%.

 

Da, tako sam I ja mislio, pošto nije bio na ostavinskoj i nije se prihvatio nasljedstva već je u startu bio vlasnik pola kuće, nije dužan podmirivati njene dugove.

 

Tako sam I ja mislio, znači brat Marko ili opunomoćeni ako on ne može te brat od Ivane i njegov sin, svi zajedno moraju tražiti ispis dugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija